Pat kuratora z Urzędem Miasta Łodzi. Szkoły rekrutują bez dyrektora

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Grzegorz Wierzchowski, kurator oświaty, ma w komisjach wybierających dyrektorów nowych szkół 3 przedstawicieli (na 8)
Grzegorz Wierzchowski, kurator oświaty, ma w komisjach wybierających dyrektorów nowych szkół 3 przedstawicieli (na 8) Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Nie udało się wybrać dyrektorów dla dwóch podstawówek, które mają przyjąć pierwszych uczniów we wrześniu, a obecnie ich rekrutują. Szefa nie udało się wybrać także dla nowego ogólniaka. A szkoła bez dyrektora nie może zatrudniać nauczycieli.

W czwartek i piątek odbyły się konkursy na dyrektorów szkół podstawowych nr 84, 94 i 158. To placówki tworzone przez UMŁ w związku z reformą edukacji: powstają przy wygasających gimnazjach i mają zapobiec „przeładowaniu” obecnie istniejących SP, w których od września przybędą klasy ósme. Przed weekendem odbył się także konkurs na szefa XI Liceum Ogólnokształcącego, tworzonego na bazie dwóch gimnazjów.

- W SP nr 94 konkurs został rozstrzygnięty, pozostałe nie - mówi Monika Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. Ze składu komisji wybierających dyrektora można wnioskować, że w przypadkach SP nr 84 i 158 oraz XI LO przedstawiciele UMŁ (3), Łódzkiego Kuratora Oświaty (3), Związku Nauczycielstwa Polskiego (1) oraz oświatowej „Solidarności” (1) doprowadzili do pata - 4:4. Zaś kandydat na dyrektora musi zdobyć wsparcie większości komisji, nawet gdy jako jedyny ubiega się o stanowisko - a tak było we wszystkich czterech konkursach.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, uznania większości komisji nie zdobyło dwóch obecnych dyrektorów gimnazjów.Maria Chojnacka chciała zostać szefową SP nr 158, która powstaje przy jej Gimnazjum nr 33 (ul. Janosika 136). Z kolei Bogusław Olejniczak zgłosił się do konkursu na dyrektora XI LO. Liceum ukierunkowane na intensywne kształcenie w językach obcych powstanie w gmachu Gimnazjum nr 28 (ul. Kopcińskiego 54). W projekcie bierze udział także środowisko Gimnazjum nr 1, które prowadzi właśnie Olejniczak.

Głosowanie w konkursie jest tajne - pozostają spekulacje. I Chojnacka, i Olejniczak to dyrektorzy raczej cieszący się uznaniem UMŁ (świadczą o tym np. nagrody z okazji Dnia Nauczyciela wręczone kilka lat temu obojgu przez Hannę Zdanowską, prezydent Łodzi). Czy zatem remis został spowodowany przez przedstawicieli kuratora (wspartych przez jeden ze związków), którzy np. mogli nie mieć zaufania do dyrektorów gimnazjów, wygaszanych za sprawą reformy rządu (kurator jest jego przedstawicielem w terenie)? Jeśli tak było, przedstawiciele kuratora nie wykazali się konsekwencją w przypadku SP nr 94. Jak się dowiedzieliśmy, w wyniku konkursu jej dyrektorem został Sławomir Wołczyk, obecny szef Gimnazjum nr 3 (ul. Zacisze 7/9), przy którym powstaje nowa podstawówka.

W Szkole Podstawowej nr 94 konkurs został rozstrzygnięty, pozostałe nie - Monika Pawlak, UMŁ

W konkursie na szefa SP nr 84 tworzonej przy Gimnazjum nr 13 (ul. Wici 16) poległa nie obecna dyrektora, ale jeden z nauczycieli.

Gimnazjum nr 33 poinformowało, że w poniedziałek (5 marca) Maria Chojnacka była niedostępna w pracy. Szef Gimnazjum nr 1 ograniczył się do stwierdzenia, że „zapoznał się z werdyktem”.

Co teraz? - Jeśli w drodze konkursu nie wyłoniono kandydata, stanowisko powierza się ustalonemu kandydatowi w porozumieniu między organem prowadzącym a organem sprawującym nadzór - wyjaśnia Monika Pawlak. Oznacza to, że UMŁ wyznaczy dyrektora wspólnie z kuratorem. To „porozumienie” w dotychczasowej praktyce oznaczało, że kuratorium ograniczało się do sprawdzenia, czy dokumenty osoby wskazanej przez samorząd wystarczają do objęcia funkcji. Ale Grzegorz Wierzchowski, obecny kurator, już raz poszedł do sądu, rozumiejąc prawo oświatowe inaczej niż Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za edukację. Kurator uważał w 2017 r., że może wyznaczać liczbę nowych SP, które mają powstać w mieście.

We wtorek (6 marca) otrzymaliśmy stanowisko Grzegorza Wierzchowskiego. - "Łódzki Kurator Oświaty nie będzie udzielał, ani potwierdzał informacji, jak głosowali, ani jak będą głosować przedstawiciele Łódzkiego Kuratora Oświaty podczas prac komisji konkursowych" - napisał Grzegorz Wierzchowski. - "Jednocześnie informuję, iż upublicznianie informacji dotyczących przebiegu głosowania, które w zamyśle ustawodawcy powinno być tajne stanowi naruszenie powszechnie obowiązujących przepisów prawa".

Pat już odbija się na uczniach i ich rodzicach. W Łodzi podstawówki prowadzą nabór w dniach 1-28 marca. Jeśli opiekun przyszłego pierwszaka chciałby porozmawiać teraz z jego przyszłymi nauczycielami o warunkach w SP nr 84 i 158, to formalnie nie może tego zrobić, bo pracowników szkoły może zatrudniać tylko jej dyrektor. Podobna sytuacja będzie w przypadku XI LO (nabór w szkołach ponadgimnazjalnych rusza 21 maja).

5 kwietnia odbędzie się konkurs na szefa SP nr 198, czwartej nowej podstawówki, powstającej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
To, że w ogóle są chętni do zarządzania przy obecnym stanie oświaty mnie zaskakuje. Mamy chory system - nie dziwi nikogo fakt się, że TYLKO jeden kandydat przystępuje do konkursu? Nie ma nawet konkurencji... każdy kto zna oświatę od środka wie dlaczego...
P
Perwersje codzienności
Po co w ogóle kolejne liceum w Łodzi? Rozumiem gdyby miało jeszcze jakąś wyjątkową ofertę, a angielskiego i francuskiego młodzież może się uczyć na kursach, jeśli faktycznie czuje taką potrzebę. Moim zdaniem powinno się zmniejszyć ilość liceów, żeby przeciętni w nauce uczniowie byli zmuszeni pójść do szkół typu zawodowego i mieć fach w ręku. Zarabialiby przecież często lepiej niż ci z maturą i byliby przynajmniej pożyteczni dla społeczeństwa.
A
Aga52
Te konkursy to pic na wodę. W Bielsku-Białej dyrektorem najlepszego liceum na Śląsku ( piątki) został gość z namaszczenia władz miejskich, bez doświadczenia, bez wiedzy merytorycznej a przede wszystkim bez konkursu! Gdzie był kurator?
G
Gość
mózgów klasy robotniczej że obaliła PRL, socjalizm i teraz jest tępym niewolnikiem walczącym o pracujące niedziele ! hahahahahahahaha
u
uczeń!
kto zrobi porządek z tym bałaganem!!!
c
czytelników?
Drodzy redaktorzy,
żarty sobie robicie?

"Nie udało się wybrać dyrektorów dla dwóch podstawówek, które mają przyjąć pierwszych uczniów we wrześniu, a obecnie zająć się ich rekrutują."
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie