Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe karetki dla łódzkiego pogotowia. Zastąpią wysłużone pojazdy w powiatach bełchatowskim, łaskim i zgierskim

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Osiem nowych karetek trafiło wczoraj do łódzkiego pogotowia. Będą stacjonować w powiatach zgierskim, bełchatowskim i łaskim. Ich koszt to 5 mln zł z dotacji ministerstwa zdrowia.

Nowe karetki dla pogotowia łódzkiego z dotacji ministerstwa zdrowia

Nowe karetki Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi to specjalnie dostosowane do tej roli furgonetki Volkswagena. Zostały wyposażone w bardzo nowoczesny sprzęt, m. in. defibrylatory, respiratory, pompy infuzyjne, krzesełka kardiologiczne do znoszenia chorych po schodach.

- Cały ten sprzęt mam nadzieję, będzie dobrze służył naszym pracownikom do ratowania życia i zdrowia mieszkańców – mówił Krzysztof Janecki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Koszt jednej karetki to 618 tys. zł, całość kosztowała prawie 5 mln zł, karetki zakupiono z dotacji celowej ministerstwa zdrowia, którą dostało województwo łódzkie. Dlatego w przekazaniu karetek w Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi wzięli udział: wicewojewoda łódzki Marcin Buchali, wicemarszałek Piotr Adamczyk i dyrektor departamentu bezpieczeństwa w ministerstwie zdrowia Agnieszka Tuderek-Kuleta.

- To niezwykle ważne, żeby przy tym ringu autostrad, gdzie się dużo dzieje, jest dużo wypadków, mieć zabezpieczenie dla zdrowia i życia pacjentów, kierowców, poszkodowanych - mówił Piotr Adamczyk.

Nowe pojazdy to karetki typu „P” czyli podstawowe, w których personelu nie musi być lekarz. Będą wysyłane wszędzie tam, gdzie zajdzie potrzeba.

- Decydujący jest czas dotarcia najbliżej znajdującego się zespołu do osoby w stanie zagrożenia zdrowotnego -wyjaśnia dyrektor Janecki.

Po trzy karetki trafią do powiatów zgierskiego i łaskiego, a dwie do bełchatowskiego. Zastąpią jeżdżące obecnie wysłużone pojazdy, które będą wycofane. Karetki pogotowia szybko robią duże przebiegi, zwłaszcza na terenach słabo zaludnionych. Najstarsze pojazdy na terenie Łódzkiego 2018 roku.

W systemie państwowego ratownictwa medycznego w woj. łódzkim jest 105 karetek, z tego WSRM w Łodzi dysponuje 78 pojazdami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki