MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Od powietrza, głodu, ognia i wojny... ". Boże Ciało u świętego Wojciecha w Męce FOTO

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Boże Ciało w Sieradz-Męce
Boże Ciało w Sieradz-Męce Fot. Karol Kolenda
Rzesze wiernych wzięły udział w procesji Bożego Ciała w parafii pod wezw. św. Wojciecha w Sieradzu-Męce, która znajduje się w dekanacie zduńskowolskim. Jej proboszczem jest ks. kanonik Piotr Czopiński, a wikariuszem ks. Karol Kolenda.

Procesja, z niezwykle barwną asystą w sieradzkich strojach ludowych oraz pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych przeszła okolicznymi ulicami. Wpierw jednak proboszcz odprawił mszę świętą oraz wygłosił homilię.

Warto dodać, że parafia w Męce jest jedną z najstarszych nie tylko w naszym regionie, ale w Polsce. Została erygowana już w drugiej połowie XIII wieku.Do 1318 roku należała do archidiecezji gnieźnieńskiej, z kolei w latach 1260 - 1358 była pod zarządem Kanoników Regularnych Lateran. W roku 1548 lub 1571 wcielona została do mensy mansjonarzy kolegiaty sieradzkiej. Obecny kościół wzniesiony został z fundacji pochodzącej z parafii w Męce biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebnickiego. Miało to miejsce przed 1679 rokiem. W roku 1870 odnowiony staraniem proboszcza Jana Moczyńskiego. W latach 1949 - 1951 rozbudowany za kadencji ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Szatko, który pochodził z Firlejowa koło Lwowa (obecnie Ukraina). Z kolei w latach 1999 - 2003 świątynia przeszła remont generalny.

Dodajmy, że obok świątyni jest stary, według legendy mający około 1000 lat dąb. Pod nim zatrzymać miał się biskup Wojciech, późniejszy święty, w drodze do Prus. Tam zresztą, 23 kwietnia 997 roku, zginął w pobliżu dzisiejszego Pasłęka.

Za zdjęcia dziękujemy księdzu Karolowi Kolendzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki