Po aferze przemocowej w "filmówce" wróci temat odebrania honorowego obywatelstwa Łodzi Romanowi Polańskiemu?

Marcin Darda
Marcin Darda
W obliczu skandalu w łódzkiej szkole filmowej Rada Miejska Łodzi musi wrócić do dyskusji o odebraniu honorowego obywatelstwa Łodzi Romanowi Polańskiemu - uważa łódzka radna Marta Grzeszczyk.CZYTAJ DALEJ >>>
W obliczu skandalu w łódzkiej szkole filmowej Rada Miejska Łodzi musi wrócić do dyskusji o odebraniu honorowego obywatelstwa Łodzi Romanowi Polańskiemu - uważa łódzka radna Marta Grzeszczyk.CZYTAJ DALEJ >>>Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
W obliczu skandalu w łódzkiej szkole filmowej Rada Miejska Łodzi musi wrócić do dyskusji o odebraniu honorowego obywatelstwa Łodzi Romanowi Polańskiemu - uważa łódzka radna Marta Grzeszczyk.

Afera mobbingowa w łódzkiej Państwowej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej i wybuchła blisko dwa tygodnie temu. Przypadki przemocy psychicznej i fizycznej, których od lat mieli dopuszczać się znani wykładowcy filmówki, ujawniła Anna Paliga, absolwentka łódzkiej uczelni. Po niej publicznie o przypadkach przemocy, który dotąd był objęty branżowym tabu, opowiadać zaczęły inne znane i mniej znane aktorki i aktorzy, również w innych szkołach aktorskich. W ich świadectwach pojawiały się wątki, jak to tłumaczono, "hartowania" bądź "uodporniania" przyszłych aktorów "dla ich dobra". W łódzkiej filmówce zaczęła zaś pracę Komisja Antymobbingową i Antydyskryminacyjna.

W obliczu skandalu w łódzkiej szkole filmowej Rada Miejska Łodzi musi wrócić do dyskusji o odebraniu honorowego obywatelstwa Łodzi Romanowi Polańskiemu - napisała na Twitterze łódzka radna Marta Grzeszczyk. - Przymykanie oczy na przemoc rodzi kolejne patologie, byłby to wyraz szacunku i solidarności radnych dla ofiar mobbingu, zastraszania i różnych form przemocy w środowisku filmowym, teatralnym i artystycznym. Czas na odważne decyzje.

Dyskusja na temat odebrania tytułu honorowego obywatela Łodzi Polańskiemu miała już raz miejsce: w grudniu 2020 r., kiedy radni rozpatrywali wniosek partii Razem. Członkowie Razem są zdania, że Polański stał się symbolem przemocy wobec kobiet i nie zasługuje na ten tytuł. Na Romanie Polańskim wciąż ciąży zarzut gwałtu na nieletniej, stąd reżyser od 1978 r. nie bywa w Stanach Zjednoczonych, ale ostatnimi laty pod adresem Polańskiego padały oskarżenia zgwałceń od innych kobiet, lecz nie zostały sformalizowane. Na sesji łódzkiej rady zaś dyskusja była bardzo emocjonalna.

Dziś jesteśmy w sytuacji dyskusji i protestów dotyczących praw kobiet w społeczeństwie, uważam więc, że posiadanie przez Romana Polańskiego honorowego obywatelstwa Łodzi, która jest miastem kobiet, jest skandalem - mówiła radna Grzeszczyk, wówczas jeszcze radna PiS, która w lutym opuściła partię po naciskach, by zmieniła swe krytyczne nastawienie do wyroku TK zaostrzającego aborcję. - Uważam, że nie powinien być honorowym obywatelem Łodzi. Przyznał się do tego, że po odurzeniu zgwałcił nastolatkę. Jest w tej chwili dla nas hańbą jest osoba wyróżniona tym tytułem. Liczę na to, że przewodniczący Marcin Gołaszewski, który uczestniczył w każdym proteście dotyczącym praw kobiet przygotuje wniosek o odebranie Romanowi Polańskiemu ten tytuł i Rada Miejska zajmie się tym w przyszłym roku, bo to jest ten moment.

Radna przypomniała, że francuska i amerykańska akademia filmowa wykluczyły reżysera ze swych gremiów. Polańskiego bronił zaś Sylwester Pawłowski (SLD) przypominając, że Polański tytuł otrzymał za osiągnięcia artystyczne i filmowe.

Od tamtego czasu przez 20 lat nic co mogłoby obciążać dodatkowo Romana Polańskiego, nie zaszło - argumentował radny Pawłowski. Chcę również powiedzieć jasno, że problem między nieletnią i Romanem Polańskim zakończył się ugodą.

Dyskusja wywiązała się mimo, że wniosek Razem o pozbawienie honorowego obywatelstwa Łodzi Polańskiego de facto został odrzucony bez rozpatrzenia z powodu braków formalnych. Znany reżyser tytuł otrzymał w 2000 r., jest też absolwentem łódzkiej filmówki, która nadała mu tytuł doctora honoris causa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie