Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poród ze znieczuleniem? Pacjentki: w Skierniewicach to loteria

Magdalena Grajnert
Magdalena Grajnert
Blisko dwa lata temu otwarto w Skierniewicach salę porodów rodzinnych. W międzyczasie szpital otworzył bezpłatną szkołę rodzenia, propaguje karmienie piersią - jednak te wszystkie działania nie sprawiły, że skierniewiczanki zaczęły ochoczo rodzić właśnie tutaj. Na forach internetowych przyszłe mamy wymieniają się informacjami, gdzie najlepiej rodzić. Na pierwszym miejscu jest... Głowno.

- Opieka i podejście personelu jak z najlepszej prywatnej kliniki - zachwala Irena, która właśnie urodziła trzecie dziecko. - Dwa razy rodziłam w Skierniewicach i celowo pojechałam tym razem do Głowna, w ciemno, nie znając lekarzy ani położnych i przekonałam się, że poród i opieka poporodowa mogą wyglądać inaczej.

Kobiety podkreślają dostępność zewnątrzoponowego znieczulenia i opcję wykupienia prywatnej sali, w której może nocować także mąż.

CZYTAJ TEŻ: Porody na NFZ w Salve i Medeorze. Oferta Pro Familii nie została wybrana
Znieczulenie na żądanie to temat niechętnie podejmowany przez skierniewicki szpital. Teoretycznie funkcjonuje, jednak doświadczenia pań są inne.

- W naszym szpitalu znieczulenie przy porodzie siłami natury jest możliwe, jeśli anestezjolog ma akurat dyżur pod telefonem, więc to loteria - dodaje Monika. - Czasem lekarka ma 2 dyżury w tygodniu, a czasem jej nie ma dwa tygodnie.

Takim informacjom przekazywanym przez ciężarne stanowczo sprzeciwia się Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach twierdząc, że znieczulenie jest dostępne na życzenie.

- Spośród pacjentek rodzących w Skierniewicach, tylko niektóre są zainteresowane znieczuleniem zewnątrzoponowym - mówi zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej, dr n. med. Tadeusza Bujnowski.

Od 1 lipca 2015 r. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje dodatkowo koszty znieczulenia zewnątrzoponowego ciągłego do porodu zakończonego siłami natury. Znieczulenie to zostało wycenione na 416 zł.

- W szpitalu w Skierniewicach przez całą dobę obecny jest lekarz anestezjolog - informuje Anna Leder, rzecznik łódzkiego NFZ. - Ponadto szpital poinformował nas, że prowadzone są szkolenia dla lekarzy anestezjologów ze znieczulania w trakcie porodu.

Szpital w Skierniewicach spełnia wszystkie wymogi NFZ dotyczące sprzętu, personelu i pomieszczeń.

- Nie otrzymaliśmy dotąd żadnych sygnałów od pacjentek dotyczących trudności z uzyskaniem znieczulenia zewnątrzoponowego - dodaje Anna Leder.

- Rodziłam bez znieczulenia, anestezjolog dostępny raz w tygodniu albo i rzadziej. Z tego, co wiem, nic się nie zmieniło - twierdzi Ewelina ze Skierniewic.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki