Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Praca w ŁSSE! Nowe inwestycje i miejsca pracy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zatrudnią około tysiąca osób 24.09.2019

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbyła się uroczystość wręczenia decyzji o wsparciu dla dziewięciu firm. Przedsiębiorstwa zainwestują prawie 400 mln zł. Zatrudnią lub utrzymają zatrudnienie około tysiąca osób.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbyła się uroczystość wręczenia decyzji o wsparciu dla dziewięciu firm. Przedsiębiorstwa zainwestują prawie 400 mln zł. Zatrudnią lub utrzymają zatrudnienie około tysiąca osób.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE ŁSSE
W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbyła się uroczystość wręczenia decyzji o wsparciu dla dziewięciu firm. Przedsiębiorstwa zainwestują prawie 400 mln zł. Zatrudnią lub utrzymają zatrudnienie około tysiąca osób.

W tym roku decyzję o wsparciu otrzymało łącznie 19 inwestorów, których nakłady sięgają 1,4 mld zł. Kolejne decyzje, które będą wydane w tym roku spowodują, że łączne nakłady inwestycyjne przekroczą 1,8 mld zł. Dla porównania, w ubiegłym roku była to kwota 1,45 mld zł.

- To znaczny progres. Jesteśmy z tego dumni - mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE. - Wśród dziewięciu inwestorów, którzy właśnie otrzymali decyzję o wsparciu są trzy firmy zagraniczne i sześć polskich. Tak zaczęły układać się proporcje, że inwestuje więcej firm z kraju niż z zagranicy. Tym razem nie wręczamy decyzji o wsparciu dla małych firm, ale one też mogą na to liczyć. W tym roku wspieramy już małe firmy.

Spośród 19 firm, które w tym roku otrzymały wsparcie ŁSSE znajduje się 13 firm z polskim kapitałem i 6 firm zagranicznych. Wsparcie dostają zazwyczaj duże przedsiębiorstwa. W tym roku decyzje o wsparciu dostało 10 dużych firm, 5 średnich i 4 małe.

- Zainwestujemy 32 mln zł w powstanie zakładu produkcyjnego, w którym zatrudnimy 80 osób. Koszty kwalifikowane w postaci wsparcia ŁSSE to 16 mln zł - powiedział Maciej Kapica, prezes zarządu firmy Moje Bambino, która jest liderem na rynku wyposażenia placówek edukacyjnych w Europie Środkowej. - Od ŁSSE otrzymaliśmy również pomoc w postaci dokumentacji i akceleracji inwestycji. Dostaliśmy też wsparcie samorządu, aby jak najszybciej zainwestować w nowy zakład.

FF Marka Własna to firma łódzka, która produkuje lody i mrożone desery dla sieci handlowych. Ma dwa zakłady w Kaliszu i jeden w Chechle Pierwszym blisko Pabianic. Zamierza otworzyć dwie hale produkcyjne w Chechle Pierwszym i uruchomić centrum badawczo-rozwojowe. Firma zamierza zatrudnić 50 osób.

- Chcemy zainwestować 130 mln zł. Pomoc ŁSSE to 50 mln zł - mówi Daniel Chudzik, prezes zarządu FF Marka Własna. - Wyprodukowane przez nas towary w połowie trafiają na eksport. Ciężko konkuruje się na rynku zachodnim, dlatego cieszymy się ze wsparcia ŁSSE. Chcemy nadal się rozwijać i zapuścić korzenie na rynkach zagranicznych.

Wśród firm ze wsparciem ŁSSE jest Nippon Seiki, japońska firma specjalizująca się w produkcji wyświetlaczy HUD, wykorzystywanych w samochodach i motocyklach. Japończycy chcą do 2023 zainwestować ponad 80 mln zł i utworzyć przynajmniej 80 miejsc pracy. Nippon Seiki to poddostawca wyświetlaczy dla marek Porsche, BMW, Daimler, Audi i Jaguar Land Rover.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda, który jest kandydatem PiS do sejmu, przypomniał o zmianie ustawy, dzięki której decyzje o wsparciu mogą otrzymywać firmy w całym kraju, a nie tylko znajdujące się w strefach ekonomicznych.

- Wśród firm, które właśnie otrzymały decyzje o wsparciu, sześć spośród dziewięciu nie ma siedziby w strefie ekonomicznej, tylko tam, gdzie prowadzą biznes. To efekt ustawy wprowadzonej półtora roku temu, dzięki której cała Polska jest jedną wielką strefą ekonomiczną - powiedział Waldemar Buda. Zwrócił też uwagę, że dzięki poprawie wydajności przedsiębiorstw będzie możliwe doprowadzenie do stanu minimalnego wynagrodzenia na poziomie 3,4 tys. zł.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dziewięć firm ze wsparciem ŁSSE

Browin - wytwórca asortymentu do produkcji domowych win, piw i destylatów, a także asortyment do przygotowania wędlin, czy serów.

Tomaszowskie Kopanie Surowców Mineralnych „Biała Góra” - wydobycie, przetwórstwo i sprzedaż piasków kwarcowych.

Sonoco Consumer Products Poland - producent opakowań z tektury i tworzyw sztucznych dla firmy Pringles international Operations.

Mirwal - producent dzianin.

Moje Bambino - wyposaża placówki edukacyjne.

Nippon Seiki Poland - producent wyświetlaczy typu HUD.

FF Marka Własna - producent lodów i mrożonych deserów dla sieci handlowych.

Modular System - producent i projektant modułowych systemów kontenerowych, wykorzystywanych m.in. jako zaplecza budowy.

Bona-Agra - producent pakowanych próżniowo sałat, owoców i warzyw.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Łódzkiego czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki