Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda w lipcu 2018. Jest bardzo gorąco, a najbliższe tygodnie również będą gorące. Upały szaleją w całej Europie

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W najbliższych tygodniach będzie gorąco, łodzianie szukają ochłody
W najbliższych tygodniach będzie gorąco, łodzianie szukają ochłody Dziennik Łódzki
Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko mieszkańcom województwa łódzkiego, a nawet kraju, ale i całej Europy. Szwecja i Grecja walczą z pożarami, Anglia z suszą, a kilka najbliższych tygodni nie przyniesie wytchnienia.

W czwartek w centrum Łodzi odczuwalna temperatura w cieniu przekraczała 30 stopni Celsjusza. I choć do rekordów klimatycznych jeszcze sporo brakuje, to najbliższe tygodnie będą ciężkie do zniesienia dla tych, którzy nie lubią upałów.

Gorąco zresztą jest w całej Europie. Łodzianie, którzy pod koniec ubiegłego tygodnia wybrali się do deszczowego zazwyczaj Bergen, wspinali się na górę Urliken w palącym słońcu. Ciepło było również podczas sobotniego wejścia słynną norweską Trolltungę, która często pokryta jest błotem, trudno jest też przekroczyć rozlane strumienie. W tym roku jednak sytuacja wygląda inaczej.

- Spodziewaliśmy się błota, wartkich strumieni, tymczasem musieliśmy zasłaniać się przed tumanami kurzu, które wzbijał wiatr - mówi pani Agata z Łodzi, która dwa dni temu wróciła z Norwegii.

Na wysokie temperatury narzeka jej brat Marcin, który mieszka koło angielskiego Sheffield. Przez kilka lat cieszył się z umiarkowanych temperatur latem, teraz męczy się w upale, a na deszcz czeka od kilku miesięcy.

- Susza występuje w całej Europie, a taka sytuacja jest od początku maja - zaznacza prof. Joanna Wibig, kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego. - Pojedyncze opady nie poprawiają sytuacji, woda bowiem spływa po wysuszonej ziemi, niewiele jest retencjowane. Potrzebny jest ciągły opad, na razie nic takiego się nie szykuje.

W Europie najtrudniejsza sytuacja panuje w Grecji, gdzie w pożarach zginęło ponad 80 osób oraz w Szwecji, gdzie płoną lasy. Zdaniem prof. Wibig rośnie prawdopodobieństwo susz w kolejnych latach, gdyż zmienia się klimat. Zdaniem prof. Wibig czeka nas rozchwianie klimatyczne.

Jest gorąco, ale do rekordowych temperatur jeszcze brakuje. 12 sierpnia 1921 w Łowiczu odnotowano 38,9 stopni, ta temperatura powtórzyła się następnie w miejscowości Silniczka w powiecie radomszczańskim 8 sierpnia 2013 roku.

Zobacz też: Gdzie uciec przed upałami? Francuzi schodzą do jaskini Chorange, gdzie panuje stała temperatura 10 stopni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki