PS
Rafał Oleksiewicz
Od porażki z Hiszpanią rozpoczęli udział w Akademickich Mistrzostwach Świata polscy piłkarze ręczni. Turniej, w którym występuje również akademicka reprezentacja Polski kobiet rozpoczął się w niedzielę w Antequerze, sercu hiszpańskiej Andaluzji.

Hiszpanie, którzy nie ukrywają, że interesuje ich złoty medal, zbudowali bardzo silną drużynę, w której jest wielu graczy z powodzeniem radzących sobie w bardzo silnej przecież hiszpańskiej lidze. Mimo to mecz znakomicie rozpoczął się dla Polaków, którzy po dwóch golach Filipa Jarosza prowadzili 2:0. Duża w tym zasługa świetnie broniącego w dwóch kolejnych akcjach Hiszpanów Mateusza Lellka.

Niestety, szybko okazało się, że to miłe złego początki, bo kolejnych pięć goli zdobyli Hiszpanie i wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do końca. Biało-czerwoni ambitnie próbowali gonić, ale czasem za sercem nie szła głowa, bo zdarzały się rzuty z nieprzygotowanych pozycji i proste błędy. Pod tym względem cierpliwie grający Hiszpanie, którzy wykorzystywali każdy błąd polskiej obrony, mieli sporą przewagę i do przerwy wygrywali 17:11.

– Liczy się wynik i wynik jest zupełnie inny, niż chcieliśmy. Oczywiście zmierzyliśmy się na dzień dobry z gospodarzami, którzy mają zawodników z pucharów europejskich i widać u nich jakość. Momentami graliśmy za wolno i za bardzo czytelnie dla naszych rywali, a jeżeli przyspieszyliśmy to zdobywaliśmy te bramki i też potrafiliśmy odrobić kilkobramkową stratę – mówił trener Bartosz Jurecki.

– To jest początek turnieju. Było widać różnicę, później zaczęliśmy odrabiać straty, przeciwnik musiał wziąć czas, ale niestety to nie wystarczyło. Podnosimy głowę do góry, to jest dopiero początek i mam nadzieję, że się spotkamy w finale. Podchodzimy do każdego meczu o najwyższą stawkę, czy to jest Hiszpania, jak w tym dzisiejszym meczu, czy Indie, czy Brazylia, bardzo poważnie – dodał zdobywca pięciu goli dla Polaków Jakub Tokarz.

W drugiej połowie Polacy próbowali odrabiać straty, ale Hiszpanie imponowali grą w obronie. Polski zespół grając w osłabieniu ryzykował wycofując bramkarza i kilka razy skończyło się to stratą gola po rzucie przez całe boisko. W 41. minucie rywale wygrywali już dziesięcioma golami i było jasne, że w pierwszym meczu Akademickich Mistrzostw Świata górą będzie zespół gospodarzy. Biało-czerwonym nie można odmówić kilku naprawdę dobrych momentów w meczu – choćby w drugiej połowie, gdy wykorzystali świetne obrony Jakuba Zimnego i zdobyli cztery gole pod rząd – ale jednak Hiszpanie mieli ich sporo więcej. Choć za ambitną pogoń i zmniejszenie w drugiej połowie przewagi rywali biało-czerwonym należą się wielkie brawa.

– Te ostatnie dwadzieścia minut dały ciut nadziei, ale nie możemy grać dwadzieścia minut, bo mecz trwa sześćdziesiąt. Dobrze, że w poniedziałek mamy dzień wolny, popatrzymy jak grają nasi rywale, czyli Brazylia i Indie, bo tak naprawdę nikt nic nie wiedział o nikim przyjeżdżając tutaj – dodał Jurecki.

Kolejne spotkanie podopieczni trenera Bartosza Jureckiego rozegrają we wtorek, gdy o godz. 10 zmierzą się z Brazylią. Ostatni mecz grupowy – z Indiami – zaplanowano z kolei na środę. W poniedziałek do rywalizacji w Akademickich Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej przystąpi żeńska reprezentacja Polski, która w grupie zmierzy się z Chile, Czechami i Holandią. Polki w poniedziałek o godz. 19.30 zmierzą się z Chilijkami. Finały obu turniejów zaplanowano na niedzielę, 30 czerwca.

Bez wątpienia udział w Akademickich Mistrzostwach Świata to też znakomita przygoda dla młodych polskich graczy. – Na pewno jest to przeżycie, które zapamiętamy na wiele lat – dodał Tokarz. Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Polska – Hiszpania 27:35 (11:17)