18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Dama bluesa powraca

dp
metal mind
Pierwsza Dama bluesa, urodzona w Łodzi Elżbieta Mielczarek, zakończyła pracę nad swoją nową, autorską płytą. Album będzie nosił tytuł "ElaeLa" i ukaże się 6 lutego.

Będzie to powrót artystki w wielkim stylu i w znakomitym towarzystwie. "ElaeLa" to pierwsza studyjna płyta Elżbiety Mielczarek od 1983 roku, a w nagraniach wzięło udział grono znakomitych gości, wśród których znaleźli się: Grzegorz Kapołka (m.in. Irek Dudek, Ewa Uryga, Krystyna Prońko), Andrzej Ryszka (m.in. Tomasz Stańko, Tadeusz Nalepa, Wojciech Waglewski), Mirosław Rzepa (m.in. Ryszard Riedel, Zbigniew Hołdys), Dariusz Ziółek (m.in. big-band Zygmunta Kukli, Ryszard Rynkowski, Lora Szafran) i Leszek Winder (m.in. Krzak).

Sama artystka tak mówi o genezie albumu:
"Na początku tego projektu, (bo były też inne próby z innymi muzykami) byłam ja z moimi piosenkami i Leszek Winder, dzięki któremu utrzymywałam kontakt ze sceną. Graliśmy we trójkę klubowe koncerty z Mirkiem Rzepą, potem dołączył do nas Darek Ziółek na basie. Gdyby nie Leszek stałabym się może kimś, kto gra i pisze muzykę po to, żeby umieszczać ją na myspace. Dzięki Leszkowi pakowałam gitarę do pokrowca i wsiadałam w pociąg".

Artystka wspomina też sesję nagraniową: "Wybraliśmy na nagrania studio MAQ w Wojkowicach i był to bardzo dobry wybór. To piękne studio z niezwykle miłymi ludźmi, którzy niezawodnie wspierali nas we wszystkim. 15 listopada o 10 rano zaczęliśmy nagrania, skończyliśmy 21-ego w południe. Dwa dni nie było wody, na koniec zabrakło prądu... 18-ego były moje urodziny... było super".

Elżbieta Mielczarek najbardziej znana jest z takich kompozycji jak "Poczekalnia PKP" (Django Reinhardt) oraz "Hotel Grand". Artystka już jako dziesięciolatka rozpoczęła naukę gry na fortepianie, a wkrótce potem sięgnęła po gitarę, wtedy też narodziły się pierwsze muzyczne fascynacje muzyką jazzową, rhythm&bluesem oraz rock'n'rollem. Jeszcze w liceum Mielczarek zaczęła występować w łódzkim studenckim klubie "Siódemki" i założyła swój pierwszy zespół. Po przeprowadzce do Warszawy artystka grała z ulicznymi kapelami amerykański blue grass, ale wkrótce odkryła, że jej powołaniem jest muzyka bluesowa. Po sukcesie "Poczekalni PKP" artystka z swoim zespołem przez dwa lata intensywnie koncertowała po całej Polsce, co zaowocowało płytą "Blues Koncert" (1983). W poszukiwaniu dalszej drogi rozwoju życiowego wokalistka postanowiła zrobić sobie przerwę w graniu, w 1987 roku spotkała buddyjskiego lamę, przeszła na buddyzm i w kolejnym roku wyjechała z kraju. W Niemczech Mielczarek skoncentrowała się na nauce chińskiej medycyny, (aktualnie prowadzi prywatną praktykę). W 2003 roku artystka przyjechała na dłużej do Polski i powróciła do muzykowania. Mielczarek współpracowała w tym okresie z m.in. z Piotrem Rucińskim w ramach projektu Ela Sings The Blues oraz działała w projekcie E.M.- Tronic, natomiast w Niemczech występowała pod pseudonimem Estiny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki