Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Zmiana na stanowisku architekta miasta. Z po 13 latach z urzędem rozstał się Marek Janiak

Marcin Darda
Marcin Darda
Profesor Marek Janiak nie jest już architektem miasta Łódź. Kontrowersyjny artysta odszedł z Urzędu Miasta Łodzi po 13 latach na tym stanowisku. Prezydent powołała już jego następcę, póki co w formule pełniącego obowiązki dyrektora Biura Architekta Miasta.
Profesor Marek Janiak nie jest już architektem miasta Łódź. Kontrowersyjny artysta odszedł z Urzędu Miasta Łodzi po 13 latach na tym stanowisku. Prezydent powołała już jego następcę, póki co w formule pełniącego obowiązki dyrektora Biura Architekta Miasta. Fot. Pawel Lacheta/Polskapresse
Profesor Marek Janiak nie jest już architektem miasta Łódź. Kontrowersyjny artysta odszedł z Urzędu Miasta Łodzi po 13 latach na tym stanowisku. Prezydent powołała już jego następcę, póki co w formule pełniącego obowiązki dyrektora Biura Architekta Miasta.

Kim jest profesor Marek Janiak?

Janiak, który jest nie tylko architektem, ale awangardowym artystą, współzałożycielem legendarnej grupy "Łodź Kaliska", obowiązki architekta Łodzi objął w 2011 roku. I zaczął od mocnego uderzenia wywołując masę kontrowersji planem przebudowy Placu Wolności, a jednym z elementów projektu miało być przesunięcie z centralnego punktu pomnika Tadeusza Kościuszki, natomiast za przestawionym postumentem planował budowę kolumnady, a przed nim miała być tafla wody. Protestowała Izba Architektów, Urbanistów, Instytutu Architektury i Urbanistyki, Towarzystwa Przyjaciół Łodzi czy Ochrony nad Zabytkami i niektóre organizacje pozarządowe. Pomysł wywołał tyle kontrowersji, że architekt w końcu zaniechał lansowania swoich pomysłów na Plac Wolności, który w jego zamyśle miał być miejscem organizacji imprez i spotkań, jednakże o pozostawieniu pomnika na swoim miejscu de facto zdecydowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Janiak jest autorem koncepcji rozwijania miasta do środka, czyli niebudowania obiektów wielorodzinnych, usługowych jak choćby hotele, poza pierścieniem kolei obwodowej, co do końca się nie udało. To za czasów Janiaka udało się doprowadzić do odbudowania wschodniej pierzei ul Zachodniej u zbiegu z Północną, procesu ważnego, acz dziś raczej niedocenianego. Wcześniej przez całe lata było to miejsce zwane łódzką "Hiroshimą", ze względu niszczejące rudery. Janiak przeprowadził też projekt adaptacji strychów kamienic na mieszkania lub pracownie.

Od kilku lat niektórzy łódzcy radni wyrzucali architektowi Łodzi, iż zbytnio sprzyja projektom składanym w BAM na mocy specustawy mieszkaniowej zwanej potocznie lex deweloper, i takim, które rażąco łamią zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Marek Janiak faktycznie kilka razy stwierdził, że jeśli projekt przygotowano zgodnie z ustawą, to jako architekt miasta nie innej możliwości, niż przygotowanie pozytywnego uzasadnienia, dodawał także, że lepiej gdy taki obiekt powstanie, niż miałby nie powstać. A jednak w 2023 roku wprowadził do w życie zasadę alternatywnego opiniowania projektów lex deweloper, tak by radni mieli do wyboru pozytywne uzasadnienie lub negatywne.

Branżowy profil Przestrzeń dla Łodzi na portalu Facebook, który jako pierwszy podał informację o odwołaniu z BAM Marka Janiaka, zasugerował, że decyzja ma związek m.in. z unieważnieniem przez sąd przepisów uchwały o Kulturowym Parku Ulicy Piotrkowskiej. Z drugiej strony autorzy profilu wymieniają też minusy pracy Marka Janiaka w BAM:

  • promowanie "neopostmodernizmu" w architekturze łódzkiej,
  • bierność w zakresie egzekwowania uchwały krajobrazowej i parku kulturowego
  • organizowanie licznych konkursów architektonicznych "do szuflady",
  • pozbycie się dorosłych drzew z Piotrkowskiej podczas jej remontu, co było jego inicjatywą

Janiakowi udało się także przenieść siedzibę BAM na ul. Wólczańską 36, do odnowionej, neorenesansowej willi Józefa Beyera. Na stanowisku architekta miasta Marka Janiaka zastąpił dr hab. Robert Sobański, profesor Akademii Sztuk Pięknych, uznawany za kontynuatora myśli architektonicznej Janiaka. Sobański został powołany w formule pełniącego obowiązki dyrektora BAM.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki