Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy szlak rowerowy z Łodzi nad Pilicę. Będzie miał około 200 km

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Beata Dobrzyńska
W przyszłym roku ma powstać długi na około 200 km szlak rowerowy z Łodzi nad Pilicę. Poprowadzi rowerzystów przez atrakcyjne tereny i będzie oznaczony na niebiesko.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego planuje wytyczyć w przyszłym roku nowy szlak rowerowy.

Szlak rozpocznie się w Łodzi przy Stawach Jana. Poprowadzi on rowerzystów do piotrkowskiego jeziora Bugaj, potem na południe wzdłuż rzeki Luciąży i koło zalewu Cieszanowice. Przejedzie przez Rezerwat Górę Chełmo, Wielgomłyny, Maluszyn i lewym brzegiem rzeki Pilicy przez Przedbórz, Bąkową Górę, Majkowice do Sulejowa. Tam połączy się z czerwonym rowerowym Szlakiem Grunwaldz-kim.

Wybrany został już wykonawca pierwszego etapu prac, który zaprojektuje ustawienie nowych znaków drogowych. Oznakowanie i oddanie cyklistom zaplanowano na przyszły rok.

Witold Kopeć, były oficer rowerowy Łodzi, z wykształcenia geograf, jest przekonany, że nowy szlak jest potrzebny, choć szlak rowerowy prowadzący z Łodzi w kierunku południowym jest jużwytyczony.

- Nowy szlak nie prowadzi jednak na południe najkrótszą drogą, ale drogą atrakcyjną krajobrazowo, z atrakcjami turystycznymi - ocenia Kopeć.

Jego zdaniem szlaki rowerowe w regionie łódzkim są ciekawe i używane przez turystów, ale nie najlepiej wypromowane. Nie ma u nas takich hitów jak biegnący głównie wzdłuż wschodnich rubieży kraju Green Velo czy powstający właśnie Velo Dunajec w Małopolsce.

- Szlaki rowerowe powinny funkcjonować jako kompletny, dobrze przygotowany produkt turystyczny. Tymczasem nawet rowerzystom z regionu termin Szlak Gorące Źródła niewiele mówi - ocenia Kopeć.

Obecnie sieć szlaków rowerowych wynosi około 5 tys. Składa się na nie aż 120 szlaków od krótkich szlaków lokalnych obejmujących teren powiatu lub gminy po szlaki łączące kilka województw czy nawet regionów.

Najważniejsze szlaki rowerowe Łódzkiego to mająca 200 km Magistrala Rowerowa N-S, 191-kilometrowa Magistrala Rowerowa W-E, a także szlaki tematyczne: mający 180 km Szlak Gruwaldzki czy Szlak Bursztynowy o długości 250 km.
W regionie łódzkim znajdziemy też inne trasy tematyczne m.in. Szlak Gorące Źródła, Szlaki Ziemi Sieradzkiej, Szlak Św. Maksymiliana Kolnego, czy Szlak Do Węgla Brunatnego.

Nie wszystkie plany rozbudowy szlaków rowerowych się udają. Kilka lat temu pojawiły się plany włączenia regionu łódzkiego w sieć europejskich szlaków Eurovelo. W regionie miała powstać odnoga długiego szlaku z Norwegii do Grecji. Wytyczono część jej przebiegu, m.in. na terenie Łodzi. Cały szlak miał kosztować około 80 mln zł i powstać do 2020 r, ale planów nie zrealizowano.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki