Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Popularni artyści pochowani na łódzkich cmentarzach. Komu możesz zapalić znicz pamięci?

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Nagrobek jednego z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, Krzysztofa Krawczyka, na cmentarzu w podłódzkich Grotnikach
Nagrobek jednego z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, Krzysztofa Krawczyka, na cmentarzu w podłódzkich Grotnikach Grzegorz Gałasiński
Na łódzkich i podłódzkich cmentarzach można znaleźć groby popularnych artystów, związanych z naszym miastem lub z niego się wywodzących, przez lata występujących na jego scenach. Sprawdź, komu możesz zapalić znicz pamięci.

Odwiedzając w dzień Wszystkich Świętych groby najbliższych, na niektórych cmentarzach będziemy mijali miejsca spoczynku artystów – do dziś niezapomnianych, ale i takich, których niegdysiejsza popularność zaciera się we wspomnieniach. Spróbujmy znaleźć chwilę, by zatrzymać się przy ich mogiłach.

Na Starym Cmentarzu w Łodzi

Na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej natkniemy się na nagrobek Leona Niemczyka, jednego z najpopularniejszych polskich aktorów, który zagrał w blisko 400 polskich oraz około 150 zagranicznych filmach. Choć urodził się w Warszawie, to swe powojenne życie związał z Łodzią – był m.in. aktorem Teatru Powszechnego. Pozostał wierny Łodzi do końca swych dni. Zmarł tu 29 listopada 2006 roku.

Także na Starym Cmentarzu znajduje się grób rodziny Frykowskich. W mogile tej złożono prochy Wojciecha Frykowskiego, producenta filmowego, który przyjaźnił się m.in. z Romanem Polańskim. Twórca został zamordowany w willi reżysera w Los Angeles 9 sierpnia 1969 roku przez bandę Charlesa Mansona. Wojciech Frykowski to dziadek popularnej Agnieszki Frykowskiej – „Frytki”.

W grobie rodzinnym na Starym Cmentarzu pochowany został Wacław Konopka, rzeźbiarz, twórca co najmniej 80 pomników nagrobnych na tej nekropolii. A w części ewangelickiej cmentarza spoczywa Ira Aldridge, czarnoskóry amerykański aktor, wielka gwiazda swoich czasów, który niespodziewanie zmarł w Łodzi w roku 1867, podczas europejskiego tournee.

Na Starym Cmentarzu pochowany jest wybitny malarz i teoretyk sztuki z kręgu konstruktywizmu Władysław Strzemiński. A jego żona, wspaniała rzeźbiarka Katarzyna Kobro, spoczywa na Cmentarzu Prawosławnym na Dołach.

W 2021 roku na Starym Cmentarzu pochowana została aktorka Barbara Połomska, znana m.in. z filmów "Eroica" (zagrała tam Zosię, żonę „Dzidziusia”, "Ósmy dzień tygodnia", "Inspekcja pana Anatola", zwana "polską Brigitte Bardot".

Na cmentarzu Doły

Na cmentarzu Doły pochowany jest zmarły 11 marca 2012 roku Bogusław Mec, znakomity piosenkarz, ale także artysta plastyk i kompozytor. Obdarzony charakterystycznym, ciepłym barytonem miał w repertuarze takie wspaniałe piosenki, jak „Jej portret”, „Na pozór”, czy „Z wielkiej nieśmiałości”.

Na Dołach pochowany jest również wybitny aktor teatralny i filmowy Ludwik Benoit, który zmarł w 1992 roku. W Łodzi zaczynał w Teatrze im. S. Jaracza, ale potem przez wiele lat występował w Teatrze Nowym.

Na cmentarzu Doły spoczywa też jedna z największych gwiazd przedwojennego kina, Jadwiga Andrzejewska, nazywana przez wszystkich po prostu Jadzią. Aleksander Fogiel, pamiętny Maćko z Bogdańca w ekranizacji „Krzyżaków” czy sołtys z sagi o rodzinach Pawlaków i Kargulów, ma tu charakterystyczny nagrobek z maską teatralną. Urodził się w Siedlcach, a po wojnie osiadł w Łodzi. Jego stryjecznym bratem był piosenkarz Mieczysław Fogg. Aktor zmarł w styczniu 1996 roku.

Na tym samym cmentarzu spoczął w 1976 roku inny aktor, Tadeusz Schmidt. Grał m.in. główną męską rolę w komedii „Przygoda na Mariensztacie”, pierwszy polskim filmie kolorowym. Był aktorem łódzkiego Teatru Nowego, zmarł mając 56 lat na zawał, prowadząc samochód. W Alei Zasłużonych spoczywa również jeden z najwspanialszych łódzkich i polskich aktorów, Bogusław Sochnacki, który występował w Teatrze im. S. Jaracza i Teatrze Nowym - wielu osobom zapadł w pamięć jako głos rozbójnika Rumcajsa.

Na cmentarzu Doły pochowany jest zmarły 31 grudnia 2002 roku Kazimierz Dejmek, wielki człowiek teatru, reżyser i aktor teatralny, minister kultury i sztuki w latach 1993-1996, współzałożyciel Teatru Nowego w Łodzi, dzisiaj jego patron.

Na Dołach znajdziemy również mogiły znanych polskich reżyserów – Henryka Kluby i Wojciecha Jerzego Hasa, czy Antoniego Szrama, założyciela i wieloletniego dyrektora Muzeum Kinematografii.

Także na Dołach pochowana jest Olga Olgina Mackiewicz, wybitna polska śpiewaczka operowa (sopran koloraturowy), pedagog, propagator kultury muzycznej. W 2021 roku na Dołach odbył się pogrzeb innej wielkiej śpiewaczki (sopran liryczny) i pedagoga, Teresy Żylis-Gary.

W Alei Zasłużonych cmentarza na Dołach znajduje się grób Jerzego Woźniaka, operatora, reżysera i realizatora telewizyjnego, reżysera teatralnego, pedagoga, dyrektora naczelnego łódzkiego ośrodka TVP i rektora Szkoły Filmowej. Spoczywają tutaj także znakomici aktorzy: Jerzy Krasuń, Aleksander Bednarz (major Bień w 'Psach"), Józef Zbiróg i Barbara Wałkówna, operator filmowy Krzysztof Ptak, a także malarze Wiesław Garboliński i Benon Liberski, rzeźbiarz i pedagog Andrzej Jocz oraz poeci Jacek Bierezin i Zdzisław Jaskuła (także dyrektor Teatru Nowego).

W 2021 roku na cmentarzu Doły został pochowany Janusz Paweł Tryzno, grafik, malarz, rysownik, twórca Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Inne cmentarze

Na cmentarzu na Zarzewie spoczął Jacek Chmielnik, aktor znany m.in. z komedii Juliusza Machulskiego – „Vabank” i „Kingsajz”, czy romansu na postawie książki Marii Rodziewiczówny, „Między ustami a brzegiem pucharu”. Zmarł tragicznie 22 sierpnia 2007 roku, śmiertelnie porażony prądem w swoim domku letniskowym w Suchawie koło Kłodawy. Na Zarzewie jest też mogiła Marii Probosz, popularnej w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku aktorki. Zmarła w 2010 roku, mając 49 lat.

Z kolei na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej pochowany jest aktor Jacek Zejdler, niezapomniany Tolek Banan z serialu Stanisława Jędryki.

Na cmentarzu parafialnym w Rudzie Pabianickiej spoczął Piotr Janczerski, wokalista i autor tekstów piosenek, także aktor, scenarzysta i reżyser, lider zespołu No To Co. Na cmentarzu w Rudzie Pabianickiej znajduje się też grób Zofii i Zbigniewa Framerów. Byli jednym z najpopularniejszych polskich duetów muzycznych.

A na cmentarzu w Grotnikach w 2021 roku pochowany został jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, Krzysztof Krawczyk.

Zobacz nagrobki w miejscach spoczynku znanych artystów

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki