Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Teatropolis - kolejna odsłona festiwalu sztuki aktorskiej w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Andrzej Seweryn zaprasza na drugą edycję Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis
Andrzej Seweryn zaprasza na drugą edycję Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis Ukryte w kadrze
Łódzkie Monopolis pracuje już intensywnie nad drugą edycją Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis. Wydarzenie odbędzie się w marcu przyszłego roku.

Kolejna odsłona łódzkiego Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis odbędzie się w dniach od 22 do 27 marca przyszłego roku. Organizatorzy przedsięwzięcia zaplanowali tym razem dziesięć przedstawień konkursowych przygotowanych przez doświadczonych artystów i debiutantów oraz dwa spektakle mistrzowskie, w tym jeden dla młodzieży. Widowiska konkursowe będą prezentowane w dwóch kategoriach: Open i Debiut. Drugą edycję festiwalu otworzy Joanna Gonschorek, tegoroczna laureatka Teatropolis, która wystąpi ze swoim monodramem „Zapowiada się ładny dzień”, do scenariusza Anny Podczaszy i w reżyserii Magdy Skiby. Realizatorki podjęły temat śmiertelnej choroby i żegnania się z życiem.

Pokazy mistrzowskie i inne wydarzenia

Teatralna publiczność będzie miała również okazję zobaczyć dwa pokazy mistrzowskie. Jeden zaprezentuje Maria Seweryn, która wystąpi z monodramem „Na pierwszy rzut oka” autorstwa Suzie Miller, w reżyserii Adama Sajnuka. Pierwszy z pokazów spektaklu artystki przeznaczony będzie dla młodzieży, jeszcze przed inauguracją festiwalu, drugi zaś już dla festiwalowej publiczności. Bohaterką spektaklu jest Tessa, adwokatka u progu wielkiej kariery. Kobieta nagle staje wobec dramatycznego wyboru, gdy sama trafia na salę sądową, w nieznanej sobie wcześniej roli świadka w swojej osobistej sprawie. Musi zdecydować, czy zaryzykuje wszystko, by przeciwstawić się bezdusznemu prawu i układom. Warto podkreślić, że rola Tessy dla Marii Seweryn to pierwszy w jej karierze monodram - za który zebrała znakomite recenzje.

Prezentację mistrzowską zaplanowano także na zakończenie festiwalu. Będzie to „Scenariusz dla trzech aktorów” w wykonaniu Mikołaja Grabowskiego (także reżyser przedstawienia), Andrzeja Grabowskiego i Jana Peszka. Autorem głośnego spektaklu granego na polskich scenach od trzydziestu lat jest Bogusław Schaeffer.

- Cieszę się, że festiwal gromadzi tak wielu wspaniałych artystów. To pokazuje, że teatralne środowisko docenia nasze wydarzenie. Również wybitni artyści zasiądą w festiwalowym jury. Z radością mogę powiedzieć, że moje zaproszenie zaakceptowała Danuta Stenka. Rozmawiamy również z Anną Seniuk - zapewnił podczas konferencji prasowej Andrzej Seweryn, dyrektor artystyczny Teatropolis.

Wiadomo już również, że w pracach jury udział wezmą Łukasz Maciejewski, dziennikarz filmowy i teatralny oraz wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, Krzysztof Witkowski, pomysłodawca festiwalu, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis oraz oczywiście sam Andrzej Seweryn, który jest też dyrektorem artystycznym festiwalu.

- Teatropolis to nie tylko przedstawienia, to także wiele wydarzeń towarzyszących, na które już teraz zapraszam. Pragniemy, aby w tych dniach Łódź i Monopolis żyły festiwalem. To będzie piękna teatralna wiosna na Scenie Monopolis - podkreśla Krzysztof Witkowski.

Warto podkreślić, że termin wydarzenia nie jest przypadkowy. Otóż 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru i właśnie festiwalem jego organizatorzy chcą uczcić święto Melpomeny. Tego dnia odbędzie się gala finałowa, podczas której wręczone zostaną statuetki i nagrody finansowe przewidziane dla laureatów festiwalu. W kategorii Open będzie to 20 tys. złotych, a w kategorii Debiut 10 tys. zł. Przyznana będzie także nagroda specjalna (przypomnijmy, że podczas pierwszej edycji festiwalu odebrał ją przyjęty owacjami na stojąco znakomity aktor, Bronisław Wrocławski).

W trakcie konferencji prasowej organizatorzy podkreślali, że istotnym elementem drugiej edycji festiwalu będą warsztaty dla młodzieży oraz spotkania z aktorami i twórcami po każdym z konkursowych spektakli, a także wykłady z literatury teatralnej i aktorstwa. Wzorem pierwszej edycji festiwalu, wydarzenia towarzyszące będą bezpłatne.

Zaprezentowano także harmonogram przygotowań do Teatropolis. Do 15 listopada zainteresowani artyści mają czas na zgłoszenie się do festiwalu. Następnie do 15 stycznia przyszłego roku potrwa ocena nadesłanych zgłoszeń, po czym Andrzej Seweryn podejmie decyzję, które spektakle będą pokazane festiwalowej publiczności i jurorom.

- Zapraszamy wszystkich twórców i wiemy, że mamy już bardzo dużo zgłoszeń -wyjaśnia Krzysztof Witkowski. - Cieszę się, że nasza propozycja już od pierwszej edycji spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem i akceptacją.

Wszystko wskazuje na to, że druga odsłona festiwalu spotka się z jeszcze większym oddźwiękiem.

- Zawsze jestem optymistą, więc jestem pewien, że druga edycja Teatropolis będzie wyjątkowa - mówił w czasie konferencji Andrzej Seweryn, podsumowując dotychczasowe prace nad festiwalem.

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki