Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy plany Muzeum Sztuki w Łodzi na 2014 rok

Łukasz Kaczyński
Instalacja Włodzimierza Borowskiego Arton XI z 1962 roku to jedna z prac, która zostanie usytuowana wobec zagadnień tworzących nowoczesność na otwieranej w styczniu wystawie
Instalacja Włodzimierza Borowskiego Arton XI z 1962 roku to jedna z prac, która zostanie usytuowana wobec zagadnień tworzących nowoczesność na otwieranej w styczniu wystawie mat. prasowe
W minionym roku Muzeum Sztuki w Łodzi zakończyło milionowe inwestycje zmierzające do renowacji dwóch swoich siedzib: pierwotnej, głównej siedziby przy ul. Więckowskiego i Pałacu Herbsta na Księżym Młynie. Dzięki temu od teraz wystawy prezentowane mogą być w trzech oddziałach MS i w aż siedmiu przestrzeniach. To będzie prawdziwe zderzenie ze sztuką.

Najbliższym (a także największym, najważniejszym i od miesięcy wyczekiwanym) wydarzeniem będzie nowe otwarcie Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku (kluczowej kolekcji Muzeum), ujętej w całkowicie odmienioną ramę ideową i architektoniczną. Jakie kształty i rozmiary przybierze "Atlas nowoczesności" przekonamy się w piątek 24 stycznia.

Wystawa podejmie temat nowoczesności rozumianej jako źródłowe doświadczenie współczesnego człowieka. Punktem wyjścia jest założenie, że naszą rzeczywistość w sposób zasadniczy określają zjawiska, procesy, idee i wyobrażenia, jakie pojawiły się w nowoczesności. I chociaż wiele z nich uległo radykalnym przeobrażeniom, ich wpływ na to, co nas otacza, wciąż pozostaje bardzo silny.

Dzięki kolażowej strukturze ekspozycji dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki na trzech piętrach ms2 przy ul. Ogrodowej ukazane zostaną w relacjach z najistotniejszymi zagadnieniami nowoczesności: emancypacją, autonomią, industrializacją, kapitałem, miastem, maszyną, eksperymentem. Ma to służyć reinterpretacji tego, co wydaje się nam już dobrze w sztuce rozpoznane.

Nieco później, po raz pierwszy w Polsce odbędą się retrospektywne wystawy twórczości dwóch artystek należących do kanonu historii sztuki, których twórczość jest jednak rozpatrywana dziś z perspektyw nowych badań. W marcu przypomniana zostanie Pauline Boty, współtworząca brytyjski Pop Art z takimi artystami jak David Hockney, Peter Blake czy Derek Boshier. Muzeum Sztuki w Łodzi jako jedna z niewielu instytucji na świecie może pochwalić się posiadaniem w kolekcji pracy Boty, która zmarła niespodziewanie w wieku 28 lat. Z tego względu bazą dla ekspozycji będą zbiory brytyjskie.

Z kolei w maju poznamy bliżej dorobek twórczy Teresy Żarnower, Pokazane zostaną m.in. prace dotąd uznawane za zaginione - dzieła, które artystka tworzyła mieszkając w Stanach Zjednoczonych, wystawione w 1947 r. w Nowym Jorku przez Peggy Gughenheim.

Kolejne dwie wystawy przygotują artyści współcześni. Jeremi Millar nawiąże do wspólnej podróży Bronisława Malinowskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza na Cejlon i do Australii w 1914 r., zaś Antje Majewski zajmie się tematem bioróżnorodności.

Ponad 300 projektów, okładek książek i czasopism, plakatów, druków ulotnych, fotomontaży i układów typograficznych najważniejszych twórców związanych z awangardą europejską ujrzymy na wystawie "Zmiana pola widzenia. Komunikacja wizualna w kręgu awangardy".

Zaś w kwietniu podczas Festiwalu Sztuka i Dokumentacja odsłonięta zostanie wystawa poświęcona Galerii Wschodniej w Łodzi, miejscu unikalnemu w skali kraju. Muzeum Pałac Herbsta przygotowuje monograficzną prezentację dzieł Maurycego Gottlieba, jak również ekspozycję "The state of Life", która będzie pokazana w Chińskim Muzeum Narodowym w Pekinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki