Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zamykamy się w getcie - XIV Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

Łukasz Kaczyński
Wrocławski Teatr Lalek w spektaklu ''Franciszek, sen everymana''
Wrocławski Teatr Lalek w spektaklu ''Franciszek, sen everymana'' materiały prasowe / Filip Lupa
''Piękno jest jednym z komponentów świata'' - ta myśl zaczerpnięta z ''Traktatu teologicznego'' Czesława Miłosza przyświeca XIV Festiwalowi Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się w Łodzi w dniach 7-21 października.

Artyści z jedenastu krajów, 15 dni festiwalowych i 30 wydarzeń - tak w skrócie przedstawia się tegoroczna edycja FKCh. Dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka konsekwentnie dba o jego interdyscyplinarny charakter. Zwłaszcza części teatralna i muzyczna wydają się w tym roku bogate i różnorodne.

Polski Teatr Tańca pokaże ''Alexanderplatz'' powstały w ramach polsko-niemieckiego projektu, z choreografią Pauliny Wycichowskiej i scenografią Franza Dittricha, zgłoszony do obchodów dwudziestej rocznicy Okrągłego Stołu. Muzykę do spektaklu skomponował Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara, jeden z najlepszych polskich kompozytorów muzyki filmowej (''Plac Waszyngtona'', ''Aż po grób''). O duchowym rozwoju młodego człowieka opowie czerpiący z doktryny franciszkańskiej spektakl ''Franciszek, sen everymana'' Wrocławskiego Teatru Lalek. ''Don Kichota uleczonego'', wariacje na temat powieści Cervantesa, pokaże Teatr im. S.I. Witkiewicza. Dwa przedstawienia, ''Miłość'' i ''Noc ciemną zmysłów'', zaprezentuje łódzki Teatr Logos.

Zjawiskowo zapowiada się koncert kwartetu ukraińskich akordeonistów Harmonia. Uka-żą oni skalę możliwości ekspresyjnych instrumentu, interpretując utwory Vivaldiego, Chaczaturiana, Mozarta, Piazzolli. Wszechstronnny polski pianista Paweł Kowalski, specjalista od koncertów Beethovena, Paderewskiego, Saint-Saensa i Ravela, przygotował recital, w którym usłyszymy m.in. Balladę g-moll, Scherzo b-moll F. Chopina, Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur, Fantasie Impromptu cis-moll, Polonez H-dur I.J. Paderewskiego. Dobrą nowinę głosił będzie Gospel Power Soul, a nie zabraknie i średniowiecznej muzyki sakralnej w wykonaniu Schola Gregoriana Pragensis.
O muzyce J.S. Bacha, w kontekście spraw ostatecznych, opowie eseista Marek Dyżewski. Ilustracją do prelekcji będą Sonata g-moll i Sonata C-dur J.S. Bacha w wykonaniu specjalistki od solowych recitali skrzypcowych, Weroniki Schreiber-Kadłubkiewicz.

- Nie zamykamy się tylko w chrześcijańskim getcie. Francuski balet Compagnie La Baraka tworzą artyści wyznania muzułmańskiego - mówi o XIV FKCh ks. Sondka.

W programie przewidziano też koncerty muzyki intuicyjnej (duet Moving Sound) jazzowej (Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band) oraz występ Maleo Reggae Rockers - kapeli Darka Malejonka. Po raz pierwszy pięć z ponad dziesięciu wydarzeń muzycznych będzie transmitowanych, a jedno retransmitowane na falach Radia Łódź.

W Centralnym Muzeum Włókiennicwa otwarta zostanie wystawa ''Ikona - słowo - droga - modlitwa'', która ukaże trzy najistotniejsze płaszczyzny przedstawienia ikonowego.

Tegoroczny budżet festiwalu to 490 tys. zł. Niestety, właśnie 90 tys. nie znalazło pokrycia w datkach sponsorów. Ks. Sondka liczy, że znajdą się jeszcze chętni gotowi zaangażować się w pomoc festiwalowi. Wspaniałym punktem programu, którego nie udało się zorganizować, miała być wystawa obrazów Caravaggia.

W tym roku Biuro Festiwalowe, gdzie dostępne będą wejściówki na wszystkie wydarzenia (przygotowano ich blisko 15 tys.), otwarte będzie od soboty 30 października (poza 1 listopada) w godzinach 10-18.30. Każdy może otrzymać dwa pojedyncze zaproszenia na wybrane wydarzenia. Po odbiór trzeba pofatygować się osobiście. Rezerwacje telefoniczne i mailowe nie są przyjmowane.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.fkch.wlodzi.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki