Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 4 tys. mieszkańców Łódzkiego skorzystało w ubiegłym roku z bezpłatnej rehabilitacji z ZUS

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Na rehabilitację w ramach prewencji rentowej wyjeżdżają najczęściej pacjenci ze schorzeniami narządu ruchu oraz z chorobami układu krążenia.
Na rehabilitację w ramach prewencji rentowej wyjeżdżają najczęściej pacjenci ze schorzeniami narządu ruchu oraz z chorobami układu krążenia. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
W ubiegłym roku ZUS wysłał na rehabilitację 4 171 ubezpieczonych z naszego regionu. Część z nich (kilkanaście procent) skorzystała z zabiegów w miejscu zamieszkania, a pozostali zostali wysłani na 24-dniowe pobyty do ośrodków uzdrowiskowych. Dzięki temu chorzy pracownicy mają po dłuższym zwolnieniu lekarskim wrócić do pracy zamiast myśleć o rencie chorobowej.
Sanatorium z ZUS ZASADY. Kto może pojechać do sanatorium z ZUS za darmo i korzystać z zabiegów przez 24 dni? | Express Ilustrowany

Dla porównania w 2022 r z takiej formy leczenia skorzystało 1806 ubezpieczonych, aż 1639 z rehabilitacji z powodów schorzeń narządów ruchu, a 147 chorób układu krążenia. Ale w 2018 roku ZUS wysłał na rehabilitację w ramach prewencji rentowej 6 tys. 600 chorujących. Niewiele mniej mieszkańców było rehabilitowanych na koszt ZUS rok wcześniej.
Korzystający z rehabilitacji wyjazdowej na koszt ZUS nie ponosi żadnych związanych z tym opłat (w przeciwieństwie do sanatorium w ramach NFZ).

Z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej korzystają osoby po operacjach, zawałach, udarach i pacjenci zmagający się z depresją. Większość korzysta z leczenia poza Łodzią, w ośrodkach sanatoryjnych.
O miejscu skierowania decyduje schorzenie, ze względu na które wymagana jest rehabilitacja. Nie wszyscy jednak skierowani na turnus rehabilitacyjny wyjeżdżają z Łodzi. Część osób korzysta z rehabilitacji na miejscu. Ubezpieczeni korzystają z zabiegów w ramach zwolnienia lekarskiego.

Coraz więcej łodzian wyjeżdża na turnusy rehabilitacyjne opłacane przez ZUS. W ten sposób można się leczyć w ramach zwolnienia | Express Ilustrowany
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 4 tys. mieszkańców Łódzkiego skorzystało w ubiegłym roku z bezpłatnej rehabilitacji z ZUS - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki