Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OPG Property Professionals i Uniwersytet Łódzki przedstawiły raport "Rynek biurowy w Łodzi 2019"

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Rynek biurowy w Łodzi w tym roku jeszcze się poszerzy. Otwarty zostanie m.in. pierwszy biurowiec Bramy Miasta.
Rynek biurowy w Łodzi w tym roku jeszcze się poszerzy. Otwarty zostanie m.in. pierwszy biurowiec Bramy Miasta. Grzegorz Gałasiński
Zasób powierzchni biurowej wzrósł w ubiegłym roku w Łodzi o 44 tys. mkw. Łączna powierzchnia łódzkich biur przekroczyła 525 tys. mkw. Połowa z nich to biura klasy A, czyli o najwyższym standardzie. W budowie jest 130 tys. mkw., które trafią na rynek w ciągu najbliższych dwóch lat.

7 marca odbyła się prezentacja najnowszego raportu „Rynek Biurowy w Łodzi 2019”, który specjaliści firmy OPG Property Professionals przygotowali przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim. To najbardziej szczegółowy raport w porównaniu z prezentacjami innych firm specjalizujących się w rynku nieruchomości biurowych. Analiza objęła mniejsze obiekty o pow. 1 tys. mkw. oraz biurowce o niskim standardzie.

- Łódź dobiła do symbolicznej sumy ponad 500 tys. mkw. powierzchni biurowej - mówi Michał Styś, prezes zarządu OPG Property Professionals. - Jeszcze w 2006 roku było tylko 100 tys. mkw. Dynamika wzrostu jest, a w planach dużych inwestorów, którzy przyszli w ubiegłym roku do Łodzi są kolejne potężne inwestycje.

Łódź to ciągle tylko 4 proc. powierzchni biurowej w Polsce. Krajowy rynek biurowy to 10,5 mln mkw., z czego w Warszawie jest 5,5 mln mkw. Kolejne miasta to Kraków - 1,25 mln mkw., Wrocław - 1 mln mkw., Trójmiasto - 750 tys. mkw., a później Łódź, Katowice i Poznań w okolicy 500 tys. mkw.

- Łódź odróżnia od wymienionych miasto to, że nie inwestujemy tylko i wyłączenie w budowę nowych biurowców. Jako miasto kładziemy nacisk na projekty rewitalizacyjne. Obiekty poprzemysłowe cieszą się u inwestorów dużym zainteresowaniem - powiedział Michał Śmiechowicz, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ.

Spośród biurowców oddanych w ubiegłym roku wyróżniają się Ogrodowa Office (24,7 tys. mkw.) i Symetris Business Park (19 tys. mkw.). Na koniec 2018 roku wskaźnik pustostanów wyniósł 9,9 proc. do wynajęcia „od ręki” jest 52 tys. mkw. Ta liczba w tym roku wzrośnie, ale nieznacznie. Najważniejszymi inwestycjami w trakcie realizacji są Brama Miasta (41,4 tys. mkw.), Hi Piotrkowska 155 (21 tys. mkw.), Fabryczna Centrum Biurowe (27 tys. mkw.), Monopolis (23,4 tys. mkw.), Imagine (17,2 tys. mkw.), Office-R (3,6 tys. mkw.), Textorial Park II (26 tys. mkw.) i Łódź.Work (5 tys. mkw).

W 2018 roku stawki czynszu w biurowcach nie uległy wahaniom. W obiektach o najwyższym standardzie ceny mieściły się w przedziale 11-15 euro za 1 mkw. miesięcznie. Dla biurowców klasy B stawki sięgały 6-12,5 euro, a na peryferiach miasta nawet 5-7,5 tys. euro. Stawki czynszu przez ostatnie lata były stabilne. Nieznaczny wzrost średniej ceny wynikał z faktu, że przybyło dużo biurowców klasy A.

W łódzkich biurowcach lokują się głównie firmy świadczące nowoczesne usługi dla biznesu. W ubiegłym roku funkcjonowało w Łodzi 76 centrów usług dla biznesu, w których pracowało 20,5 tys. osób. Ta liczba zwiększy się w tym roku wraz z otwieraniem kolejnych biurowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki