Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT za 2019 rok. Zmiany i ułatwienia. Twój e-PIT - rozliczone i wypełnione zeznania podatkowe od 15 lutego

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Od 15 lutego czekają na nas wypełnione PIT-y
Od 15 lutego czekają na nas wypełnione PIT-y Archiwum PP
Nawet milion zeznań podatkowych za ubiegły rok mają złożyć mieszkańcy naszego województwa. Wielu z nich nie będzie nawet musiało ich wypełniać. Zrobili to za nich urzędnicy, w ramach usługi Twój e-PIT.

Nawet jeśli ktoś złożył PIT wcześniej - w formie papierowej lub przez e-Deklaracje, to pracownicy urzędów skarbowych i tak się nimi nie zajmowali. Analiza dokumentów rozpocznie się w poniedziałek 17 lutego. Urzędnicy byli bowiem zajęci przygotowywaniem PIT-ów.

Z Twojego e-PIT-u będziemy korzystać po raz drugi. W ubiegłym roku zeznanie były przygotowane dla tych, którzy rozliczali się na formularzach PIT-37 oraz PIT-38. W tym roku więcej podatników będzie mogło skorzystać z ułatwienia.

- Osoby, które utrzymają się z najmu i składają PIT-36 oraz PIT-28 również będą miały przygotowane zeznanie - mówi Agnieszka Pawlak, rzecznik Izby Administracji Skarbowej z Łodzi. - Składający PIT-28 muszą pamiętać o tym, że mają mniej czasu na zaakceptowanie zeznania. Muszą to zrobić w ciągu dwóch tygodni, do 2 marca. Jeśli nie wprowadzą zmian, zeznanie zostanie w takiej formie, jak przygotowali urzędnicy.

Zeznania zostały wypełnione przez urzędników na podstawie danych przekazanych przez pracodawców lub podatników. Zawierają one więc dane o uzyskanych przychodach, kosztach, dochodach, zaliczkach na podatek. Wypełnione jest także pole dotyczące przekazania 1 procenta podatku na cel charytatywny, znalazła się tam ta sama fundacja co przed rokiem. Jeśli chcemy wspomóc inną osobę, trzeba od nowa wypełnić to pole.

Automatycznie doliczana jest ulga na dziecko. W ubiegłym roku było tak, że nie były uwzględniane dzieci, które urodziły się po złożeniu PIT-a za 2017 rok. Teraz się to zmieniło, tegoroczne zeznanie uwzględnia ulgę na dziecko, które przyszło na świat nawet pod koniec zeszłego roku.

Twój e-PIT jest dostępny na portalu podatki.gov.pl. By się do niego dostać trzeba podać PESEL albo NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu za 2018, kwotę przychodu za 2019 oraz potwierdzić kwotą nadpłaty lub podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 rok. Zmienia się sposób logowania dla małżonków, którzy rozliczają się razem.

- Jeżeli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, do rozliczenia wspólnego będą potrzebne dokładnie te same dane małżonka - mówi Agnieszka Pawlak. - Jeżeli przychód małżonka w roku 2019 wyniósł 0 zł, to wówczas dodatkowo do weryfikacji współmałżonka należy podać imię ojca.

Osoby, które muszą dopłacić podatek fiskusowi, muszą to zrobić za pomocą mikrorachunku, czyli indywidualnego rachunku podatkowego. Jego numer można sprawdzić albo w urzędzie skarbowym albo wygenerować go samemu w internecie. Należy wejść na stronę podatki.gov.pl i tam znaleźć zakładkę mikrorachunek podatkowy. Tam też znajduje się odesłanie do generatora mikrorachunku. Po kliknięciu w niego jest się odesłanym do strony, na której należy podać swój numer PESEL albo NIP i kliknąć w słowo „generuj”. Na dole strony wyświetla się mikrorachunek podatkowy, który składa się z 26 cyfr. To właśnie na niego trzeba wysłać należny podatek, a czas a to jest do 30 kwietnia.

Warto wiedzieć

Osoby, które mają wątpliwości, mogą skorzystać z pomocy urzędników. Można wybrać się do urzędu skarbowego, zadzwonić na infolinię Krajowej Administracji Skarbowej pod nr 801-055-055 lub 22 330-03-30. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 17-18.

Dodatkowe dyżury telefoniczne zaplanowano w sobotę 25 kwietnia (w godz. 7-15).

Urzędnicy zorganizują także PIT-owe dyżury w centrach handlowych, odbędą sie 21 marca, lista centrów handlowych jeszcze nie została podana do wiadomości.

W urzędach skarbowych zostaną przygotowane stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Będą przy nich czuwali pracownicy urzędów. Takich stanowisk w całym kraju ma być niemal 600.

Można też śledzić portal podatki.gov.pl oraz profil akcji na Facebooku. Tak sa najnowsze informacje na ten temat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki