Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie siedź w domu: Piątek 1 marca z wydarzeniami kulturalnymi - koncerty gwiazd

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej wystąpi Szymon Nehring, utalentowany polski pianista
Podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej wystąpi Szymon Nehring, utalentowany polski pianista Bartek Syta
Koncerty popularnych artystów, czy wystawa dyplomów studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi? Oto nasze propozycje kulturalne w Łodzi na piątek 1 marca.

Koncert Chopina i symfonia Sibeliusa w Filharmonii Łódzkiej

Wielce utalentowany pianista, Szymon Nehring, będzie solistą koncertu symfonicznego, który odbędzie się w piątek 1 marca od godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej.

Pochodzący z Krakowa Szymon Nehring to jedyny Polak, który zdobył pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinstein w Tel Awiwie - jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Jest też finalistą XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2015 rok) i laureatem wielu innych nagród.

W jego repertuarze ważne miejsce zajmują utwory Fryderyka Chopina: często wykonuje je podczas koncertów, znalazły się na czterech z pięciu wydanych przez artystę płyt (pierwsza została nagrodzona Fryderykiem). W Filharmonii Łódzkiej Nehring zagra I Koncert fortepianowy e-moll tego kompozytora.

Jak przypomina Filharmonia Łódzka, tak naprawdę jest to drugi z dwóch koncertów Fryderyka Chopina; o numeracji zadecydowała kolejność ich wydania, nie faktyczny czas powstania utworów. „Koncert ten - podobnie jak f-moll - obficie czerpie ze stylu brillant, którego charakterystyczną cechą jest ukazanie wirtuozerii solisty, jednak się do tego nie ogranicza. Pod wpływem osobistych przeżyć - nieszczęśliwej miłości do śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej - Fryderyk Chopin stworzył dzieło pełne osobistego wyrazu, co zaznacza się zwłaszcza w części środkowej: melancholijnej Romancy” - wyjaśniają organizatorzy koncertu.

W programie wieczoru znajdzie się także III Symfonia C-dur Fina Jeana Sibeliusa, nawiązująca do stylu klasycznego.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Michał Nesterowicz.

Ania Dąbrowska wystąpi w ramach trasy „Tego chciałam”

Anna Dąbrowska, w ramach trasy zorganizowanej z okazji 20-lecia działalności artystycznej - "Tego chciałam", zagości w łódzkim klubie Wytwórnia. Koncert artystki z zespołem odbędzie się w piątek 1 marca od godz. 20.

Anna Dąbrowska, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka, nagrała dotychczas siedem płyt, z których każda pokryła się platyną.

Krążki artystki rozeszły się w sumie w ponad 500 tys. egzemplarzy. Każdy kolejny album przynosił Annie Dąbrowskiej wiele nagród branżowych. Jest jedną z najczęściej nagradzanych Fryderykami polskich artystek, na swoim koncie ma już 25 nominacji i dziewięć statuetek. W 2004 roku doceniono ją jako Wokalistkę Roku, Nową Twarz Fonografii i za Album Roku Pop („Samotność po zmierzchu”). W 2006 roku ponownie została Wokalistką Roku z Albumem Roku Pop („Kilka historii na ten sam temat”), a jej utwór „Trudno mi się przyznać” zgarnął nagrody w kategorii Piosenka Roku i Wideoklip Roku. W 2011 kolejny Fryderyk, tym razem za teledysk do piosenki „Bang, Bang”, a w 2017 roku za Album Roku Pop („Dla naiwnych marzycieli”). W 2019 roku Anna Dąbrowska otrzymała honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego. Artystka aktualnie pracuje nad swoją nową płytą.

Najnowszy projekt, w którym wzięła udział wokalistka, to album konceptualny „Spacer po Warszawie”, zapowiedziany przez singiel „Nowolipki” wykonany przez Annę Dąbrowską i z jej tekstem. Do realizacji płyty zaproszeni zostali artyści związani ze stolicą, którzy opowiadają o wybranych przez siebie zakątkach, przedstawiają kojarzące się z nimi osobiste wspomnienia albo historie. Wokalistka pracuje również nad swoją nową solową płytą.

Bilety na koncert są w cenie 110 złotych.

Daria ze Śląska zaśpiewa swoje piosenki w klubie Scenografia

W łódzkim klubie Scenografia w piątek 1 marca od godz. 20 wystąpi Daria ze Śląska. Artystka zaprezentuje się w ramach „Pierwszej trasy”.

Wokalistka Daria ze Śląska, czyli Daria Ryczek-Zając, podkreśla, że na Śląsku mieszka od urodzenia. Pochodzi z Katowic, konkretnie z Giszowca. Miała zostać zawodową siatkarką, ale po jedenastu latach treningów zrezygnowała i została historykiem.
„Nie lubię wielkich miast i tłumów. Gdybym nie śpiewała, pisałabym teksty reklamowe albo powieści science-fiction. Jestem ufna, cierpię na niezdecydowanie, a w smutku czuję się najbezpieczniej” - pisze piosenkarka o sobie.

Daria ze Śląska dobrze się czuje jako autorka wysmakowanych, melancholijnych ballad. Popularność zdobyła utworami „Falstart albo faul”, „Dziewczyna z tatuażem”, czy „Chinatown”.

W ubiegłym roku artystka wydała debiutancki album „Daria ze Śląska tu była”. Cechami charakterystycznymi tej płyty są mocne i bezpośrednie teksty, nad którymi Daria pracowała z Agatą Trafalską (Kortez, Kaśka Sochacka), a także brzmieniowa różnorodność, którą zawdzięcza obecności takich muzycznych postaci jak: Paweł Krawczyk (Hey), Olek Świerkot (Kortez, Kaśka Sochacka), Bartek Tyciński (Mitch&Mitch) i Hubert Zemler, Pat Stawiński, Kuba Staruszkiewicz i Kamil Pater (Natalia Przybysz), Tomek Kasiukiewicz (Artur Rojek, Mela Koteluk), a także przedstawiciele młodego pokolenia, jak Kuba Dąbrowski i Żenia Shadziul.

Bogaty w brzmienia krążek zrobił wrażenie na publiczności i krytyce, przyczynił się do - wzrostu popularności solistki. Piosenki z tej płyty, a także starsze kompozycje, będzie można usłyszeć na łódzkim koncercie. Bilety są w cenie od 90 złotych.

Wystawa najlepszych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Prime Time 2023 - wystawa najlepszych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - zostanie otwarta w piątek 1 marca w Ośrodku Propagandy Sztuki w parku im. H. Sienkiewicza.

Tegoroczny Prime Time zaprezentuje dyplomy twórców, którzy ukończyli studia w 2023 roku. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. prace malarskie, multimedialne, rzeźbę, grafikę artystyczną i projektową, tkaninę, biżuterię, ubiór i obuwie, a także realizacje z zakresu wzornictwa przemysłowego czy architektury wnętrz. Dwa piętra Miejskiej Galerii Sztuki - Ośrodka Propagandy Sztuki, która po raz pierwszy gości ekspozycję konkursu, pomieszczą aż 39 dyplomów - 18 licencjackich i 21 magisterskich.

W czasie uroczystości młodzi artyści i projektanci odbiorą nagrody przyznane przez konkursowe jury, w którym zasiadają specjaliści z dziedziny sztuki i designu (dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, dr hab. Justyna Szklarczyk-Lauer, prof. uczelni, dr Dobiesław Gała, dr Adam Mazur, dr Piotr Kotlicki). Poznamy też laureatów nagród ufundowanych przez partnerów konkursu oraz zwycięzcę ogłoszonego wcześniej głosowania na laureata Nagrody Publiczności. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.

Prezentowane na wystawie realizacje powstały w wyniku wielomiesięcznej pracy. Oprócz rozprawy teoretycznej, studenci ASP przygotowują także wieloczęściowe dyplomy praktyczne, które powstają pod opieką pedagogów z wielu różnych pracowni specjalizacyjnych.

Konkurs Prime Time odbywa się w łódzkiej Akademii od ponad 20 lat (wcześniej pod nazwą Rocznik). Wydarzenie jest przeglądem prac autorów, którzy znajdują się w swym najlepszym czasie - są pełni pomysłów i opuszczają mury uczelni.

Włodzimierz Korcz w Akademii Muzycznej w Łodzi

W piątek 1 marca i w sobotę 2 marca Akademia Muzyczna w Łodzi zagra na swojej największej scenie w Sali Koncertowej przy ulicy Żubardzkiej dwa spektakle musicalu operowego "Łódź Story". Realizacja wzbudza wielkie zainteresowanie łodzian – spektakle zostaną zagrane przy pełnej widowni, a w piątek 1 marca wśród publiczności zasiądą specjalni goście. Będą to autorzy dzieła: kompozytor Włodzimierz Korcz i librecistka Monika Partyk. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 18.

Dzieło powstało z inicjatywy byłego rektora Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Antoniego Wierzbińskiego, jako projekt przewidziany do wystawienia w nowo wybudowanej Sali Koncertowej uczelni. Napisanie muzyki powierzono Włodzimierzowi Korczowi – absolwentowi łódzkiej Akademii, uznanemu kompozytorowi, pianiście, aranżerowi, dyrygentowi, twórcy wielu przebojów. Autorką libretta jest Monika Partyk, krakowska poetka, krytyczka i teoretyczka muzyki, z którą Włodzimierz Korcz współpracował przy komponowaniu kilku oratoriów.

Partytura musicalu była gotowa w 2012 roku. Nad jej realizacją pracowali odpowiedzialny za kierownictwo muzyczne Michał Kocimski i reżyserka Beata Redo-Dobber, a wszystkie role w przedstawieniu powierzono studentom łódzkiej uczelni. Prapremiera "Łódź Story" odbyła się w sobotę 14 grudnia 2013 roku.

Podczas zapowiadanych spektakli zostanie zrealizowane nagranie wideo tego przedstawienia, które będzie opublikowane i udostępnione szerszej publiczności. Wszystkie wznowienia musicalu przygotowują niezmiennie: dyrygent Michał Kocimski i reżyserka Beata Redo-Dobber. Jako wykonawcy prezentują się studenci Akademii: soliści, chór, orkiestra oraz tancerze.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki