Piotr Gliński staje w obronie Muzeum Książki Artystycznej i...

  Piotr Gliński staje w obronie Muzeum Książki Artystycznej i pisze do władz Łodzi

  Łukasz Kaczyński

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Władze miasta dały muzeum miesiąc na opuszczenie willi, którą zajmowało ono przez 22 lata

  Władze miasta dały muzeum miesiąc na opuszczenie willi, którą zajmowało ono przez 22 lata ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Blisko pięć tysięcy osób z całej Polski, ale też z Melbourne, Madrytu, Florydy i Nowego Jorku, Kopenhagi, Aprilli (Włochy), Londynu, Canberry, High Wycombe, Reading, Cheltenham (Anglia), Svedal (Szwecja) i Berlina podpisało petycję w obronie Muzeum Książki Artystycznej, któremu władze miasta w trybie pilnym nakazały usunięcie się z dawnej willi Henryka Grohmana. Oznacza to likwidację tej unikalnej placówki. W poniedziałek (7 grudnia) z apelem do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej wystąpił wicepremier rządu i minister kultury prof. Piotr Gliński.
  Władze miasta dały muzeum miesiąc na opuszczenie willi, którą zajmowało ono przez 22 lata

  Władze miasta dały muzeum miesiąc na opuszczenie willi, którą zajmowało ono przez 22 lata ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Przez ten weekend w środowisku ludzi kultury nie rozmawiało się o niczym innym jak sytuacja Muzeum Książki Artystycznej, któremu władze miasta dały miesiąc na opuszczenie willi, którą zajmowało ono przez 22 lata. Do końca grudnia z budynku na Księżym Młynie ma zniknąć m.in. kolekcja książek artystycznych artystów z wielu krajów, którzy swoje prace podarowali Jadwidze i Januszowi Tryznom, twórcom i organizatorom MKA, a także zbiór publikacji o historii książki o ok. 150 ton zabytkowych maszyn drukarskich, za których uratowanie w styczniu tego roku Tryznowie odebrali nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Historii Druku.

  Wszystko zaczęło się od naszego czwartkowego artykułu "Krajowy unikat ma iść na bruk". Sprawą zaczęły żyć media społecznościowe. Założony został profil Ratujmy Muzeum Książki Artystycznej! , na którym oprócz apelu zamieszczana jest dokumentacja współpracy MKA z wieloma grupami twóczymi i artystami.

  Jednak miasto meneli?

  Pod adresem Petycjeonline.com/mka można podpisać apel do prezydent Zdanowskiej "o zaniechanie działań zmierzających do likwidacji Muzeum i o rzeczywistą pomoc w rozwiązaniu wszystkich problemów tej placówki wysokiej kultury i stanowiącej 'magiczne miejsce' na mapie Miasta".

  Z sytuacji zakpił też satyryczny "sztuczno-historyczny magazyn komiczno-tragiczny" prowadzony pod nazwą "Sztucze fiołki" na portalu Facebook krytycznym wobec władz miasta

  malarz nieznany, początek siedemnastego wieku

  Posted by Sztuczne Fiołki on 4 grudnia 2015


  Dziś do prezydent Łodzi pismo wysłał także wicepremier rządu i minister kultury prof. Piotr Gliński. W związki ze sporną kwestią użytkowania przez Fundację Correspondance des Arts willi zwraca się on z prośbą o czasowe wstrzymanie decyzji "w sprawie natychmiastowego opuszczenia przez Fundację ww. budynku".

  Prof. Gliński podnosi w piśmie wypełnianie przez MKA celów publicznych oraz wielkie zasługi placówki na rzecz książki artystycznej. "Istnienie Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi leży w interesie polskiej kultury" - pisze minister Gliński, który ma nadzieję, że wstrzymanie decyzji w sprawie opuszczenia willi przez Fundację "pozwoli na gruntowne przeanalizowanie sytuacji i znalezienie konstruktywnych, korzystnych dla kultury polskiej rozwiązań".

  Eksmisja jako forma dialogu?

  Pismo to stało się przedmiotem dwóch konferencji prasowych. Konferencję zapowiedzieli w weekend Waldemar Buda (poseł PiS) i radny Bartłomiej Dyba-Bojarski z Prawa i Sprawiedliwości, którzy sprawą MKA zainteresowali ministra kultury. Na wieść o tym kontr-konferencję zorganizowali urzędnicy magistratu, a wziął w niej udział m.in. wiceprezydent Krzysztof Piątkowski (wiceprezydenta Ireneusza Jabłońskiego, autora pisma do MKA, nie było). Przekonywali oni, że podzielają opinię ministra, MKA nie musi do końca grudnia opuszczać siedziby, a dokument dający Tryznom miesiąc na opuszczenie willi i nakazujący zapłatę do połowu grudnia ponad 30 tys. zł za "bezumowne korzystanie" z obiektu, był formą zaproszenia do dyskusji na temat formy współpracy z miastem i rozwiązania problemu MKA. Takiemu tłumaczeniu nie dają wiary poseł Buda i radny Dyba-Bojarski.

  - Cieszymy się ze zmiany stanowiska władz miasta. Dotąd były pisma z groźbami eksmisji, teraz interwencji ministra towarzyszy wola władz miasta do rozmowy i do zaproszenia szerszego grona, by ten skomplikowany problem rozwiązać. Tak trzeba było podejść do tego od początku - mówi Buda. - Oczekiwaliśmy by miasto skoncentrowało się na rozwiązaniu podstawowego problemu, czyli wyjaśnienia sprawy hipoteki tego obiektu.

  Sprawa Muzeum Książki Artystycznej (ale też kłopotów zagrożonego likwidacją Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca "Poltex", o którym też pisaliśmy) mają być dyskutowane na komisji kultury Rady Miejskiej. Początek we wtorek (8 grudnia) o godz. 13.

  Wkrótce więcej informacji.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (40)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Muzeum

  Mieszkanka KM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Przez 11 lat przechodzę obok Muzeum codziennie i nie widziałam tam ani żadnych prac budowlanych ratujących obiekt/podobno właściciele z własnej kieszeni ratują obiekt/ ani turystów .A może niech...rozwiń całość

  Przez 11 lat przechodzę obok Muzeum codziennie i nie widziałam tam ani żadnych prac budowlanych ratujących obiekt/podobno właściciele z własnej kieszeni ratują obiekt/ ani turystów .A może niech miasto wyremontuje obiekt a potem Państwo Tryzno go wynajmą .Chwała P. Tryznom ,że maja taka pasję ,ale Willa jest zabytkiem i trzeba ja ratować bo to już ostatnia chwila ,nawet w niektórych miejscach z budynku wyrastają drzewka .
  Byłam w kilku prywatnych muzeach i wszystkie są udostępniane turystom i wszystkie są zorganizowane za pieniądze właścicieli i w lokalach należących do właścicieli .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teatr Pinokio

  Konrad wspaniały na bajkowym szlaku? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ja uratuje Teatr i ludzi ( swoich ) w nim pracujących!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS powinno bronic swoich artystow i ludzi kultury

  PiS: Postaw sie a zastaw! (najelpiej nie za swoje) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Moze potrzebna jest ustawa, ktora unormuje stan prawny prywatnych zbiorow obywateli, i zapewni kazdemu muzealnikowi amatorowi (ktorzy gniezdza sie po komorkach i garazach) palac oplacany przez...rozwiń całość

  Moze potrzebna jest ustawa, ktora unormuje stan prawny prywatnych zbiorow obywateli, i zapewni kazdemu muzealnikowi amatorowi (ktorzy gniezdza sie po komorkach i garazach) palac oplacany przez podatnikow do wystawiania eskponatow tudziez wikt i opierunek i nalezny szacunek (wycieczki szkolne spedzane odgornie ala PRL).

  Nasuwa sie kilka pomyslow ciekawch kulturalnie, artystycznie i bardzo oswiatowych, muzeow i zbiorow o nardowo-partyjnym a nawet globalym standarcie:
  Muzeum Kultury Grafiki Gazet Reklamowek Lodzkich
  Swiatowe Centrum Artystycznych Przetworow Owocowych
  Muzuem Artystyczno-plastyczne Opakowan Plastikowych i Szklanych
  Narodowe Muzeum Kielbasy i Kaszanki
  Muzeum Technologii Gwozdzia i Sruby
  Narodowy Instytut Chomikowania i Zagracania
  ...

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wygaszanie przez PO placówek edukacyjnych i obiektów użyteczności publicznej w Lodzi trwa.

  niedawno „Łódź kreowała” do miana „Kulturalnej Stolicy Europy”. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  http://www.narodowalodz.pl/lodz/lodz-taka-kulturalna-a-muzeum-ksiazki-artystycznej-likwiduje/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Donosicielstwo i kolaboracja kwitnie

  Joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  Gdyby byli w porządku, nie donosiliby okupantowi. Mam nadzieję, że jak odzyskamy niepodległość to zostaną rozliczeni. Gdyby to ode mnie zależało, już byliby na bruku razem z całym tym złomem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejny kolaborant?

  Antoni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Sugerujesz, że tablet prezesa jest mądrzejszy od kogokolwiek? Buhaha! I kto tu ma zryty beret? Nie, pałac nie jest własnością skarbu państwa. Tak, uczciwi ludzie nie kolaborują z tą władzą. Jeśli...rozwiń całość

  Sugerujesz, że tablet prezesa jest mądrzejszy od kogokolwiek? Buhaha! I kto tu ma zryty beret? Nie, pałac nie jest własnością skarbu państwa. Tak, uczciwi ludzie nie kolaborują z tą władzą. Jeśli uważasz inaczej, to stawiasz się w jednym szeregu z komunistycznymi i faszystowskimi oprawcami. Taka jest moja opinia i opinia wszystkich znanych mi, uczciwych ludzi. Właśnie przed chwilą czytałem tekst pani Krystyny Kofty na jej blogu w portalu "Na temat". Mówi dokładnie to samo i popiera ją wielu ludzi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczęście

  inicjał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Na szczęście to nie od Ciebie zależy. Są ludzie mądrzejsi, i to im zostaw decydowanie o tym,c o ma być a czego ma nie być.
  Trzeba mieć nieźle wyprany mózg, żeby rząd wybrany w wyborach...rozwiń całość

  Na szczęście to nie od Ciebie zależy. Są ludzie mądrzejsi, i to im zostaw decydowanie o tym,c o ma być a czego ma nie być.
  Trzeba mieć nieźle wyprany mózg, żeby rząd wybrany w wyborach powszechnych nazywać okupantem, i przeklinać go gdy to ekipa PO rządząca w mieście próbuje wywalić i zniszczyć unikatowy zbiór i doprowadzić do ruiny budynek. Zabroniono remontów, muzeum jest tam legalnie. Kto zamówił ten budynek i za jakie nędzne pieniądze ma zostać udostępniony? Jest to jedyny zbiór w Polsce, nie ma możliwości utworzenia tych rzeczy. Kawał polskiej historii druku. Nie ma też możliwości przeniesienia tego w tak krótkim terminie, nie mówiąc o ryzyku. Nie ma nikogo, kto byłby w stanie te maszyny później po zdemontowaniu skalibrować.
  Minister sie odezwał, bo pałac jest własnością skarbu państwa, a nie miasta.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale

  milion (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  co tydzień na lotnisko-Miś bez samolotów jest.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lotnisko-Miś

  no właśnie... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  rządy PO w Łodzi roztrwoniły - bez konsekwencji! ,większość eksponatów, jedynego w Polsce muzeum lotnictwa usytuowanego obok lotniska Lublinek,
  Kolej na dalsze wygaszanie przez PO placówek...rozwiń całość

  rządy PO w Łodzi roztrwoniły - bez konsekwencji! ,większość eksponatów, jedynego w Polsce muzeum lotnictwa usytuowanego obok lotniska Lublinek,
  Kolej na dalsze wygaszanie przez PO placówek edukacyjnych i obiektów użyteczności publicznej w Lodzi? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nam by się wreszcie przydał KOMISARZ

  Dość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  dość już tych długów i nieumiejętnego gospodarowania naszym mieniem!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wstyd !!!!!

  jest mi wstyd że tu mieszkam ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  3 stadiony i chore rowy z odpustową wiatą. Czyli apoteoza kibolstwa i menelstwa i same pozory, a kultura zdycha.
  A obok mamy artykuł, że te miernoty nie stać też na Planetarium Łódzkie, bo tyle...rozwiń całość

  3 stadiony i chore rowy z odpustową wiatą. Czyli apoteoza kibolstwa i menelstwa i same pozory, a kultura zdycha.
  A obok mamy artykuł, że te miernoty nie stać też na Planetarium Łódzkie, bo tyle kasy ich kosztują stadiony, które w swojej eksploatacji będą kosztować mieszkańców kilkadziesiąt jak nie set milionów roczniezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I potem mmy takie skutki

  Sprawdź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  I przez (między innymi ) takie złe i głupie decyzje, jak te podejmowane przez władze Łodzi, dochodzi do władzy to, co dziś mamy w Polsce. Brak staranności o rozwój kultury, o wysoki poziom...rozwiń całość

  I przez (między innymi ) takie złe i głupie decyzje, jak te podejmowane przez władze Łodzi, dochodzi do władzy to, co dziś mamy w Polsce. Brak staranności o rozwój kultury, o wysoki poziom edukacji, o wychowanie, daje efekt nazywany w skrócie - "gdy rozum śpi......".
  Wstyd mi za głupotę i arogancję władz. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech minister sfinansuje to muzeum!

  Łdz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  To proste!
  Inne muzea są państwowe, finansowane z pieniędzy ministerialnych. Czemu Gliński broni MKA, ale nie wyciągnie kasy, żeby sfinansować jego działalność?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niestety nie może

  K1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Ze względów formalnych nie może. Wydział Kultury UMŁ powinien zaproponować sensowne rozwiązanie, a nadzorujący wiceprezydent przyłożyć się do tematu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może, ale nie chce

  Nie kłam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Po co ten bullshit?
  Oczywiście, że może, ale woli żeby to ktoś inny dał kasę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdybyście nie rozpirzyli naszej kasy na 3 stadiony

  Gdybyście nas nie zadłużyli na rowy w centrum Łodzi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Gdybyście nie zadłużali łodzian na odpustowe wiaty nad tramwajami i brzydkie granity na Pietrynie, mielibyśmy kasę na rewitalizację i na kulturę, a nawet na nowe śmiałe inwestycje w NCŁ.
  Teraz...rozwiń całość

  Gdybyście nie zadłużali łodzian na odpustowe wiaty nad tramwajami i brzydkie granity na Pietrynie, mielibyśmy kasę na rewitalizację i na kulturę, a nawet na nowe śmiałe inwestycje w NCŁ.
  Teraz wychodzi szydło z worka, ze nie stać was już na nic. Chcecie łączyć szkoły z przedszkolami, niszczycie resztki kultury, ale macie ksę na drogę dla prywatnego gościa właściciela Sukcesji.
  Nie pisz bzdur że niby rząd ma nam finansować muzea, a wy będziecie nasze pieniądze marnować na id.iotyzmy!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo