MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 110. rocznicy urodzin Jana Karskiego w łódzkim Centrum Dialogu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
24 kwietnia przypada 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, łodzianina, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Wydarzenia z tej okazji przygotowało Centrum Dialogu w Łodzi.

Urodzony w Łodzi Jan Karski, a właściwie Jan Kozielewski stał się międzynarodową ikoną walki o godność i prawa człowieka oraz sprzeciwu wobec totalitaryzmów. W czasie swojej ostatniej i najważniejszej misji został dwukrotnie wprowadzony do warszawskiego getta, by na własne oczy zobaczyć tragiczną sytuację Żydów. W przebraniu ukraińskiego żołnierza spędził również kilka godzin w obozie przejściowym w Izbicy, z którego Żydów transportowano do obozów zagłady w Sobiborze i na Majdanku. W 1942 roku Karski przekazał informacje o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom. Osobiście dostarczył szczegółowe raporty i jako naoczny świadek zaapelował do brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Anthony’ego Edena, przedstawicieli brytyjskich mediów i establishmentu o podjęcie działań mających na celu powstrzymania Holokaustu. W lipcu 1943 roku, w dwa miesiące po zagładzie warszawskiego getta, Karski spotkał się w Białym Domu z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Franklinem D. Rooseveltem. Rozmowy Karskiego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a interwencja aliantów nigdy nie nastąpiła.

W środę 24 kwietnia o godz. 11.15 pracownicy Centrum Dialogu, przedstawiciele władz miasta oraz uczniowie i uczennice III Liceum Ogólnokształcącego złożą kwiaty przed pomnikiem-ławeczką Jana Karskiego w Parku Ocalałych. Tego samego dnia o godz. 18 Centrum zaprosi na wykład historyka Szymona Pawlaka, stypendysty Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, o misjach kuriera polskiego podziemia. W trakcie wykładu uczestnicy poznają życie legendarnego kuriera – młodość spędzoną w Łodzi, pracę emisariusza dla Polskiego Państwa Podziemnego oraz powojenne losy "człowieka, który chciał zatrzymać Holokaust".

W czwartek 25 kwietnia zaś, o godz. 13, licealiści z XXI i XXIX Liceum Ogólnokształcącego wezmą udział w debacie nad tezą „Misja Jana Karskiego była sukcesem”. Uczestnicy wybrali jako formę dyskusji debatę wywodzącą się z Uniwersytetu Oksfordzkiego - znaną z formalnego charakteru oraz skupienia na umiejętnościach retorycznych i argumentacyjnych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki