Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parada Wolności 2022 znów w Łodzi! Kiedy ją zaplanowano? Jaki jest PROGRAM

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Parada Wolności wraca do Łodzi.
Parada Wolności wraca do Łodzi.
W lipcu, po dwudziestu latach, na ulicę Piotrkowską w Łodzi powróci pamiętna Parada Wolności. Wydarzenie zostanie włączone w obchody 599. Urodzin Łodzi.

Pierwsza Parada Wolności odbyła się w Łodzi w 1997 roku i rozbrzmiewała muzyką techno, house i garage. Tegoroczna odbędzie się 30 lipca. Podobnie jak przed laty, ulicą Piotrowską przemaszeruje tłumny korowód, któremu towarzyszyć będą mobilne sceny z artystami. Nie zabraknie muzyki na żywo i innych atrakcji. - Przywracamy to wydarzenie łodzianom, mieliśmy wiele sygnałów, że legenda Parady żyła wśród mieszkańców miasta. Piotrkowska znowu wypełni się tysiącami szczęśliwych ludzi, którzy będą mogli manifestować swoją wolność i osobistą ekspresję przy dźwiękach muzyki elektronicznej. Wierzę też, że Parada Wolności na stałe powróci do kalendarza największych wydarzeń w Polsce - mówi Rafał Baran, prezes Bridge2Fun, współorganizator Parady Wolności.

Warto podkreślić, że przedsięwzięcie jest wspierane przez osoby tworzące Paradę Wolności w latach 90-tych - między innymi Katarzynę Nowicką, Beatę Boratyn i Roberta Jakubowskiego oraz Adama Radonia - a także wielu łódzkich społeczników.

Paradzie ma przyświecać hasło „Tańcz, baw się i bądź wolny”. Organizatorzy zapowiadają również, że podczas wydarzenia zademonstrowana zostanie solidarność uczestników z zaatakowaną przez Rosję Ukrainą.

- Wolność to nie tylko hasło, ale także jeden z naszych ideałów. Wyrazimy naszą solidarność z Ukrainą, pokażemy brak zgody na wojnę, tak jak w 2001 roku wyraziliśmy protest wobec ataków na World Trade Center - podkreśla Adam Radoń, jeden ze współorganizatorów imprezy. - Na Piotrkowskiej spotkają się dwa pokolenia: ci, którzy bawili się wtedy z nami i ich dzieci. Planujemy przygotowanie z tej okazji sentymentalnej ekspozycji, dlatego zapraszamy zainteresowanych do udostępniania nam fotografii z tamtych parad.

Tegoroczna Parada Wolności będzie częścią obchodów Urodzin Łodzi, które mają potrwać od piątku, 29 lipca, do niedzieli, 31 lipca. Urząd Miasta Łodzi zapowiada, że święto powróci do rozmachu, który łodzianie pamiętają sprzed pandemii, a zatem planowane są plenerowe koncerty i inne imprezy głównie na ul. Piotrkowskiej, wycieczki po największych łódzkich inwestycjach, promocyjne wejścia do teatrów czy muzeów.

- Zakładamy, że Parada będzie się w kolejnych latach rozwijać do formuły festiwalu - dodają Rafał Baran i Adam Radoń.

Okryci kolorowymi pelerynami, w okularach spawalniczych, pilotkach skórzanych z gwoździami, drutami, lampkami i maskami, młodzi maszerowali wzdłuż ulicy Piotrkowskiej do sceny przy al. Piłsudskiego, a później do Hali Sportowej, gdzie bawili się do niedzielnego ranka. Wszystko odbywało się w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, od 1996 roku pod nazwą New Alcatraz Welcome Beach Party. Był to także plenerowy konkurs didżejów prezentujących muzykę różnych gatunków płynącą z potężnych głośników zamontowanych na dziewięciu ciężarówkach. Oszołomieni potężną dawką decybeli młodzi ludzie bawili się w Łodzi znakomicie. Zarabiali spore pieniądze restauratorzy, hotelarze, właściciele małych i dużych sklepów. bo na Paradę Wolności przyjeżdżała młodzież z całej Europy.Czytaj na kolejnym slajdzie

Parada Wolności w Łodzi. To był taniec młodości i wolności ...

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki