Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka na Srebrnej Sztandze. Będą wyjątkowe zawody dla studentów

Dariusz Kuczmera
Daniel Utratny i trener Marcin Laśkiewicz wzięli udział w prestiżowych zawodach
Daniel Utratny i trener Marcin Laśkiewicz wzięli udział w prestiżowych zawodach
Student Politechniki Łódzkiej Daniel Utratny wraz z trenerem Centrum Sportu PŁ Marcinem Laśkiewiczem, dzięki wsparciu Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej, wzięli udział w 40. jubileuszowej edycji międzynarodowych zawodów w podnoszeniu ciężarów dla osób z niepełnosprawnościami „Srebrna Sztanga”.

Podnoszenie ciężarów to jedna z najważniejszych dyscyplin polskiego sportu niepełnosprawnych. Różni się od klasycznego podnoszenia ciężarów przede wszystkim tym, iż zawodnicy nie rywalizują w pozycji stojącej. Osoby ze schorzeniami narządu ruchu wyciskają sztangę leżąc plecami na ławeczce.

Polska należy do ścisłej czołówki światowej

Polska w tej dyscyplinie sportu to ścisła czołówka światowa, aktualni drużynowi mistrzowie Europy.

Polscy reprezentanci zdobywali i wciąż zdobywają medale paraolimpijskie. Wymienić tu należy Ryszarda Tomaszewskiego - zdobywcę czterech złotych i jednego srebrnego medalu w pięciu kolejnych paraolimpiadach, Ryszarda Fornalczyka, czterokrotnego złotego medalistę, Ryszarda Rogala, który wywalczył srebro i brąz, a także srebrnych medalistów: Justynę Kozdryk, Krzysztofa Owsiany czy Marzenę Zięba.

Jakie są plany na przyszłość tej dyscypliny sportu?

Zapytaliśmy dyrektor Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej dr Ewę Brochocką o plany na przyszłość dla sportu osób z niepełnosprawnościami na Politechnice Łódzkiej:

- Uprawianie sportu jest bardzo ważne zarówno w kontekście utrzymania zdrowia fizycznego, jak i psychicznego - mówi dr Ewa Brochocka, dyrektor Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej. - Należy również pamiętać o jego społecznej roli, bo w tym przypadku sport definiuje także przynależność do wspólnoty akademickiej. Dlatego wychodzimy z tą inicjatywą do wszystkich studentów, niezależnie od poziomu ich sprawności. Aktywizacja sportowa studentów z niepełnosprawnościami to nie są plany, ale rzeczywistość, która od kilku lat pod różnymi postaciami ma miejsce na naszej uczelni.

Dzięki współpracy z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej działają u nas sekcje sportowe oraz zajęcia wychowania fizycznego, ukierunkowane na studentów z niepełnosprawnościami, które prowadzą wyspecjalizowani trenerzy z Centrum Sportu PŁ.

Międzynarodowy turniej rozgrywany już od siedmiu lat

Od siedmiu lat rozgrywany jest międzynarodowy turniej wyciskaniu sztangi leżąc, w którym na równych prawach starują sportowcy pełnosprawni i niepełnosprawni.

-Jako organizatorzy jesteśmy dumni z faktu, że na naszym pomoście gościliśmy wielu paraolimpijczyków m.in. Małgorzatę Hałas - Koralewską, Marka Trykacza, Grzegorza Lanzera - dodaje dyrektor Ewa Brochocka. - Dodatkowo zawody w 2016 roku potraktowane były przez kadrę paraolimpijską w podnoszeniu ciężarów jako sprawdzian przed paraolimpiadą Rio de Janeiro 2016.

Planujemy takie pierwsze zawody dla studentów

Planujemy, że w roku 2021 wspólnie z BON PŁ podejmiemy się historycznego zadania, czyli organizacji pierwszych ogólnopolskich zawodów w podnoszeniu ciężarów dla studentów z niepełnosprawnościami. Mamy nadzieję na duży sukces tej imprezy, a zważywszy na fakt, że wydarzenie to wspiera swoją osobą rektor PŁ Krzysztof Jóźwik liczymy, że z czasem przerodzi się ona w międzynarodowe zmagania - kończy dyrektor Ewa Brochocka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki