MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popłynął pierwszy gaz w nowej ciepłowni miejskiej w Sieradzu za 130 milionów! ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Popłynął pierwszy gaz w nowej ciepłowni miejskiej w Sieradzu za 130 milionów!
Popłynął pierwszy gaz w nowej ciepłowni miejskiej w Sieradzu za 130 milionów! Fot. Dariusz Piekarczyk
W budowanej przy ulicy Zachodniej w Sieradzu ciepłowni geotermalno-biomasowej popłynął we wtorkowe popołudnie pierwszy gaz! To inauguracyjny etap rozruchu technologicznego nowej instalacji. Prace przy budowie nowej ciepłowni miejskiej, dla której podstawowym paliwem będzie ciepło pozyskiwane z ziemi oraz biomasa, zakończyć się mają jeszcze w tym roku.

W pierwszym odkręceniu kurka z gazem udział wziął między wojewoda łódzki Karol Młynarczyk, wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak oraz parlamentarzyści partii rządzącej z województwa łódzkiego.

- Jesteśmy na ostatniej prostej do ukończenia bardzo dużej inwestycji, która ma pozwolić Sieradzowi przejść transformację energetyczną i to transformację na wielką skalę - mówi Witold Stefaniak, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sieradzu.- dzięki realizacji tej inwestycji będzie możliwe ograniczenie w ciepłownictwie miejskim zużycie węgla o około 80 procent, przechodząc na odnawialne źródła energii. Liczę, że to końca tego roku oddamy do użytkowania obiekt realizowany w bardzo szybkim tempie. To możliwe dzięki współpracy między innymi dzięki współpracy z wieloma instytucjami, samorządami lokalnymi, ale także szczebla wojewódzkiego i naszych parlamentarzystów. W najbliższym czasie planujemy rozpocząć rozruchy eksploatacyjne wszystkich urządzeń. Instalacja ciepłownicza, która tu jest, to jedna z najnowocześniejszych w Polsce instalacji hybrydowych. Oparta jest o wody geotermalne, kotły gazowe i biomasowe. Będzie tu wytwarzane nie tylko ciepło, ale i energia elektryczna. Żeby rozpocząć testy i rozruchy potrzebne jest paliwo. Przy współpracy z Polską Spółką Gazowniczą i PGNiG od dziś dostarczany będzie tu gaz potrzebny do uruchomienia wspomnianych urządzeń. Dodam, że dofinansowanie tej inwestycji wynosi ponad 70 procent. Całość tej inwestycji to prawie 160 milionów złotych. Po jej zakończeniu mieszkańcy Sieradza będą żyli w czystszym mieście, ale też bardziej ekologicznym.

- Jesteśmy dumni, że taka inwestycja powstała w Sieradzu - mówił z kolei Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza. - Jest to ona bodajże pierwszą tak globalnie przeprowadzoną w naszym kraju. Byli tacy, co nie wierzyli, że to się uda, a tu w tym roku będziemy dostarczać energię sieradzanom ze źródeł odnawialnych. Ta inwestycja powstała z programu rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Gdyby nie 70 procent wsparcia nie byłoby tej inwestycji. Ta inwestycja jest od 2020 roku, ale przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej.

Ta inwestycja pokazuje jak powinna wyglądać mądra i sprawiedliwa transformacja transformacja energetyczna, wykorzystująca lokalne możliwości - mówił natomiast wojewoda łódzki Karol Młynarczyk. - Pokazuje ona mądrą współpracę z rządu z samorządem lokalnym. Jest też przyjazna i bezpieczna dla środowiska.

- Próbny odwiert był tu momentem decydującym, bo nie było wiadomo, czy będzie warto inwestować. zauważył senator RP Michał Seweryński. - Teraz wchodzimy na taki etap nowoczesności jaki mają najbardziej rozwinięte kraje w Europie.

- Cofam się kilka lat wstecz, kiedy rozpoczynaliśmy ten projekt - mówił poseł na Sejm RP Krzysztof Ciebiada. - Pierwsze odwierty, nerwy, czy będzie jak trzeba i było, bo temperatura wody wynosiła 55 stopni. To więc takie moje dziecko. W Pabianicach podobny projekt się nie udał, ale jest w Sieradzu z czego jestem bardzo dumny. To jest dla nas wszystkich, dla naszego społeczeństwa. Jestem dumny, że mogłem przyłożyć rękę do tej potężnej inwestycji. Zawsze chętnie pracuję dla sieradzan i Sieradza.

- To miks energetyczny na miarę XXI wieku, to wielki sukces władz samorządowych i inwestycji rządowych - zakończył wystąpienia poseł na Sejm RP Piotr Polak. - Taka inwestycja jest potwierdzeniem, że czas szantażu rosyjskiego się skończył. Mamy bezpieczeństwo energetyczne.

Ciepło tu wyprodukowane zabezpieczy potrzeby bytowe mieszkańców Sieradza przez około 8-9 miesięcy w roku, bez potrzeby uruchamiania kotłów węglowych, tym samym zmniejszy emisję gazów cieplarnianych emitowanych ze spalania węgla o ok. 40 tys. ton CO2 rocznie, co spowoduje zmniejszenie opłat z tego tytułu, które na obecną chwilę ponosi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Dodajmy, że to potężna inwestycja o całkowitej wartości 129 887 000,00 zł netto. Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej udało się jednak uzyskać dofinansowanie z NFOŚiGW w Warszawie w wysokości 72 794 859,39 zł. Pozostała kwota zabezpieczająca w pełni realizację inwestycji zostanie pokryta z niskooprocentowanej pożyczki z NFOŚiGW.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki