Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Rodzina 500 plus czekają zmiany: 30.09.2020. Bon zamiast gotówki? Nowe wnioski? Co z waloryzacją 500 plus

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
By doszło do waloryzacji zjadanych przez inflację pieniędzy z 500 plus, potrzebne są zmiany w prawie i… pieniądze w budżecie. Najwcześniej jest to możliwe dopiero za półtora roku.
By doszło do waloryzacji zjadanych przez inflację pieniędzy z 500 plus, potrzebne są zmiany w prawie i… pieniądze w budżecie. Najwcześniej jest to możliwe dopiero za półtora roku. Mariusz Kapała / Polska Press
Rząd zaakceptował ustawę budżetową na 2021 rok. Teraz po wakacjach zajmie się nią Sejm, bo dopiero po odbyciu całej procedury legislacyjnej i publikacji w Dzienniku Ustaw stanie się ona obowiązującym prawem, ale to formalność. Budżetowe założenia rządu zostaną uchwalone na sto procent. Czy w budżecie przewidziane są pieniądze na waloryzację zasiłku 500 plus w 2021 roku?

Jedną z kwestii, które rząd po rekonstrukcji będzie musiał się zająć, to wydatki budżetowe w 2021 roku. Ważną wagę wśród tzw. transferów socjalnych zajmuje zasiłek wypłacany w ramach programu Rodzina 500 plus. Czekają go zmiany, bo mocą przyjętych już przepisów od lutego beneficjenci tego programu będą musieli ponownie złożyć wniosek o jego wypłatę.

Rodzi to spekulacje, iż termin lutego 2021 r. może być okazją do „odchodzenia” programu. Pojawiały się już propozycje – i to z kręgów rządzącej partii PiS, by świadczenie pieniężne zamienić na bony ze ściśle uregulowaną listą wydatków, na jakie mogą być przeznaczone – wzorem Polskiego Bonu Turystycznego 500 plus. Teoretycznie jest to łatwo wykonalne – całą infrastrukturę logistyczną przeciera właśnie bon turystyczny. Wystarczy określić listę wydatków na jakie mogą być pieniądze z podstawowego programu Rodzina 500 plus przeznaczone, założyć rejestr firm uprawnionych do zdejmowania środków w sposób elektroniczny z bonów – tak jak to jest przy wydatkach turystycznych i będzie sposób na tych, którzy zasiłki przeznaczone na wychowanie dzieci przepijają lub wydają na inne niż alkohol używki.

Takie rozwiązanie do praktycznego wdrożenia w ramach różnych zmian w programie Rodzina 500 plus wydaje się najbardziej prawdopodobne – o ile do zmian dojdzie. W drugiej kolejności można by stawiać na przywrócenie pierwszej wersji programu – świadczenie 500 dla pierwszych dzieci z kryterium dochodowym. Najmniej prawdopodobne wydają się dwa rozwiązania skrajne: waloryzacja lub podwyżka 500 zł – w związku z inflacją, bo na to na pewno nie znajdzie się pieniędzy lub wprowadzenie kryterium dochodowego dla całego programu, także na drugie i kolejne dzieci w rodzinie.

Szykują się zmiany w programie 500 plus. Osoby, które pobierają to świadczenie powinny się z nimi zapoznać. Wielu zastanawia się także, czy możliwa jest waloryzacja 500 plus? Mówił o tym wiceminister rodziny.

W tym roku rodzice i opiekunowie nie musieli składać nowych wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus. Nowy okres świadczeniowy rozpoczął się 1 lipca i wnioski o tę turę wypłat składać muszą tylko rodzice dzieci, na które do tej pory zasiłek nie był pobierany – na inne wypłata przedłużyła się automatycznie.

Rodzina 500 plus w 2021 roku

W przyszłym roku się to zmieni. Znów trzeba będzie składać nowy wniosek.
W 2021 roku aby otrzymać pieniądze z programu 500 plus trzeba będzie złożyć wniosek już od 1 lutego. Warto o tym pamiętać.

Program 500 plus 2021 przez zmiany będzie funkcjonował w nowych terminach:

  • od 1 lutego 2021 roku drogą elektroniczną,
  • od 1 marca 2021 roku drogą tradycyjną.

Przez tą zmianę okres świadczeniowy nieco się zmieni i będzie obowiązywał od 1. czerwca do końca maja roku następnego. Wiele osób zastanawia się, czy 500 plus zostanie poddane waloryzacji.
Szykują się zmiany w programie 500 plus. Osoby, które pobierają to świadczenie powinny się z nimi zapoznać. Wielu zastanawia się także, czy możliwa jest waloryzacja 500 plus? Mówił o tym wiceminister rodziny.
W tym roku rodzice i opiekunowie nie musieli składać nowych wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus. W przyszłym roku się to zmieni. Trzeba będzie składać nowy wniosek.

To jest ciekawe! Po prostu kliknij

Co z podwyżką 500 plus?

W 2021 roku aby otrzymać pieniądze z programu 500 plus trzeba będzie złożyć wniosek już od 1 lutego. Warto o tym pamiętać.
Przez tą zmianę okres świadczeniowy nieco się zmieni i będzie obowiązywał od 1. czerwca do końca maja roku następnego.
Wiele osób zastanawia się, czy 500 plus zostanie poddane waloryzacji. Czy jest to możliwe?
Wielu ekspertów zauważa, że kwota świadczenia 500 plus jest obecnie "pożerana" przez inflację i drożejące produkty, w tym żywność. Powoduje to, że beneficjenci świadczenia 500+ korzystają z niego w coraz mniejszym stopniu.

Czas na ZAKUPY! Kliknij i przeczytaj!

Pytany o waloryzację 500 plus wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed zaznacza, że budżet na 2021 rok jest rozpisany i zagwarantowano w nim 40 miliardów złotych na program 500 plus, ale bez jego waloryzacji. Oznacza to, że przez inflację siła nabywcza otrzymywanych przez rodziców 500 zł systematycznie maleje i by utrzymała się realna wartość tego świadczenia, powinno ono być waloryzowane jak np. płaca minimalna czy emerytury. By tak się jednak stało potrzebne są zmiany w prawie i… pieniądze w budżecie. Najwcześniej jest to możliwe dopiero za półtora roku – w 2022.

To jest ciekawe! Po prostu kliknij

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Program Rodzina 500 plus czekają zmiany: 30.09.2020. Bon zamiast gotówki? Nowe wnioski? Co z waloryzacją 500 plus - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki