Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zwierzęta zamieszkały w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Już można je oglądać na wybiegach

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Młody wielbłąd, taka jak jego partnerka Lamija, także okazał się towarzyski.
Młody wielbłąd, taka jak jego partnerka Lamija, także okazał się towarzyski. UMŁ
W łódzkim zoo zamieszkały kolejne nowe zwierzaki. Lamija, samica wielbłąda dwugarbnego ma partnera. Samiec przyjechał z ogrodu na Węgrzech. Zwierzęta już się poznały, są wyraźnie sobą zainteresowane.

Lamija ma partnera, galago też

- Obydwa wielbłądy są w podobnym wieku, to młode, około roczne osobniki – mówi Barbara Wicińska, kierownik działu hodowlanego łódzkiego zoo. - Samica jest bardzo kontaktowa. Samiec także współpracuje z opiekunami. Ale im będzie starszy, tym bardziej trzeba będzie wykazywać się ostrożnością. Wielbłądy chronią bowiem swoje partnerki.
Powiększyła się rodzina guanako.
- Odmładzamy nasze stado, dlatego też niedawno dotarły do nas aż trzy osobniki tego gatunku - dodaje Barbara Wicińska. - Dwie samice i samiec już przechadzają się po wybiegu.
Towarzysza dostały także dwie samice galago senegalskiego, małego ssaka naczelnego, zajmujące wybieg w otwartym niedawno pawilonie nocnym. Do dwóch samic dołączył także samiec, wychowanek ogrodu w Krakowie.
O wcześniejszych nowych lokatorach w łódzkim zoo czytaj tutaj:

Lamija przyjechała z Pilzna.

Zoo w Łodzi. Nowi mieszkańcy łódzkiego ogrodu. Zamieszkały w...

Binturong wyprowadził się do Krakowa

Natomiast łódzki ogród zoologiczny opuścił młody binturong orientalny. To jeden z trojaczków urodzonych w wakacje w ubiegłym roku. Teraz zamieszkał w krakowskim zoo. Drugi z tej trójki wkrótce wyprowadzi się do Francji.

Dlaczego młode zwierzęta opuszczają rodzinne gniazdo?
- Nie wszystkie gatunki tworzą stada. Potomstwo może stać się konkurencją dla swoich rodziców. Unikamy w ten sposób konfliktów, które mogłyby się narodzić - wyjaśnia Barbara Wicińska. - W naturze często bywa tak, że młode samce w pewnym momencie swojego życia są wyganiane. Muszą poszukać partnerki i z nią stworzyć nową rodzinę. W przypadku zwierząt zamieszkujących ogrody zoologiczne w takich sytuacjach interweniuje koordynator hodowli danego gatunku. To właśnie on odpowiada za programy hodowlane i odpowiedni dobór osobników.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe zwierzęta zamieszkały w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Już można je oglądać na wybiegach - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki