Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Saski w Kutnie oficjalnie otwarty. Inwestycja kosztowała prawie 36 milionów złotych ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
W środę (6 września) otwarto Pałac Saski w Kutnie --> ZDJĘCIA
W środę (6 września) otwarto Pałac Saski w Kutnie --> ZDJĘCIA Joanna Kaźmierczak
Pałac Saski w Kutnie został uroczyście otwarty. Rewitalizacja kosztowała 35,9 mln złotych. Kompleks muzealny ma być jedną z wizytówek Miasta Róż.

Pałac Saski wizytówką Miasta Róż

W środę (6 września) pałac podróżny króla Augusta III, zwany potocznie Pałacem Saskim został oficjalnie otwarty! To z pewnością najstarszy i najcenniejszy zabytek w Kutnie. Powstał w 1750 roku jako jeden z elementów wielkiego przedsięwzięcia budowy nowego traktu, łączącego dwie stolice: Drezno i Warszawę. W wyniku pożaru, jaki miał miejsce 19 stycznia 2003 roku, znaczna część obiektu uległa zniszczeniu. Aby przywrócić pałacowi dawną świetność należało przeprowadzić prace rewitalizujące. Długo wyczekiwany remont rozpoczął się w marcu 2019 roku i trwał do listopada 2022 r.

WIDEO: Otwarto Pałac Saski w Kutnie

od 16 lat

Zakres prac obejmował m.in.: rozbudowę, remont, przebudowę i częściową odbudowę Pałacu Saskiego, remont i przebudowę budynku ratusza miejskiego, budowę trzech łączników w tym podziemnego oraz pawilonu ekspozycyjnego. Wartość robót budowlanych wyniosła ponad 35 mln 934 tys. zł.

W obiekcie zobaczyć możemy: królewską sypialnię, jadalnię czy kaplicę, w której władca modlił się podczas pobytu w Kutnie. Podziwiać możemy liczne obrazy, meble, stroje z tego okresu czy serwisy porcelanowe. W podziemiach umieszczona została natomiast wystawa poświęcona historii Kutna. Znajdują się tam liczne fotografie, eksponaty i dokumenty.

Na wydarzeniu pojawili się m.in. władze miejskie, wykonawcy, parlamentarzyści, samorządowcy czy Tomasz Rzymkowski, wiceminister Edukacji i Nauki.

- To wyjątkowa chwila dla mieszkańców Kutna. Wszyscy pamiętamy, jak ten obiekt wyglądał jeszcze kilka lat temu po zniszczeniu w pożarze. (...) Zbudowaliśmy nowoczesne centrum muzealne, które obejmuje wiele elementów. To nie tylko sam pałac, ale także wystawa poświęconą historii Kutna, pawilon wystaw czasowych czy część poświęcona samemu Napoleonowi. Myślę, że to inwestycja na miarę oczekiwań 45-tysięcznego miasta. Możemy być z tego dumni! (...) Odbudowaliśmy pałac zgodnie ze sztuką, która obowiązywała w XVIII wieku - powiedział nam Zbigniew Wdowiak, wiceprezydent Kutna.

Obecnie do obsługi obiektu zatrudnionych jest około 20 osób. Mieszkańcy oraz turyści obiekt będą mogli zwiedzić już w ten weekend.

- Festiwal Saski rozpoczyna się w piątek o godz. 18. Wtedy to król i królowa przyjadą do Pałacu Saskiego w Kutnie. Pierwszych turystów zaprosimy do obiektu w najbliższą sobotę o godz. 10. Za darmo będą mogli zwiedzić pałac oraz wystawy. Zaplanowaliśmy liczne konkursy, przedstawienia teatralne oraz warsztaty m.in. kulinarne czy tańca - mówi Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Pałac Saski w Kutnie.

Wręczono odznaczenia

Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Odznaki honorowe "Zasłużony dla kultury Polskiej" otrzymali: Michał Jabłoński, Sylwia Kacalak, Grzegorz Skrzyneki oraz Piotr Stasiak. Wręczono także medale "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapienta et Vernitas": Grzegorzowi Skrzyneckiemu, dr Piotrowi Stasiakowi oraz prof. Maciejowi Świtale.

- Jestem dumny, że moje rodzinne miasto ma tak cenny zabytek. Został on zrekonstruowany wielkim wysiłkiem władz samorządowych i naukowców z całej Polski. Dziś chcę odznaczyć w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz ministra edukacji i nauki osoby zaangażowane w przywrócenie tego pięknego pałacu, który niegdyś służył królom polski - powiedział nam Tomasz Rzymkowski, wiceminister Edukacji i Nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki