Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O porażce ŁESK 2016 już zapomniano, teraz Łódź chce walczyć o Expo 2022

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Aż 90 proc. łodzian chce wystawy Expo w Łodzi. Nic dziwnego, w końcu od lat słyszą obietnice, że Łódź ponownie będzie w centrum wydarzeń, bo w końcu to wyjątkowe miasto.

Jednak na obietnicach się kończy, czego przykładem jest walka o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Łódź chciała być organizatorem tej imprezy w tym roku, ale odpadła w przedbiegach i ostatecznie zwyciężył Wrocław. Walka o ESK to nic w porównaniu z walką o Expo. Jakie więc szanse ma Łódź, jeśli Wrocław startował w walce o światową wystawę dwa razy i dwa razy poległ z kretesem?

Czytaj:Łódź kandydatem do Expo 2022. Taką decyzję podjął rząd PiS

Gdy w 2010 r. Łódź nie znalazła się nawet liście pięciu polskich miast walczących o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, młodzi łodzianie ubrani w koszulki z logo Łódź Europejska Stolica Kultury skandowali „Nic się nie stało, łodzianie, nic się nie stało”. Wbrew pozorom stało się dużo, bo Łódź pokonały nie tylko Warszawa i Wrocław, ale też mniejsze Katowice, Gdańsk czy Lublin.

Czytaj:Łódź odpadła z wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Co dalej?

To one trafiły na listę miast liczących się w dalszej grze o ESK. Łodzianom tym trudniej było się z tym pogodzić, że od 2007 r. byli zapewniani o wyjątkowej kampanii promocyjnej ich miasta, co miało zwiększać szanse na wygraną. Jak się okazało, w takiej walce nie tylko własna promocja się liczy, ale głównie to, co można zaprezentować innym.

Czytaj:International EXPO 2022 w Łodzi. Rozpoczęło się głosowanie na logo [ZWYCIĘSKIE PROJEKTY]

W boju o Expo Łódź ma pokazać innym krajom, jak zmienić jakość życia mieszkańców poprzez rewitalizację obszarową, która polega nie tylko na remontach budynków czy dróg, ale też na działaniach społecznych. Tym razem oprócz kampanii promocyjnej mamy przygotowaną kompletną aplikację, ze studium wykonalności łódzkiej wystawy i określonymi działaniami inwestycyjnymi, na przygotowanie której poświęcono ponad osiem miesięcy. Jeśli inne państwa, które również chciałyby się ubiegać o organizację Expo 2022, nie rozpoczęły jeszcze prac nad profesjonalną aplikacją, to z przygotowaniem jej w ciągu pół roku mogą mieć problem. Bo tylko sześć miesięcy pozostało do tego, by zgłaszać kontrkandydatury dla Łodzi.

Nie wszyscy jednak kontrkandydaci będą musieli zmagać się z procedurami przetargowymi na wybór firm, które aplikację stworzą. W Turkmenistanie, który podczas ubiegłorocznego Expo w Mediolanie ogłosił, że chce organizować wystawę w 2022 r., takie procedury mogą nie być postrzegane jako konieczne. Do tej pory jednak Turkmenistan nie wystąpił oficjalnie do Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych z wnioskiem o organizację wystawy. Vincente Loscertales, sekretarz generalny Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych podkreśla, że dotarły do niego tylko pogłoski co do kandydatury Turkmenistanu i państwo to nie podjęło jeszcze żadnych działań o przyznanie organizacji Expo.

Czytaj:Wyznaczono tereny na Małe Expo 2022 w Łodzi. Wystawa ma stanąć w Nowym Centrum Łodzi [WIZUALIZACJE]

Podobnie jest w przypadku hiszpańskiego Bilbao, którego burmistrz zadeklarował, że jego miasto chciałoby u siebie wystawę Expo. Jednak Loscertales zaznacza, że jest to jedynie stanowisko miasta, nie rządu. A właśnie ta druga deklaracja się liczy. Tak samo jest w przypadku Minneapolis w stanie Minnesota, które również przygotowuje aplikację o Expo 2022. Żeby jednak mogła ona zostać przyjęta przez Międzynarodowego Biuro Wystaw Światowych, to musi mieć ona poparcie rządu. Co ważne, Stany Zjednoczone muszą wrócić do MBWŚ, z którego wystąpiły wiele lat temu.

Na razie Łódź nie ma więc żadnego kontrkandydata w walce o Expo 2022. Mimo tego władze Łodzi są ostrożne i podkreślają, że nie wierzą, by nikt przez najbliższe pół roku się nie zgłosił. Raczej szykują się na roczną walkę o wystawę niż spoczywają na laurach. Jej zwycięzca ma być znany jesienią przyszłego roku.

Czytaj:Expo 2022. Aplikacja Łodzi złożona w Międzynarodowym Biurze Wystaw w Paryżu [ZDJĘCIA]

Zanim Polska zgłosiła kandydaturę Łodzi na organizatora Expo 2022, sprawdzała czy o wystawę nie chcą się ubiegać Czechy, Węgry i Słowacja. To akurat byłoby spore zagrożenie, bo Łódź chce wyjść z pozycji reprezentanta Europy Środkowo Wschodniej, którą do tej pory omijały wystawy Expo, a zapotrzebowanie na nie jest spore. Ponoć ci sąsiedzi nie zamierzają starać się o Expo 2022, podobnie jak Niemcy, którzy wystawę światową zorganizowali w 2000 r. w Hanowerze. Odpadają też Włochy, Hiszpania i Portugalia. Z kim więc zmierzy się Łódź? Wrocław zderzył się z Szanghajem, z którym nie miał szans. Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli już polec, to lepiej w walce z Bilbao niż z Lublinem.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 13-19 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki