Paweł Michalski z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego wyrusza na...

  Paweł Michalski z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego wyrusza na szczyt K2

  Karolina Fijołek

  Dziennik Łódzki

  Paweł Michalski z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego wyrusza na szczyt K2

  ©materiały prasowe akcji #K2 dla Polaków

  14 czerwca do Islamabadu odleci ekipa polskich himalaistów, którzy przygotują trasę i siebie do zdobycia szczytu zimą. Wyprawa, w której udział bierze Paweł Michalski z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego jest częścią akcji #K2 dla Polaków.
  Paweł Michalski z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego wyrusza na szczyt K2

  ©materiały prasowe akcji #K2 dla Polaków

  Letnia wyprawa unifikacyjna na himalajski szczyt K2 jest organizowana w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera. Projekt realizuje Polski Związek Alpinizmu (PZA). Jej głównym celem jest przygotowanie trasy i ekipy do próby zimowego wejścia na drugi szczyt świata o wysokości 8611 m n.p.m., który jest ostatnim ośmiotysięcznikiem niezdobytym o tej porze roku, choć zimą K2 było atakowane trzykrotni. Udana zbiórka środków na letnią wyprawę pozwoli ekipie na podjęcie próby zimowej w grudniu 2016 roku. Zimową wyprawą pokierują Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb.

  Zespół letniej wyprawy na K2 tworzy ekipa pięciu, doświadczonych himalaistów:
  • Jerzy Natkański z Klubu Wysokogórskiego Warszawa – kierownik wyprawy
  • Jarosław Botor z Klubu Wysokogórskiego Gliwice
  • Marek Chmielarski z Klubu Wysokogórskiego Katowice
  • Paweł Michalski z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego
  • Piotr Tomala z Klubu Wysokogórskiego w Lublinie


  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Piotr Pustelnik nowym prezesem Polskiego Związku Alpinizmu

  Himalaiści zbierają pieniądze na letnią wyprawę w ramach akcji #K2 dla Polaków. Do zbiórki można dołączyć się na portalu zrzutka.pl.  - Dla nas liczy się każda, nawet najdrobniejsza wpłata, bo przemnożona przez tysiące ambasadorów akcji #K2dlaPolaków może sprawić, że finansowanie wyprawy zakończy się ogromnym sukcesem. Kilkudziesięciotysięczne wsparcie ze strony Polskiego Związku Alpinizmu i Fundacji im. J. Kukuczki jest znaczące tak dla budżetów tych instytucji, jak i dla nas, ale niestety niewystarczające w kontekście kosztów całej wyprawy. Dlatego bardzo liczmy na to, że w ciągu kolejnych tygodni uda nam się zebrać niezbędną kwotę. Przy tak ogromnej rzeszy osób kibicujących nam w zmaganiach o K2, nie może stać się inaczej – podsumowuje Jerzy Natkański, szef wyprawy.

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Piotr Pustelnik: Zdobył Koronę Himalajów i zatęsknił za domem

  Letnia wyprawa będzie trwać od 15 czerwca do 5 sierpnia 2016, w góry himalaiści wyjdą 29 czerwca i wrócą ze szczytu pomiędzy 1 a 3 sierpnia. Ekspedycja działać będzie na żebrze Abruzzi. Baza, z której wyruszą himalaiści znajduje się na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5000 m. Stąd droga prowadzi lodowcem w kierunku Żebr Abruzzi, gdzie na wysokości około 5600 m – znajduje się obóz I. Dalej droga pnie się w górę przez trudny technicznie komin House’a, prowadzący do obozu II (6400 m), a następnie przez Czarną Piramidę do obozu III, zlokalizowanego na wysokości 7400 m. Obóz IV (7900 m) zaplanowany jest na tzw. „Ramieniu”, skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Droga Abruzzi jest szczególnie trudna podczas zejścia. Zespół planuje wejście na szczyt bez użycia tlenu.
  Martyna Wojciechowska apeluje o uczestnictwo w zbiórce środków na wyprawę

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo