MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowosolna blokada skrzyżowania. Mieszkańcy osiedla protestowali przeciwko miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Ponad 200 mieszkańców Nowosolnej blokowało w piątek ośmioramienne skrzyżowanie w centrum osiedla. Nie chcą przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w formie proponowanej przez miasto.

Protest w Nowosolnej. Mieszkańcy zablokowali skrzyżowanie

Protest zaczął się o godz. 17. Mieszkańcy Nowosolnej uzbrojeni w plakaty i transparenty w godzinach szczytu zablokowali skrzyżowanie, w tym ruchliwą ulicę Brzezińską i dojazd do autostrady A1. Kierowców co 10 minut przepuszczano, ale i tak tworzyły się korki. Pasażerka jednego z aut nie wytrzymała, wyskoczyła z auta i pobiegła dalej sama.

Mieszkańcy w zapisach planów dopatrzyli się niebezpieczeństwa przeprowadzenia inwestycji na należących do miasta terenach osiedla. To parking między ulicami Pomorską a Jugosłowiańską, plac zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, boisko miejscowego klubu KS Nowosolna, i części lasu między ulicami Brzezińską i Byszewską.

Argumentują, że są to ostatnie miejskie działki w centrum Nowosolnej, które mogłyby przysłużyć się całej społeczności, na dodatek urządzenie ich kosztowało już niemałe pieniądze.

-Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego te tereny mają być sprzedane – mówi Tomasz Lewandowski, przewodniczący Rady Osiedla Nowosolna i organizator protestu. - Nie ma dialogu między nami a miastem – dodaje.

W proteście wzięło udział wiele rodzin z dziećmi. Maluchy trzymały plakaty broniące ich boiska i placu zabaw. Dorośli zwracali uwagę, że zapisy w planach mogą pogorszyć warunki do życia dzieciom. – Osiedle się powiększa, a szkoła nie jest z gumy. Chcą nam zabrać plac zabaw, a szkoły nie rozubudowują - mówi Małgorzata Szymajda, mieszkanka osiedla. Obawia się też, że las będący ochroną przed hałasem z autostrady zniknie.

Tymczasem łódzki magistrat przekonuje, że te obawy są bezpodstawne. - To jakieś nieporozumienie, albo ktoś mieszkańców celowo wprowadza w błąd – podkreśla Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi. - Ani boisko ani plac zabaw nie będą zlikwidowane. Nie chcemy niczego sprzedawać – podkreśla Masłowski.

Jak wyjaśnia rzecznik miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przygotowywany jest od 12 lat i ma ochronić Nowosolną m.in. przed patodeweloperką. Dzięki temu zabudowa osiedla ma pozostać jednorodzinna, a wpisane w plan nowe drogi mają ułatwić komunikację na osiedlu i umożliwić mieszkańcom omijanie ruchliwego skrzyżowania.

Według zapowiedzi urzędu zanim rada miejska zajmie się głosowaniem nad planem, z mieszkańcami ma się spotkać wiceprezydent Adam Pustelnik i wyjaśnić stanowisko miasta.

To kolejne już osiedle, które blokuje ulice protestując przeciwko tworzonym planom zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej tę samą drogę obrali mieszkańcy Osiedla Wzniesień Łódzkich, którzy blokowali ulicę Strykowską. Oni dla odmiany nie chcą ograniczenia przez plany miejscowe ich praw do zabudowy działek. W tym przypadku, mimo spotkania z wiceprezydentem Adamem Pustelnikiem, nie udało się dojść do porozumienia. Mieszkańcy zapowiadają dalsze protesty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki