Prace wykończeniowe i porządkowe trwają jeszcze w dwóch tzw. famułach, czyli dawnych domach pracowniczych - przy ul. Fabrycznej 19 i przy ul. Przędzalnianej 53. Montowana jest tam nowa armatura łazienkowa oraz stolarka okienna i drzwiowa. Jeszcze w tym miesiącu zaczną się tam odbiory techniczne, co będzie oznaczać, że odnowa osiedla została oficjalnie zakończona.
Rewitalizacja Łodzi: famuły i ścieżka rowerowa
Na tym historycznym osiedlu zbudowanym w drugiej połowie XIX wieku przez Karola Scheiblera i jego następców w ramach rewitalizacji zostało odnowionych 47 obiektów: od famuł, które remontowano kompleksowo od piwnicy aż po dach, razem z podwórkami, do magazynów, budynków gospodarczych oraz lokali użytkowych i gastronomicznych. W odnowionych obiektach powstały mieszkania, pracownie twórcze, lokale usługowe i dom dziennego pobytu. Do końca roku będzie też zbudowana ścieżka rowerowa w śladzie dawnych torów kolejowych.
Osiedle Księży Młyn - ograniczone ulicami Przędzalnianą, Fabryczną, Magazynową i Milionową - to jedna z wizytówek Łodzi. Jako prawdziwe miasto w mieście było częścią imperium przemysłowego króla bawełny – Karola Scheiblera. Projektanci osiedla wzorowali się na angielskich osadach przemysłowych. Na Księżym Młynie stanęły budynki fabryczne, magazyny, famuły, szkoła, remiza straży ogniowej, szpital, gazownia, klub fabryczny, sklepy zwane konsumami, rezydencje właścicieli oraz bocznica kolejowa. Wszystkie obiekty rozmieszczono wzdłuż prostych brukowanych uliczek.
Zobacz jak wypadła rewitalizacja ul. Włókienniczej w Łodzi, czyli dawnej ul. Kamiennej
Rewitalizacja Łodzi: remiza i przędzalnia na początek
- Od wielu lat trwała degradacja tego miejsca, drastycznie pogłębiona w latach 90. ubiegłego stulecia na skutek upadku przemysłu włókienniczego w Łodzi. Dopiero w XXI wieku rozpoczął się proces odnowy. Najpierw zrewitalizowano i przerobiono na lofty gigantyczny budynek przędzalni przy ul. Tymienieckiego oraz pobliską remizę, a w 2018 roku podpisano umowę na odnowę pierwszych domów mieszkalnych przy ul. Księży Młyn. Proces rewitalizacji właśnie się kończy. Dziś całe osiedle jest już odrestaurowane i przywrócone do życia – zaznacza Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.
Gruntowny remont zaniedbanych, często zapyziałych famuł pochłonął 120 mln zł.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?