MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na lato 2024. Upały już w czerwcu! Prognoza pogody na lipiec i sierpień. Długoterminowa prognoza pogody na wakacje 19.06.2024

OPRAC.:
Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Pogoda długoterminowa IMGW od lipca do października.
Pogoda długoterminowa IMGW od lipca do października. IMGW
IMGW zaprezentowało prognozę pogody na lipiec i sierpień. Jaka będzie pogoda w wakacje? Prognoza meteorologów dotyczy również września i października. Zobacz najnowszą prognozę długoterminową.

Pogoda na lato 2024. Prognoza pogody na lipiec i sierpień 2024. Sprawdź!

Choć połowa czerwca jest wyjątkowo chłodna w Polsce to na południu Europy trwa fala upałów. 12 czerwca w Grecji wprowadzono szereg ograniczeń mających na celu zadbanie o zdrowie mieszkańców oraz turystów. W tym kraju upały wynoszą w połowie czerwca ponad 40 stopni Celsjusza.

Według prognoza pierwszych upałów tego lata należy w Polsce spodziewać się na początku drugiej połowy czerwca. Termometry pokażą ponad 30 stopni Celsjusza.

Susza i wysokie temperatury w Polsce

Za nami ekstremalnie ciepły i suchy maj. Średnia temperatura była o 2,7 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca. Najwyższą wartość temperatury powietrza w maju odnotowano 24 maja w Kozienicach. Było to 29,3°C. Tegoroczny maj był najbardziej suchym miesiącem w XXI wieku. Choć występowały opady miały one charakter gwałtowny i lokalny. Ponad to wysoka temperatura powoduje zwiększone parowanie.

Klimatyczny bilans wodny w maju w całym kraju przyjmował wartości ujemne oraz odznaczał się wyraźnym południkowym zróżnicowaniem przestrzennym. - informuje komunikat IMGW.

Jaka będzie prognoza pogody na lato?

Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na lipiec 2024 - październik 2024 r.

Prognoza na lipiec i sierpień[/a]
Według prognoz pogody na wakacje w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
[b]Prognoza pogody na wrzesień

Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy, zaś miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej.

Długoterminowa prognoza pogody na październik 2024

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.

Długoterminowa prognoza pogody na wakacje 2024

Pogoda długoterminowa IMGW od lipca do października.

Pogoda na lato 2024. Upały już w czerwcu! Prognoza pogody na...

UWAGA! Aby poprawnie zinterpretować przedstawianą prognozę oraz zrozumieć pojęcia „poniżej normy”. „w normie” i „powyżej normy”. prosimy zapoznać się z Często Zadawanymi Pytaniami (FAQ).

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Dlaczego prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić?
Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki