Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otrute szczeniaki szukają domu. Aleksandrów chce wprowadzić obowiązek czipowania psów

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Otrute szczeniaki z Sań pod Aleksandrowem Łódzkim szukają nowego domu. Aby takich przypadków więcej nie było, urzędnicy chcą wprowadzić obowiązek czipowania psów w gminie.

Trzy z otrute suczki znalezione 5 lipca w Saniach pod Aleksandrowem Łódzkim mają się już dobrze i czeka na adopcję. Zwierzęta były leczone w Łowiczu. - Jeśli będą dostawały prawidłowe jedzenie i preparaty, nie powinny sprawiać nowym właścicielom kłopotów - mówi Jolanta Wojciechowska z Fundacji Psiakowo, która prowadzi lecznicę.

Niestety jedna z suczek nie przeżyła zaturcia.

Policji udało się znaleźć właściciela zwierząt. Pomogły sygnały od mieszkańców gminy. W sumie wskazały go aż cztery osoby. To mężczyzna z gminy Aleksandrów Łódzki, który trzymał jeszcze dwie kolejne młode suczki i matkę całego miotu. Przyznał się, że jest właścicielem znalezionych zwierząt. - Nie tłumaczył swojego postępowania - mówi podkom. Daniel Tomczyk z komisariatu policji w Aleksandrowie Łódzkim.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

W sumie na terenie posesji pod Aleksandrowem Łódzkim mieszkało aż 13 zwierząt. Po interwencji zostały tylko cztery, pozostałe czekają na nowych właścicieli.

Policja prowadzi postępowanie pod kątem znęcania się nad zwierzętami. Grozi za to do trzech, a w przypadku szczególnego okrucieństwa nawet do pięciu lat więzienia. Na razie jednak nikt nie usłyszał zarzutów

Aby uniknąć takich sytuacji na przyszłość miasto i gmina Aleksandrów Łódzki chce na swoim terenie wprowadzić obowiązkowe czipowanie psów. Pozwoli to szybko odnaleźć właściciela.

- Pracujemy z prawnikami by znaleźć przepis, który na to pozwala - mówi Małgorzata Grabarczyk, przewodnicząca rady miejskiej.
Jeśli nie będzie możliwy zapis o obowiązkowym czipowaniu, Aleksandrów Łódzki chce wprowadzić podatek od psów, które nie noszą czipa. Ma to zmusić właścicieli do rejestracji zwierząt.

Obecnie na terenie gminy około 90 proc. zwierząt ma czipy. Zakładane są bezpłatnie, dodatkowo właściciele mogą liczyć na bezpłatne szczepienia i usługi weterynaryjne.

W Łodzi czipy ma około 40 proc. zwierząt. Czipowanie prowadzone jest bezpłatnie od czterech lat, skorzystało z nich około 4 tys. zwierząt.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki