Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowa szczepionka przeciw koronawirusowi już w regionie łódzkim. Zainteresowanie szczepieniami przeciw krakenowi jest ogromne!

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pierwsi pacjenci z Łodzi i regionu zaszczepili się już nową szczepionką przeciw koronawirusowi skierowaną przeciw wariantowi kraken. Zainteresowanie jest ogromne, bo COVID-19 znów zaatakował w sezonie przeziębień.

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 już w Łodzi i regionie

Nowa szczepionka przeciw koronawirusowi firmy Novavax skierowana przeciwko wariantowi kraken jest już dostępna w województwie łódzkim. Pierwsze szczepionki Nuvaxovid dotarły już we wtorek, kolejne docierały do aptek i przychodni POZ w środę w ciągu dnia.

Jako jeden z pierwszych preparaty otrzymał szpital im. Jonschera w Łodzi do swoich przychodni przy ul. Milionowej i Leczniczej. Szczepienia zaczną się więc już w czwartek, będą kontynuowane w piątek, pacjenci zapisani są od dawna.

- Szczepionka jest już na miejscu - mówiła już we wtorek Bernarda Pruś-Dobras, przełożona pielęgniarek, Miejskie Centrum Medyczne im. dr. Karola Jonschera. - Sytuacja wzmożonych zachorowań i dostępność nowej szczepionki spowodowała, że zdecydowanie więcej osób pyta o szczepienie i chce się zaszczepić - podkreśla.

Szczepionki dotarły też w środę rano do sieci aptek U Dominika w Łodzi i w Zgierzu. Farmaceuci od razu zaczęli szczepienia. Tylko w zgierskiej aptece na zastrzyk zgłosiło się ponad sto osób, ale chętni byli też w aptekach sieci w Łodzi. - Szczepienie odbywa się płynnie, bo pacjenci byli wcześniej zapisani. Ale przyjmujemy też pacjentów prosto z ulicy - mówi Dominik Pardej, właściciel.

Jednak część punktów szczepień w środę w południe czekała jeszcze dowóz zamówionych szczepionek. Tak było m.in. w przychodni rodzinnej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, czy miejskich przychodniach na Bałutach, Polesiu i Górnej w Łodzi.

Chorych na COVID-19 jest wielu, chętnych na szczepienia również

Zainteresowanie jest duże, bo chorych na COVID-19 w Łódzkiem przybywa. Choć testowany jest zaledwie niewielki odsetek chorych widać ponad dziesięciokrotny wzrost zakażeń od października, a połowa testów robionych w przychodniach pacjentom z ostrymi infekcjami wirusowymi wychodzi pozytywna. Objawy przypominają inne infekcje sezonowe, przy czym osoby zaszczepione znacznie częściej przechodzą chorobę łagodnie.

Nowa szczepionka zalecana jest seniorom, medykom i osobom o obniżonej odporności, ale mogą zaszczepić się nią wszyscy po 12. roku życia, jeśli od ostatniego szczepienia minęło ponad sześć miesięcy.

Wraz z nową szczepionką i powrotem zainteresowania szczepieniami zmieniła się też nieco organizacja szczepień przeciw COVID-19. Teraz mogą być one wykonywane we wszystkich przychodniach POZ, a także w aptekach. Ale nie wszystkie przychodnie i apteki zdecydowały się to robić. Punktów jest zdecydowanie mniej niż w czasie pandemii, szczepionkę firmy Novavax zamówiło 101 przychodni i aptek.

Zapisać się można przez Internetowe Konto Pacjenta, e-rejestrację, bezpośrednio w aptece lub przychodni, a do 15 grudnia także przez infolinię 989. Listę punktów wraz z adresami i numerami telefonów znajdziemy na portalu pacjent.gov.pl. Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ zachęca by skorzystać z umawiania terminów zdalnie przez internet lub telefon.

- Nie szukajmy szczepienia chodząc po aptekach czy przychodniach - apeluje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki