MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poprawka matury 2019 w Łodzi i regionie. Absolwenci wrócili do szkół. Poprawka matury dla 2 tys. wychowanków szkół w województwie łódzkim

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Teresa Łęcka, dyrektor CKZiU i jej sierpniowi maturzyści – od lewej – Adam, Krystian i Dominik. Życzymy Wam dobrych studiów!
Teresa Łęcka, dyrektor CKZiU i jej sierpniowi maturzyści – od lewej – Adam, Krystian i Dominik. Życzymy Wam dobrych studiów! Krzysztof Szymczak
We wtorek (20 sierpnia) rano zaczęła się matura poprawkowa. W województwie łódzkim drugą szansę na świadectwo dojrzałości otrzymało dwa tysiące tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Oprócz nich do szkół powrócili poprawkowicze z poprzednich lat.

Dwa tysiące absolwentów szkół z 2019 r. to 13 procent całego rocznika w naszym regionie. Poprawka przysługuje każdemu, kto w maju nie zaliczył tylko jednego z obowiązkowych przedmiotów maturalnych. Najczęściej był to test z matematyki, zdawany na poziomie podstawowym. Zgodnie z kalendarzem poprawki we wtorek szkoły zorganizowały wszystkie egzaminy pisemne i część ustnych – w środę ostatnie terminy tych drugich.

We wtorek przed południem zapytaliśmy poprawkowiczów o nastroje. Kto spędził choć część lata na nauce, wychodził z egzaminu uśmiechnięty.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

– Rozwiązałem wszystkie zadania, nie wiem, czy każde z nich poprawnie, ale teraz raczej zdam – zastrzegał Dominik Izydorczyk, tegoroczny absolwent technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. Dominik to jeden z największych pechowców pierwszego terminu matury. Jak opowiada, egzaminy z polskiego i angielskiego zaliczył na 80-90 proc. z możliwych do zdobycia punktów, ale na matematyce zabrakło mu tylko jednego do osiągnięcia 30-procentowego progu zaliczenia. Dominik wyliczył, że w wakacje spędził na nauce 70-80 godzin. Teraz czeka, czy Uniwersytet Łódzki zdecyduje się na wydłużenie – na po 11 września – naboru na jego wymarzony kierunek: bezpieczeństwo narodowe.

Właśnie 11 września do poprawkowiczów, których drugą próbę zwieńczy sukcesem, trafi świadectwo dojrzałości. Na jakie bezpłatne studia będzie można się z nim wybrać? UŁ ogłosił już sięgającą połowy września rekrutację na m.in. ekonomię, archeologię, geografię i politologię. Politechnika Łódzka zachęca poprawkowiczów np. do swojej mechaniki i budowy maszyn.

Jak zwykle poprawka wzbudzała mnóstwo emocji wśród maturzystów obecnych w portalach społecznościowych...

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki