Opozycja nie chce, żeby władze Łodzi oddały miasto do lombardu

Marcin Bereszczyński
Grzegorz Gałasiński
Podczas środowej sesji Rady Miejskiej w Łodzi odbędzie się głosowanie nad sprzedażą budynków komunalnych, które następnie będą dzierżawione przez miasto z możliwością ich odkupienia po 10 latach. Opozycja uważa, że miasto nie powinno oddawać swojego majątku w zastaw, jak w lombardzie. We wtorek radni z komisji finansów negatywnie zaopiniowali projekt tej transakcji.

Na sprzedaż w drodze tzw. leasingu zwrotnego mają być wystawione budynki Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Kilińskiego 102, dwóch urzędów stanu cywilnego przy ul. Zgierskiej 71 i al. Piłsudskiego 100, a także obiekt z wydziałami magistratu przy Piotrkowskiej 115. Łączna cena wywoławcza tych nieruchomości to prawie 40 mln zł. Gdyby po 10 latach miasto chciało odkupić te obiekty, musiałoby wydać grubo powyżej 60 mln zł. Gdyby natomiast nie zdecydowało się na wykupienie nieruchomości, koszt opłat leasingowych i dzierżawy obiektów sięgnąłby 36 mln zł.

- Gdyby pieniądze pozyskane z leasingu zwrotnego zostały przez miasto pomnożone, transakcja miałaby sens - mówi Grażyna Gumińska, radna klubu Łódź 2020. - Zastawienie majątku miasta w lombardzie świadczy o tym, że Łódź stoi na granicy bankructwa - dodaje radny Sebastian Tylman z klubu Łódź 2020. - Pani prezydent przerzuca odpowiedzialność za tę transakcję na władze Łodzi, które będą rządziły za 10 lat, bo rządzi w myśl zasady "po mnie choćby potop".

Leasing zwrotny nieruchomości ma zapewnić miastu dochody do budżetu bez zwiększania zadłużenia. Wpływ z leasingu byłby księgowany jako dochód ze sprzedaży majątku. Kredyt, choć tańszy od leasingu, spowodowałby kłopoty budżetowe.

- Korzyść z leasingu jest taka, że nie obciąża on wskaźników budżetowych - wyjaśniła radnym Agnieszka Graszka, zastępca dyrektora wydziału majątku miasta UMŁ. - Nie można patrzeć tylko na dochody i wydatki budżetowe. Trzeba patrzeć szerzej. Kredyty są tańsze, ale bardzo obciążają budżet. Na leasing zwrotny zdecydowały się Wrocław i Kluczbork. Urzędnicy tych miast są zadowoleni z transakcji leasingowej.

Przypomnijmy, że Regionalna Izba Obrachunkowa, opiniując tegoroczny budżet Łodzi, wskazała na konieczność zrealizowania planu dochodów ze sprzedaży nieruchomości. Miasto zaplanowało dochód na poziomie 134 mln zł. Z tytułu leasingu miało wpłynąć 50 mln zł. Wiele wskazuje na to, że radni nie wyrażą na to zgody. Klub radnych Łódź 2020 zapowiedział we wtorek, że zagłosuje przeciwko leasingowi. Na taką transakcję raczej nie zgodzą się również radni SLD i PiS.

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Uważam że wpis o tym iż, fundacja dostaje od tak pieniądze z budżetu miasta jest nie rzetelny, krzywdzący. Wpis że Pani radna jest zaradna dba o swoich krzywdzący. Pani Grażyna Gumińska jest jednym z członków rady fundacji (rada która merytorycznie doradza w kierunkach działań programowych) . Każda organizacja pozarządowa starając się o wsparcie finansowe z budżetu przystępuje do konkursów ogłaszanych przez Miasto Łódź w ramach przedmiotu swojej działalności i to komisja konkursowa powołana przez Panią Prezydent ocenia punktowo merytoryczną zawartość zadania .Ocena komisji w ramach regulaminu każdego konkursu określa możliwość wsparcia finansowego lub nie . Pani radna nie ma wpływu na powołanie składu komisji ani na ocenę ekspercką członków komisji. Bardzo proszę o nie mieszanie zawirowań w Radzie Miasta z działaniami grupy ludzi którzy wspierają swym działaniem trudne tematy w tym mieście między innymi narastający problem prób samobójczych u dzieci i młodzieży, problem związany z obniżeniem wartości rodziny, problem zaburzeń życia.społecznego.
Czemu ma służyć uderzanie w ludzi którzy pracują na rzecz tego miasta.

ł
łodzianin

dla przypomnienia z filmu NIKODEŚ DYZMA

l
la fasola

Dobre sobie. Miasto sprzeda za grosze, bo takie teraz ceny, załóżmy za 100, przez dziesięć lat będzie płacić ile nabywca zarzada, bo już jest w lokalu a nie wybiera - nawet 100/rok, a co..., a po 10 latach odkupi na bumie w nieruchomościach trzy razy drożej, bo jak nie to wynocha z całym bagażem np. Do jakiś zagrzybionych komórek jak na zachodniej. Niegospodarność to mało powiedzieć - zagrożenie dla działania państwa, bo państwo to też samorząd. Miasto na kolanach przed spekulantem, oto marzenie tego pomyslu. Tu potrzeba kogoś jak do rządzenia rosją, bo tu już jest rosja, ta pod wladywostokiem.

j
jlucki

tzw leasing zwrotny to świetny pomysł na finansowanie przedsiębiorstw, które płacą podatek CIT, a nie miasta, czy jednostki budżetowej... ale dla mnie najistotniejsze jest to, że uciekanie sią Pani Prezydent do takich numerów świadczy o tym jak bardzo Łódź jest bliska bankructwa!!!

k
koszmar

Brakuje słów na te miernoty !!!!
Jedyne co się na usta ciśnie, to to, ze ....... ich trzeba czym prędzej na taczkach wywieźć !
Ile szkód jeszcze !?

Z
ZDANOWSKA

ŻEBY NIE BYŁO NICZEGO

ł
łodzianin

Populiści.... byle dorwać się do koryta!!!! Podnieście jeszcze wartość działki pod bramę miasta, żeby całkowicie zablokować jej sprzedaż i rozwój miasta. Jezu, chroń nas przed tą pożal się Bożę opozycją. A lewaki też już mieli swój czas i pokazali jak można pięknie zaniedbać Łódź...

r
romek

a ty koteczek:)

R
Rig

Jeśli Gumińska mówi że miasto ma mało pieniędzy to niech się zajmie fundacją Poducha w której władzach jest a która dostaje pieniądze z budżetu Łodzi. Zaradna radna dba o swoich.

m
mieszkaniec

A okazało się,że jest aż tak źle.

l
lodzer

Róznice nie mają znaczenia byle zahamować głupotę, marnotrawstwo, naduzycia, politykioersko-biznesowy układ jaki opanował władzę.

G
Gość

Zdanowska nie zrobiła nic z rozliczeniem nadużyć w NCŁ!
SSS- straty ; 25 mln i pozew architektów na 22 mln, strata dotacji od Mraszałka - 96 mln. Utrata dofinasowania z ministerstwa-unii : 200 mln!
EC1 wschód, zmiana pod wpływem doradcy Zdanowskiej, wykonawcy kosztowała nas podatników 21 mln.
Ec1 zachód - pozew PORR SA mna 24 mln. i możliwość utraty 83 mln dotacji na rewitalizację, ze względu na wycofanie się PORR SA z budowy.
CŁC - starta 6 mln z winy decyzji Zdanowskiej i radnych PO.
Jak dorzucić do tego bezsensowne 700 mln na trasę WZ, Stadiony, Piotrkowska z drzewkami i awariami dzień po otawrciu.
Dodatkowe koszta budowy Dworca Fabrycznego...
to jesteśmy bankrutami?
Zdanowska jeste pozbawiona wyobrażni i odpowiedzialności.
Zdanowska nie może byc dalej prezydentem, a opopzycja nie może wychodzic z założenia że niech ona sprząta po sobie bo i tak bedziemy płacić my podatnicy.
Odwołać Zdanowską! Niech odpowiada własnym majatekim , podobnie jak i radni POpierający. Gdyby musieli gwarantować swoimi pieniędzmi jej decyzje to chciałbym zobaczyc tę dyscyplinę żenującą.

a
alek

Za samą propozycję takiego rozwiązania autorom należy się dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych, sprzedajne szmaty.

k
ksantypa_222

Nie można wykluczyć, że niebawem cała Polska zostanie oddana do lombardu!
Leasing zwrotny to jest znakomite wyjście z obecnych problemów finansowych!!!

l
lodziak

opozycja?która liczy 3-4 osoby na ponad 40 radnych? Wolne żarty

Dodaj ogłoszenie