Protest w szkołach. ZUS w Łodzi: dyrektorzy szkół mają sprawdzać prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich przez nauczycieli

Maciej KałachZaktualizowano 
Autorką listu do dyrektorów łódzkich szkół jest Danuta Kubiak z ZUS. Na kolejnych slajdach przedstawiamy jego treść. archiwum Polska Press
ZUS w Łodzi chce, aby to dyrektorzy szkół prowadzili kontrole "prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby". Jak się dowiedzieliśmy w piątek (11 stycznia), pismo w tej sprawie trafiło do placówek oświatowych w mieście w z datą 9 stycznia. Z dokumentu wynika, że dyrektorzy mają składać wizyty nauczycielom. W Łodzi ze zwolnień chorobowych korzysta obecnie ponad tysiąc z nich. To część nieoficjalnego protestu płacowego - który trwa w całej Polsce - i wzorowany jest na udanej akcji policjantów. ZNP twierdzi, że ZUS wprowadza dyrektorów szkół w błąd. A, jak wyjaśnia ZUS w Łodzi, "pismo trafiło do każdego pracodawcy zatrudniającego powyżej 20 osób, a nie tylko do placówek oświatowych". Otrzymanie takiej korespondencji potwierdził nam w piątek także Uniwersytet Łódzki oraz Urząd Miasta Łodzi.

Autorką pisma jest Danuta Kubiak, zastępca dyrektora ds. świadczeń w I Oddziale ZUS w Łodzi.

- "Ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają" - argumentuje Danuta Kubiak, powołując się na ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Do pisma, które dotarło do szkół za pośrednictwem poczty elektronicznej, dołączony jest wzór formularza pt. "Informacja o kontrolach". Dyrektor ma tam wpisywać imię i nazwisko swojego pracownika, jego numer PESEL, serię i numer zwolnienia, datę kontroli i jej wynik - tzn. czy zwolnienie wykorzystywane jest zgodnie z przepisami.

PRZEJDŹ DO GALERII I ZOBACZ PISMO WRAZ Z FORMULARZEM

ZUS, pod koniec swojego pisma, odsyła do zamieszczonego w swojej witrynie internetowej poradnika dla pracodawców. Można w nim wyczytać, iż:

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy:
  • w okresie zwolnienia lekarskiego pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej, lub
  • czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem

Dyrektorzy zaskoczeni - sami o kontrole ZUS nie zabiegali

Dyrektorzy, od których wiemy o sprawie, są zaskoczeni. Twierdzą m.in., że nie mają predyspozycji do oceniania, czy nauczyciel prawidłowo wykorzystuje zwolnienie, poza tym, jeśli w szkole jest tzw. belferska grypa, to właśnie szef szkoły sprawuje opiekę nad uczniami, np. podczas zastępstw lub zajęć świetlicowych - zatem nie ma czasu na kontrole. Dyrektorzy boją się także, że wypełniając formularz i przesyłając go do ZUS, złamią zasady RODO.

Gdy tuż przed sylwestrem pytaliśmy ZUS, czy dyrektorzy zwrócili się do jego łódzkiego oddziału o kontrole (przeprowadzane przez inspektorów) zwolnień nauczycieli (w związku z pierwszą - przedświąteczną - falą "belferskiej grypy"), okazało się, że takich próśb ze strony szefów szkół i przedszkoli nie było.

ZNP: ZUS wprowadza w błąd

Zaskoczeni są również przedstawiciele Okręgu Łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP nie koordynuje "belferskiej grypy", ale, owszem, zbiera informacje o skali akcji i namawia pedagogów do "dbania o własne zdrowie"):

ZUS wprowadza w błąd. Kontrola zwolnień lekarskich jest prawem a nie obowiązkiem płatników składek. Mówi o tym jasno przywoływany w piśmie (choć nie zacytowany dokładnie) art. 68 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który mówi:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1, są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich
- brzmi stanowisko Okręgu Łódzkiego ZNP.

- Jest to swoista forma zastraszania nauczycieli i wywierania na nich presji, aby nie chorowali, nie korzystali ze zwolnień lekarskich i pracując, narażali swoje zdrowie i zdrowie uczniów - twierdzi Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP.

ZUS wyjaśnia: pismo wysłane nie tylko do szkół

W piątek wczesnym popołudniem otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania, zadane przez "Dziennik Łódzki", od Moniki Kiełczyńskiej, rzecznik ZUS w Łodzi:

_To jedynie pisma przypominające o tym, że każdy pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób ma prawo, ale i obowiązek prowadzenia kontroli wykorzystywania zwolnień przez swoich pracowników. Korespondencja została skierowana do każdego pracodawcy zatrudniającego powyżej 20 osób, a nie tylko do placówek oświatowyc_h - podkreśla Monika Kiełczyńska.

Otrzymanie korespondencji w sprawie kontroli potwierdził nam w piątek również Uniwersytet Łódzki oraz Urząd Miasta Łodzi.

Dalej rzecznik ZUS w Łodzi precyzuje, jak przeprowadzić kontrolę:

Pracodawca może kontrolę przeprowadzić sam lub upoważnić do tego pracowników kadrowych. W ramach kontroli należy sprawdzić, czy chory wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli czy stosuje się do zaleceń lekarza, nie świadczy gdzie indziej pracy zarobkowej i czy nie podejmuje działań mających wpływ na wydłużenie okresu choroby. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze stanowi wsparcie dla pracodawców w zakresie kontroli wykorzystywania zwolnień, rozstrzygając wątpliwości powstałe w czasie przeprowadzanej kontroli przez płatnika.
Płatnicy składek mają obowiązek ustalania uprawnień do zasiłku i ich wypłaty, kontrola wykorzystywania zwolnień przez pracowników, jest jednym z elementów tych ustaleń.

W piątek zapytaliśmy ZUS w Łodzi, dlaczego nie wystosował podobnego pisma, gdy swoją "grypę" masowo przechodzili policjanci. Monika Kiełczyńska odpowiedziała, że "kontrolę tych zwolnień mogą przeprowadzać jedynie komisje lekarskie podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych, a nie ZUS".

Komentarz ekspertki BCC

W piątek udało nam się pozyskać komentarz ekspertki Business Centre Club ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Jest nią adwokat Joanna Torbé z Kancelarii Adwokackiej Joanna Torbé & Partnerzy w Warszawie:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.
W omawianym przypadku pismo skierowane do płatników przez ZUS jest w mojej ocenie jak najbardziej uzasadnione. Należy też podkreślić, że ZUS zawsze w przypadku dużej liczby zwolnień lekarskich podejmuje rutynową kontrolę takich absencji, a w omawianej sytuacji z uwagi na okoliczności jakie towarzyszą tym nieobecnościom jest to jak najbardziej uzasadnione. Jednocześnie należy wskazać, że pracownicy, którzy wykorzystują zwolnienie lekarskie zgodnie z jego celem nie mają podstaw do obaw , natomiast ci którzy pracownicy którzy tego nie robią mogą na skutek takich działań stracić pracę. Niezależnie od oceny samego protestu (jego zasadności lub bezzasadności) uważam, że sytuacje z jakimi mamy do czynienia w obecnym czasie, gdzie protesty przeradzają się w masowe absencje związane z pobieraniem zwolnień lekarskich uzasadniają kontrole.

Już ponad tysiąc nauczycieli na zwolnieniach lekarskich w Łodzi

Jak poinformowała w piątek Monika Pawlak, rzecznik Tomasza Treli, wiceprezydenta Łodzi, odpowiedzialnego za miejską oświatę, w placówkach samorządowych na zwolnieniach lekarskich przebywa już ponad tysiąc nauczycieli (w czwartek było ich 921).

  • w przedszkolach - 103
  • w podstawówkach - 671
  • w zespołach szkolno-przedszkolnych (w ich skład także wchodzą podstawówki) - 142
  • w gimnazjach - 46
  • w liceach i szkołach zawodowych - 50

Przygotowania do oficjalnego strajku i negocjacje

Przypomnijmy, że w czwartek ogólnopolskie struktury ZNP zadecydowały w Warszawie o rozpoczęciu sporu zbiorowego oraz o wystąpieniu przez oddziały ZNP do pracodawców z żądaniem podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i innych pracowników oświaty o 1000 zł. Zatem, jeśli Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ustąpi przed postulatami związkowców, będzie strajk. Jego data zostanie trzymana w tajemnicy jak najdłużej, aby kuratoria oświaty, podległe MEN, nie "straszyły" - według ZNP - nauczycieli konsekwencjami podjęcia protestu.

Z kolei drugi z nauczycielskich związków - oświatowa "Solidarność" - poinformował w czwartek, że MEN zgodził się na "negocjacje o 15 proc. podwyżkach wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli od stycznia 2019 r."

Główne centrale związkowe działające w szkołach mają do siebie raczej wrogi stosunek, co osłabia pozycje negocjacyjne nauczycieli w stosunku do MEN. ZNP wystąpił w piątek do ministerstwa o wyjaśnienie, dlaczego tylko "Solidarność" miała usłyszeć pozytywne sygnały odnośnie 15-procentowych podwyżek w zawodzie.

Wideo

Materiał oryginalny: Protest w szkołach. ZUS w Łodzi: dyrektorzy szkół mają sprawdzać prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich przez nauczycieli - Dziennik Łódzki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

E
Ela

Oj, pismo zaczyna się zdaniem z małej litery..wstyd

zgłoś
G
Goś 1

zwolnienia tez biorą, i możne czas z tym skończyć ?

zgłoś
x
xxxgość

i tu się mylicie, nauczyciele biorą urlopy spod stołu dyrektora ( tzw. bezpłatne), a zastępują koleżanki i wyjeżdżają na narty na wczasy, ...żyć nie umierać.

zgłoś
l
logik

Skoro ZUS reprezentowany przez Panią Danutę Kubiak łamie prawo wprowadzając w błąd pracodawców - przywołany artykuł ustawy mówi o "uprawnieniu" płatników składek czyli pracodawców do kontroli a nie obowiązku, to powinno to być zgłoszone przez związek zawodowy nauczycieli do prokuratury. Nieprawne nakazywanie obowiązku może doprowadzić do wielu szkód w przypadku zastosowania się pracodawców do pisma - pracodawcy mogą ponieść nieuzasadnione koszty związane z kontrolą, z dokonywaniem samej kontroli, w związku ze stratą czasu, narażeniem na zachorowanie kontrolujących itp. itd. Pani Danuta Kubiak natychmiast powinna przestać pełnić swoją funkcję i zostać dyscyplinarnie zwolniona z pracy za nieznajomość prawa, wprowadzanie w błąd, narażenie pracodawców na koszty, zachorowanie, dezorganizację pracy. Ja zrobię więcej niż wszystkie związki zawodowe bo zgłoszę naruszenie prawa do prokuratury, centrali ZUS, ministerstwa pracy i premiera, który powołuje prezesa ZUS. Nauczyciele zróbcie to samo. Dość łamaniu naszych praw.

zgłoś
e
ewqa

Tak. Bardzo dobry przykład. Uczy walczyć o swoje prawa.

zgłoś
n
nim

my nigdy nie mamy możliwości wzięcia urlopu , kiedy chcemy w czasie roku

zgłoś
R
Rodzic

Jestem oburzona Waszą postawą. Strajkujcie sobie ale nie kosztem dzieci i rodziców, bo my nie jesteśmy niczemu winni. Wiedzieliście, jaki zawód wybieracie. A ja nie mam możliwości wziąć z dnia na dzień wolnego, by zająć się dzieckiem. Nasze przedszkole jest całkowicie zamknięte. A potem gadanie, że społeczeństwo Was nie szanuje.

zgłoś
G
Gość

Jeśli Ministerstwo i ZNP nie zakończą tego szybko, to wszyscy padną ze zmęczenia i ze stresu- nauczyciele, rodzice, uczniowie. Nie da się w małym składzie ogarnąć szkoły i cokolwiek zaplanować. Powinni dogadywać stanowisko nawet w weekend! Sytuacja jest interwencji kryzysowej. Strajk powinien być odgórny- już teraz podana data i to najlepiej najbliższe dni, bo dojdzie do jakiegoś nieszczęścia np. bójek rodzice z rodzicami albo rodzice z nauczycielami, bo co ma zrobić rodzic z dzieckiem przez dłuższy okres czasu?. Powinien być podział kto strajkuje i okupuje nawet nocami sejm a kto wspiera działania szkoły. Powinien być jakiś równy podział dopóki nie ma strajku generalnego. Bo zaraz posypią się pozwy sądowe do Ministerstwa o stwarzanie sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa i życia- są paragrafy.

zgłoś
N
Nauczyciel

Mam wszystkie Wasze komentarze i chętnie zgłaszam do ZUS. Że nie chorujecie tylko udajecie

zgłoś
T
Też nauczyciel

Dobry przykład dajesz dzieciom, "nauczycielko"

zgłoś
A
Agnieszka

No i gitez bez problemu. Zapraszam .
Jak zdiagnozuje problemy kardiologiczne, depresję itp.
A jak zwolnienie nie jest "leżące" to co ???
A jak grypa, jelitówka to jest narażanie zdrowia dyrektora.
A czy ja mam wogóle obowiązek wpuścić do domu dyrektora ???

zgłoś
k
kolo

teraz czekam aż pracownicy ZUS u pójdą na L4 bo z powodu wzmożonych kontroli chcą podwyżek..

zgłoś
A
Aga

Przy tak masowej chorobie i w zbiorowisku wskazana interwencja SANEPIDU.

zgłoś
g
gość

ZUS jak zawsze beznadziejny...jak to pisiorski urząd.

zgłoś
B
Belfer

Mimo choroby, zagladaja do librusa bo nauczyciele to bardzo obowiazkowa grupa pracownikiw korporacji pt szkoła, sprawdzaja i uzupelniaja braki mimo iz nie musza, musza zas korzystac z urzadzen i internetu domowego- kosztem domowego budzetu bo nie stasc szkol zeby postawic chodzacy komputer z dostepem do internetu w kazdej sali. Powiedzialabym, ze to jest naduzycie ze strony Panstwa funkcjonowania panstwa. Wloski nauczyciel na zwolnieniu lezalby brzuchem do gory. Zenujacy wpis

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3