Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze takie Mistrzostwa Polski siłaczy w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Zatoka Sportu

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Dyrektor Centrum Sportu PŁ Ewa Brochocka i dyrektor PFRON Władysław Skwarka z medalistkami
Dyrektor Centrum Sportu PŁ Ewa Brochocka i dyrektor PFRON Władysław Skwarka z medalistkami
Podnoszenie ciężarów. W Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Zatoka Sportu odbyły się pierwsze Integracyjne Mistrzostwa Polski AZSw Podnoszeniu Ciężarów dla osób z niepełnosprawnościami.

Podnoszenie ciężarów to jedna z najważniejszych dyscyplin polskiego sportu osób z niepełnosprawnościami. Będąc w rodzinie dyscyplin paraolimpijskich jest rozgrywana na igrzyskach od 1964 roku. Różni się od klasycznego podnoszenia ciężarów przede wszystkim tym, iż zawodnicy nie rywalizują w pozycji stojącej. Osoby ze schorzeniami narządu ruchu, wyciskają sztangę leżąc plecami na specjalnie zaprojektowanej do tego celu ławce.
Poziom sportowy atletów niepełnosprawnych niejednokrotnie pozwala im na rywalizację z osobami w pełni sprawnymi, a nierzadko okazuje się, że są po prostu są silniejsi!
To ważne wydarzenie sportowe zorganizowane zostało przez: Zarząd Główny AZS, Centrum Sportu PŁ, Biuro Osób Niepełnosprawnych PŁ, Klub Uczelniany AZS PŁ, PFRON Oddział Łódź.
Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS są cyklem zawodów dla osób z niepełnosprawnościami i wpisują się w szeroko zakrojone działania mające na celu upowszechnianie sportu w środowisku akademickim. W mistrzostwach wystartowało blisko 40 zawodników z całej Polski, z których 8 reprezentowało sekcję sportów siłowych KU AZS PŁ. Rywalizowano w 10 kategoriach wagowych (4 kobiece, 6 męskich).
Zarówno strona sportowa, jak i organizacyjna tego wydarzenia stały na bardzo wysokim poziomie. Zawodnicy mierzyli się z własnymi rekordami życiowymi oraz surowymi zasadami sędziowania.
Pytamy Dyrektor Centrum Sporu dr Ewę Brochocką o organizację zawodów i plany na przyszłość dla sportu osób z niepełnosprawnościami na Politechnice Łódzkiej:
– Uprawianie sportu jest bardzo ważne zarówno w kontekście utrzymania zdrowia fizycznego jak i psychicznego – mówi Ewa Brochocka. Należy również pamiętać o jego społecznej roli, bo w tym przypadku sport definiuje także przynależność do wspólnoty akademickiej. Dlatego wychodzimy z tą inicjatywą do wszystkich studentów, niezależnie od poziomu ich sprawności. Aktywizacja sportowa studentów z niepełnosprawnościami to nie są plany, ale rzeczywistość, która od kilku lat pod różnymi postaciami ma miejsce na naszej uczelni. Dzięki współpracy z BON PŁ działają u nas sekcje sportowe oraz zajęcia wychowania fizycznego ukierunkowane na studentów z niepełnosprawnościami, które prowadzą wyspecjalizowani trenerzy z Centrum Sportu PŁ. W roku 2019 planowaliśmy, że w roku 2020 wspólnie z BON PŁ podejmiemy się historycznego zadania, czyli organizacji pierwszych ogólnopolskich zawodów w podnoszeniu ciężarów dla studentów z niepełnosprawnościami. Jak wiemy rok 2020 uniemożliwił nam tę organizację z powodu pandemii, ale w 2021 zrealizowaliśmy nasze palny z sukcesem. Impreza spotkała się z bardzo dużą sympatią startujących i ich opiekunów, w związku z czym już myślimy o organizacji następnej edycji.
Wydarzenie to wspiera rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik . Liczymy, że z czasem nasze zawody przerodzą się w imprezę międzynarodowe.
Klub Uczelniany AZS Politechniki Łódzkiej reprezentowali następujący zawodnicy:
W kategorii mężczyzn
Hubert Krokowicz – złoty medal w kategorii 55kg
Piotr Stanisławek - 5 miejsce w kategorii 75 kg
Szymon Górka – 5 miejsce w kategorii 85kg
Piotr Zając – złoty medal w kategorii +95 kg
Adrian Peliszko – brązowy medal w kategorii +95 kg
W kategorii kobiet
Agata Skalska – srebrny medal w kategorii 50 kg
Agata Mochola – brązowy medal w kategorii 60 kg
Ania Litawska – złoty medal w kategorii 70 kg
ą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki