Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osobom głuchym łatwiej będzie znaleźć pracę dzięki funduszom europejskim

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Projekt jest skierowany do osób głuchych po 29. roku życia
Projekt jest skierowany do osób głuchych po 29. roku życia 123RF
Osobom z niepełnosprawnością słuchu, które ukończyły 29. rok życia, zamieszkują słabo zaludnione obszary w naszym regionie i nie mają pracy, łatwiej będzie ją znaleźć. Ma w tym pomóc projekt dofinansowywany z funduszy europejskich. Projekt jest realizowany przez Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki.

„4 Kroki – obszar 3" – to nazwa projektu. Jak wyjaśnia Magdalena Grabowska z Polskiego Związku Głuchych w Łodzi, pomoc osobom z dysfunkcją słuchu ma być realizowany w czterech krokach.

– Krok pierwszy to profesjonalne doradztwo zawodowe, które będzie udzielane ze wsparciem osób biegle posługujących się językiem migowym – mówi Magdalena Grabowska. – Ścieżkę zawodową pozwolą wytyczyć narzędzia diagnostyczne dostosowane do potrzeb niesłyszących. Krok drugi to szkolenia i warsztaty rozwijające kompetencje miękkie, nazwaliśmy je „Warto pracować". Zakres szkoleń będzie dostosowany do potrzeb i możliwości uczestników. Można będzie zdobyć najróżniejsze kwalifikacje – od operatora wózków widłowych po księgowość. Każde ze szkoleń zostanie zakończone egzaminem. Zależy nam na tym, by warsztaty były wyjazdowe – dodaje Magdalena Grabowska. – Zaprosimy na nie osoby głuche, które odniosły sukces, mając nadzieję na podniesienie samooceny głuchych, która często jest bardzo niska.

Magdalena Grabowska podkreśliła, że za udział w szkoleniach i warsztatach ich uczestnicy nie będą płacili. Wyjaśniła też, że krokiem trzecim będą 4-miesięczne staże zawodowe, podczas których stażyści będą otrzymywali comiesięczne stypendium. Ostatni, czwarty, krok to podjęcie pracy przez uczestników projektu.

– Zachęcam pracodawców do podjęcia współpracy z nami – dodała. – Mogą liczyć na specjalistyczne wsparcie.

Projektem ma zostać objętych 20 osób. – Jeśli chętnych będzie więcej, zastanowimy się, w jaki sposób możemy pomóc także im – zapewnia Magdalena Grabowska.

Ewa Fijałkowska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, zauważa, że jest szansa, by wkrótce podobnym wsparciem została objęta większa grupa osób. – Rozważane są działania skierowane do osób, które nie ukończyły 29. roku życia i do tych, które są zatrudnione. Te ostatnie miałyby prowadzić do wzmocnienia pozycji na rynku pracy.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Łodzi przy ul. Moniuszki 7/9 oraz w lokalnych punktach informacyjnych – w Bełchatowie, Brzezinach, Łowiczu i Sieradzu. – Wszystkie punkty są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – podkreśla Zofia Szymańska z Urzędu Marszałkowskiego. – Nie tylko osób na wózkach, ale także – dzięki pętli indukcyjnej – niesłyszących.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki