MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest pielęgniarek 7 czerwca 2021 w Łodzi i regionie. Czy odejdą od łóżek pacjentów?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
29.05.2016 warszawa centrum zdrowia dziecka strajk pielegniarek nz. protest pielegniarki pielegniarka czd fot. michal dyjuk / polska press
29.05.2016 warszawa centrum zdrowia dziecka strajk pielegniarek nz. protest pielegniarki pielegniarka czd fot. michal dyjuk / polska press brak
Za tydzień w Łodzi na Piotrkowskiej odbędzie się protest pielęgniarek i położnych z całego regionu. Możliwe są pojedyncze strajki ostrzegawcze. To część ogólnopolskiej walki o lepsze warunki pracy dla personelu medycznego.

W przyszły wtorek o godz. 12 przed urzędem wojewódzkim w Łodzi ma się odbyć protest pielęgniarek i położnych. Trwają jeszcze ostatnie rozmowy. Ze względu na ograniczenia epidemiczne wzięłoby w nim udział tylko 25 osób, wydelegowanych z całego regionu.

- Reszta pielęgniarek z całego województwa udałaby się "na spacer" po ulicy Piotrkowskiej - mówi Halina Kowalska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Łęczycy.

We wtorek w całej Polsce odbędą się dwugodzinne strajki ostrzegawcze, protesty i akcje solidarnościowe. Decyzja zapadła po zerwanych rozmowach pielęgniarek i ministerstwa zdrowia dotyczących zasad wynagradzania w tworzonej właśnie ustawie o minimalnych zarobkach medyków.

W regionie łódzkim pielęgniarki sześciu szpitali są w sporach zbiorowych. W dwóch rozpoczęły się już mediacje, co umożliwia tam dwugodzinne strajki ostrzegawcze. Pozostałe szpitale będą tylko protestować. W Matce Polce mediator pojawi się dopiero w przyszłym tygodniu. Dlatego budynek zostanie jedynie oflagowany, a delegacja pielęgniarek pojedzie protestować na Piotrkowskiej.

Alicja Miszkiewicz, szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Matce Polce jest przekonana, że strajk ostrzegawczy odbędzie się w późniejszym terminie, a protest ma duże poparcie.

- Jeśli obecnie na wejściu do zawodu, proponuje się licencjatom płace poniżej płacy w Biedronce to jest urągające godności człowieka - mówi Alicja Miszkiewicz. Z tego powodu brakuje kadr. -Ta sytuacja może dotyczyć każdego, kto z powodu braku personelu nie uzyska w szpitalu pomocy - mówi.

Adam Czerwiński, rzecznik prasowy Matki Polki uspokaja, że nawet jeśli dojdzie do strajku to pacjentom nic nie zagrozi.

- Taki strajk organizowany jest z wyprzedzeniem, można się do niego przygotować - mówi.

Strajkować nie będą też pielęgniarki szpitala w Łęczycy.

- Popieramy strajk pielęgniarek. Nie odejdziemy jednak od łóżek naszych pacjentów, ale planujemy tego dnia przypiąć do ubrań plakietki z symbolem protestu. Jeśli dyrektor łęczyckiego szpitala wyrazi zgodę, to pojawią się także plakaty - mówi Halina Kowalska.

Ostateczna decyzja dotycząca formy i zakresu protestu podjęta będzie w czwartek, po spotkaniu samorządu zawodowego pielęgniarek i strony związkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki