Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrona terytorialna przyciąga kobiety. W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej padł rekord

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
2 września 2022 - kolejne wcielenie do łódzkiej brygady WOT
2 września 2022 - kolejne wcielenie do łódzkiej brygady WOT Fot. 9 ŁBOT
Obrona terytorialna przyciąga kobiety. W ostatnim naborze w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej padł rekord – kobiety stanowiły już ponad 32 procent wszystkich przyjętych na szkolenie.

W piątek 31 marca przed bramami koszar w Zgierzu na wcielenie do obrony terytorialnej przyszło 90 osób, w tym aż 29 kobiet. To bardzo wysoki wskaźnik przekraczający proporcje płci w tym rodzaju wojsk. Zarówno w obronie terytorialnej w skali kraju, jak i w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej kobiety stanowią bowiem około 20 procent żołnierzy.

W poprzednich wcieleniach do WOT liczba kobiet nie przekraczała jednej czwartej, a bywało i znacznie mniej. Na przykład podczas przysięgi terytorialsów w Łasku w lipcu ubiegłego roku, na 49 żołnierzy było tylko sześć kobiet.

Obrona terytorialna przyciąga kobiety

Kim są ochotniczki, które teraz wstąpiły do łódzkiej brygady? Jak informuje Małgorzata Glińska, rzeczniczka 9 ŁBOT, są to w większości kobiety, które mają ustabilizowaną sytuację życiową, wyższe wykształcenie i pracują zawodowo na stanowiskach kierowniczych. Jest wśród nich również nauczycielka, fryzjerka, inspektorka socjalna, są także studentki. Wiek kobiet – od 18 do 51 lat.

Służba w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej jest dla nich sprawdzeniem swoich możliwości, rozwijaniem zainteresowań i zdobyciem nowych doświadczeń. Jak wskazują dotychczasowe obserwacje, część z nich przechodzi później do zawodowej służby wojskowej.

Szkolenie zakończone przysięgą

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej funkcjonuje już piąty rok. W tym roku odbył się już drugi nabór. Nowi rekruci przejdą przez pierwszy etap szkolenia (z wyłączeniem okresu Świąt Wielkanocnych) i przez kolejne dni podczas szkolenia pod okiem doświadczonych instruktorów będą przyswajać podstawowe nawyki i zachowania na polu walki.
Najstarszy z ochotników ma 55 lat, najmłodszy 18.

Najważniejsze elementy szkolenia to: szkolenie ogniowe, w tym nauka strzelania z broni indywidualnej, bezpieczne i efektywne posługiwanie się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania.

Szkolenie zakończy się 22 kwietnia br. uroczystą przysięgą wojskową, połączoną z obchodami Święta 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po zakończeniu szkoleniu żołnierze otrzymają przydziały do batalionów wchodzących w skład łódzkiej brygady. Obecnie są trzy bataliony lekkiej piechoty: w Zgierzu, Kutnie i Łasku. W planach dowódcy brygady płk. Pawła Wiktorowicza jest także czwarty batalion w Piotrkowie Trybunalskim, ale na razie brak na ten temat konkretów.

Wywiad z płk. Pawłem Wiktorowiczem

Jak zostać terytorialsem?

Do obrony terytorialnej można wstąpić na trzy sposoby:

  • przez stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tu znajdują się kontakty do rekruterów w poszczególnych powiatach, którzy tłumaczą zasady rekrutacji, odpowiadają na wszelkie pytania i pomagają od strony formalnej.
  • przez portal www.zostanzolnierzem.pl i system ePUAP - umożliwiają zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i gdzie ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.
  • udać się do Wojskowego Centrum Rekrutacji, zgodnie z miejscem zamieszkania (Łódź, Sieradz, Tomaszów Mazowiecki, Skierniewice) i tam zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć wniosek o powołanie.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki