Nowatorska operacja w szpitalu im. WAM w Łodzi. Stenty...

  Nowatorska operacja w szpitalu im. WAM w Łodzi. Stenty pozwolą lepiej oddychać [FILM]

  Zdjęcie autora materiału
  Agnieszka Jędrzejczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nowatorska operacja w szpitalu im. WAM w Łodzi. Stenty pozwolą lepiej oddychać [FILM]
  1/26
  przejdź do galerii

  ©Agnieszka Jędrzejczak

  Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi mogą pochwalić się nowatorskimi operacjami. Wszczepiają stenty do dróg oddechowych, dzięki którym pacjenci mogą odetchnąć pełną piersią.
  To trzeci pacjent, któremu łódzcy lekarze z kliniki chirurgii klatki piersiowej, chirurgii ogólnej i onkologicznej wszczepili samorozprężalne stenty do dróg oddechowych. Chorzy mieli ogromne trudności ze złapaniem oddechu z powodu mocno zwężonej tchawicy i oskrzeli. To konsekwencja zaawansowanego nowotworu.

  Jedyną szansą na normalne oddychanie są dla nich stenty. W czwartek (23 marca) na stole operacyjnym bloku kliniki chirurgicznej położył się 57 - letni mężczyzna z okolic Głowna, leczony wcześniej na raka przełyku. Guz dziś nacieka tchawicę i jej rozwidlenia, a w konsekwencji zamyka lewe oskrzele. Mężczyzna miał tak poważne problemy z oddychaniem, że niemal nie wstawał z łóżka, korzystał cały czas z maski tlenowej i miał duszności, a to ograniczało możliwości jego dalszej terapii.

  Łódzcy lekarze wszczepili trzy stenty aorty podczas jednej operacji [ZDJĘCIA, FILM]

  Lekarze wszczepili choremu specjalnie dobraną protezę nitynolową rozwidloną tchawiczo - oskrzelową (stent typu Y). Zabieg polega na wprowadzeniu protezy w znieczuleniu ogólnym i pod kontrolą promieni rentgenowskich. Łódzcy lekarze tę procedurę nieco zmodyfikowali.

  - Obok rurki intubacyjnej wprowadziliśmy bronchoskop do podglądu na żywo, mogliśmy zrezygnować z podglądu RTG. Widzieliśmy protezę przez cały zabieg, mówiąc obrazowo, "na własne oczy" i mogliśmy korygować jej ustawienie - mówi dr Marcin Wawrzycki, który razem z dr. Sławomirem Jabłońskim uczestniczył w zabiegu. - Stenty po rozprężeniu pozwalają utrzymać drożność dróg oddechowych, zmniejszają duszności i poprawiają tym samym jakość życia - dodaje dr Wawrzycki.

  Pacjenci piszą listy i ślą podziękowania dla lekarzy ze szpitala im. WAM w Łodzi

  Sam zabieg nie trwa długo, ale w przypadku tego pacjenta pojawiły się trudności. Lekarze zanim wszczepili stent, musieli udrożnić dostęp. Poprzedni chory zgłosił się na zabieg z nieszczelnością oskrzela prawego po resekcji płuca. Inny z powodu ograniczonej wydolności oddechowej nie mógł poddać się resekcji. Ta nowatorska metoda udrażniania dróg oddechowych stentami nie jest jeszcze aż tak popularna w naszym kraju. Dotychczas wykonywali ją specjaliści w dwóch ośrodkach w Polsce - w Szczecinie i Zabrzu.

  Operacja "na żywo" w ICZMP w Łodzi. Transmisję oglądali lekarze z całego świata [ZDJĘCIA+FILM]


  Łódzcy lekarze chcą jednak iść krok dalej. Planują wszczepiać stenty przytomnym pacjentom, czyli takim, z którymi są w stanie utrzymać kontakt podczas zabiegu. - Stawiamy na zabiegi małoinwazyjne, w klinice mamy takich ponad 60 procent, a to jeden z najlepszych wyników w Polsce. Robimy wszystko, by chorzy nie musieli spędzać w szpitalu kilku tygodni i szybciej wracali do sprawności - dodaje dr Wawrzycki.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i dzięki temu nie traca oddechu jak widzą to gów... w mieście.

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niestety

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  twój widok za bardzo szokuje i są niewystarczające.

  Warto zobaczyć

  Diety