Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty za parkowanie na dworcu Łódź Fabryczna. Od kiedy i jakie stawki? To ustalą radni

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Na parkingu dworca Łódź Fabryczna trudno znaleźć wolne miejsce do zaparkowania samochodu.
Na parkingu dworca Łódź Fabryczna trudno znaleźć wolne miejsce do zaparkowania samochodu. Pawel Lacheta
Parkingu na dworcu Łódź Fabryczna będzie płatny. Zmiany w parkowaniu na fabrycznym zaczną obowiązywać od 2020 roku. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej ma być podjęta uchwała o poszerzeniu strefy płatnego parkowania. Zarząd Dróg i Transportu pracuje nad projektem tej uchwały. Na razie nie wiadomo, jakie będą opłaty za parkowanie na Fabrycznym.

Radni miejscy zwrócili uwagę, że na parkingu dworca Łódź Fabryczna trudno znaleźć wolne miejsce. Zaapelowali do Zarządu Dróg i Transportu, aby przygotował projekt uchwały o płatnym parkowaniu na parkingu dworcowym.

- Trwają prace nad poszerzeniem strefy płatnego parkowania o parking na dworcu - potwierdza Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora ZDiT. - Opłaty spowodują większą rotacje pojazdów i zwiększy się liczba wolnych miejsc. Będzie to korzystne dla tych, którzy mają problem ze znalezieniem wolnego miejsca na parkingu. Prace nad projektem uchwały zakończymy za kilka tygodni. Jest realna szansa, że ten projekt zostanie przedłożony radnym na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Po uprawomocnieniu się uchwały i dopełnieniu wszystkich procedur będzie można zamówić parkomaty. Opłaty zaczęłyby obowiązywać od przyszłego roku.

Najbliższa sesja, na której radni podejmą decyzje o opłatach na dworcu, została zaplanowana na 18 września.

Kamieńsk - Radomsko. Stanowisko archeologiczne Stobiecko Szlacheckie

Zdjęcia z budowy A1: odcinki Tuszyn - Piotrków, Kamieńsk - R...

Na razie nie została podjęta decyzja o wysokości opłat za parkowanie na dworcu. Parking będzie można włączyć do strefy śródmiejskiej, gdzie są wyższe opłaty. Możliwe jest umiejscowienie parkingu w strefie B, która jest tańsza. A nawet jest możliwość utworzenia tam nowej strefy i pobieranie za postój złotówki za godzinę lub nawet 50 groszy. Te rozwiązania będą dyskutowane z radnymi.

Na parkingu dworcowym będą obowiązywały abonamenty parkingowe. Osoba z takim abonamentem będzie mogła zatrzymywać się na całej przestrzeni strefy płatnego parkowania, także na dworcu.

Wcześniej nie wprowadzano opłat za parkowanie na dworcu, ponieważ tłumaczono to 5-letnim okresem trwałości projektu. Zgodnie z przepisami miasto nie może zarabiać pieniędzy na projekcie dofinansowanym przez Unię Europejską. Ten okres jeszcze nie minął, ale...

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Opłaty za parkowanie to opłaty administracyjne. Nie pobierany jest VAT. Dlatego można wprowadzić płatne parkowanie na dworcu - wyjaśnił Grzegorz Misiorny, dyrektor ZDiT.

Parking na dworcu Łódź Fabryczna ma 960 miejsc. Zazwyczaj wszystkie są zajęte, bo korzystają z niego pracownicy sąsiednich biurowców. Miejsca zajmują też osoby, które przyjeżdżają samochodami do Łodzi, aby załatwić swoje sprawy. Parking na dworcu to jedyne miejsce w centrum, gdzie można za darmo zostawić samochód.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki