Protest w szkołach. ZUS w Łodzi: dyrektorzy szkół mają...

  Protest w szkołach. ZUS w Łodzi: dyrektorzy szkół mają sprawdzać prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich przez nauczycieli

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Autorką listu do dyrektorów łódzkich szkół jest Danuta Kubiak z ZUS. Na kolejnych slajdach przedstawiamy jego treść.
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©archiwum Polska Press

  ZUS w Łodzi chce, aby to dyrektorzy szkół prowadzili kontrole "prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby". Jak się dowiedzieliśmy w piątek (11 stycznia), pismo w tej sprawie trafiło do placówek oświatowych w mieście w z datą 9 stycznia. Z dokumentu wynika, że dyrektorzy mają składać wizyty nauczycielom. W Łodzi ze zwolnień chorobowych korzysta obecnie ponad tysiąc z nich. To część nieoficjalnego protestu płacowego - który trwa w całej Polsce - i wzorowany jest na udanej akcji policjantów. ZNP twierdzi, że ZUS wprowadza dyrektorów szkół w błąd. A, jak wyjaśnia ZUS w Łodzi, "pismo trafiło do każdego pracodawcy zatrudniającego powyżej 20 osób, a nie tylko do placówek oświatowych". Otrzymanie takiej korespondencji potwierdził nam w piątek także Uniwersytet Łódzki oraz Urząd Miasta Łodzi.
  Autorką pisma jest Danuta Kubiak, zastępca dyrektora ds. świadczeń w I Oddziale ZUS w Łodzi.

  - "Ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają" - argumentuje Danuta Kubiak, powołując się na ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

  Do pisma, które dotarło do szkół za pośrednictwem poczty elektronicznej, dołączony jest wzór formularza pt.
  "Informacja o kontrolach". Dyrektor ma tam wpisywać imię i nazwisko swojego pracownika, jego numer PESEL, serię i numer zwolnienia, datę kontroli i jej wynik - tzn. czy zwolnienie wykorzystywane jest zgodnie z przepisami.

  PRZEJDŹ DO GALERII I ZOBACZ PISMO WRAZ Z FORMULARZEM
  Zobacz galerię

  ZUS, pod koniec swojego pisma, odsyła do zamieszczonego w swojej witrynie internetowej poradnika dla pracodawców. Można w nim wyczytać, iż:

  Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy:
  • w okresie zwolnienia lekarskiego pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej, lub
  • czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem


  Dyrektorzy zaskoczeni - sami o kontrole ZUS nie zabiegali  Dyrektorzy, od których wiemy o sprawie, są zaskoczeni. Twierdzą m.in., że nie mają predyspozycji do oceniania, czy nauczyciel prawidłowo wykorzystuje zwolnienie, poza tym, jeśli w szkole jest tzw. belferska grypa, to właśnie szef szkoły sprawuje opiekę nad uczniami, np. podczas zastępstw lub zajęć świetlicowych - zatem nie ma czasu na kontrole. Dyrektorzy boją się także, że wypełniając formularz i przesyłając go do ZUS, złamią zasady RODO.

  Gdy tuż przed sylwestrem pytaliśmy ZUS, czy dyrektorzy zwrócili się do jego łódzkiego oddziału o kontrole (przeprowadzane przez inspektorów) zwolnień nauczycieli (w związku z pierwszą - przedświąteczną - falą "belferskiej grypy"), okazało się, że takich próśb ze strony szefów szkół i przedszkoli nie było.

  ZNP: ZUS wprowadza w błąd  Zaskoczeni są również przedstawiciele Okręgu Łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP nie koordynuje "belferskiej grypy", ale, owszem, zbiera informacje o skali akcji i namawia pedagogów do "dbania o własne zdrowie"):

  ZUS wprowadza w błąd. Kontrola zwolnień lekarskich jest prawem a nie obowiązkiem płatników składek. Mówi o tym jasno przywoływany w piśmie (choć nie zacytowany dokładnie) art. 68 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który mówi:
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1, są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich
  - brzmi stanowisko Okręgu Łódzkiego ZNP.

  - Jest to swoista forma zastraszania nauczycieli i wywierania na nich presji, aby nie chorowali, nie korzystali ze zwolnień lekarskich i pracując, narażali swoje zdrowie i zdrowie uczniów - twierdzi Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP.

  ZUS wyjaśnia: pismo wysłane nie tylko do szkół  W piątek wczesnym popołudniem otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania, zadane przez "Dziennik Łódzki", od Moniki Kiełczyńskiej, rzecznik ZUS w Łodzi:

  To jedynie pisma przypominające o tym, że każdy pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób ma prawo, ale i obowiązek prowadzenia kontroli wykorzystywania zwolnień przez swoich pracowników. Korespondencja została skierowana do każdego pracodawcy zatrudniającego powyżej 20 osób, a nie tylko do placówek oświatowych - podkreśla Monika Kiełczyńska.

  Otrzymanie korespondencji w sprawie kontroli potwierdził nam w piątek również Uniwersytet Łódzki oraz Urząd Miasta Łodzi.

  Dalej rzecznik ZUS w Łodzi precyzuje, jak przeprowadzić kontrolę:

  Pracodawca może kontrolę przeprowadzić sam lub upoważnić do tego pracowników kadrowych. W ramach kontroli należy sprawdzić, czy chory wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli czy stosuje się do zaleceń lekarza, nie świadczy gdzie indziej pracy zarobkowej i czy nie podejmuje działań mających wpływ na wydłużenie okresu choroby. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze stanowi wsparcie dla pracodawców w zakresie kontroli wykorzystywania zwolnień, rozstrzygając wątpliwości powstałe w czasie przeprowadzanej kontroli przez płatnika.
  Płatnicy składek mają obowiązek ustalania uprawnień do zasiłku i ich wypłaty, kontrola wykorzystywania zwolnień przez pracowników, jest jednym z elementów tych ustaleń.


  W piątek zapytaliśmy ZUS w Łodzi, dlaczego nie wystosował podobnego pisma, gdy swoją "grypę" masowo przechodzili policjanci. Monika Kiełczyńska odpowiedziała, że "kontrolę tych zwolnień mogą przeprowadzać jedynie komisje lekarskie podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych, a nie ZUS".

  Komentarz ekspertki BCC  W piątek udało nam się pozyskać komentarz ekspertki Business Centre Club ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Jest nią adwokat Joanna Torbé z Kancelarii Adwokackiej Joanna Torbé & Partnerzy w Warszawie:

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.
  W omawianym przypadku pismo skierowane do płatników przez ZUS jest w mojej ocenie jak najbardziej uzasadnione. Należy też podkreślić, że ZUS zawsze w przypadku dużej liczby zwolnień lekarskich podejmuje rutynową kontrolę takich absencji, a w omawianej sytuacji z uwagi na okoliczności jakie towarzyszą tym nieobecnościom jest to jak najbardziej uzasadnione. Jednocześnie należy wskazać, że pracownicy, którzy wykorzystują zwolnienie lekarskie zgodnie z jego celem nie mają podstaw do obaw , natomiast ci którzy pracownicy którzy tego nie robią mogą na skutek takich działań stracić pracę. Niezależnie od oceny samego protestu (jego zasadności lub bezzasadności) uważam, że sytuacje z jakimi mamy do czynienia w obecnym czasie, gdzie protesty przeradzają się w masowe absencje związane z pobieraniem zwolnień lekarskich uzasadniają kontrole.


  Już ponad tysiąc nauczycieli na zwolnieniach lekarskich w Łodzi  Jak poinformowała w piątek Monika Pawlak, rzecznik Tomasza Treli, wiceprezydenta Łodzi, odpowiedzialnego za miejską oświatę, w placówkach samorządowych na zwolnieniach lekarskich przebywa już ponad tysiąc nauczycieli (w czwartek było ich 921).
  • w przedszkolach - 103
  • w podstawówkach - 671
  • w zespołach szkolno-przedszkolnych (w ich skład także wchodzą podstawówki) - 142
  • w gimnazjach - 46
  • w liceach i szkołach zawodowych - 50


  Przygotowania do oficjalnego strajku i negocjacje  Przypomnijmy, że w czwartek ogólnopolskie struktury ZNP zadecydowały w Warszawie o rozpoczęciu sporu zbiorowego oraz o wystąpieniu przez oddziały ZNP do pracodawców z żądaniem podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i innych pracowników oświaty o 1000 zł. Zatem, jeśli Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ustąpi przed postulatami związkowców, będzie strajk. Jego data zostanie trzymana w tajemnicy jak najdłużej, aby kuratoria oświaty, podległe MEN, nie "straszyły" - według ZNP - nauczycieli konsekwencjami podjęcia protestu.

  Z kolei drugi z nauczycielskich związków - oświatowa "Solidarność" - poinformował w czwartek, że MEN zgodził się na "negocjacje o 15 proc. podwyżkach wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli od stycznia 2019 r."

  Główne centrale związkowe działające w szkołach mają do siebie raczej wrogi stosunek, co osłabia pozycje negocjacyjne nauczycieli w stosunku do MEN. ZNP wystąpił w piątek do ministerstwa o wyjaśnienie, dlaczego tylko "Solidarność" miała usłyszeć pozytywne sygnały odnośnie 15-procentowych podwyżek w zawodzie.

  Komentarze (36)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co dalej?

  Nauczyciel popierający strajk ale oburzony postawą (gość)

  Zgłoś / 3 / 2

  Jeśli Ministerstwo i ZNP nie zakończą tego szybko, to wszyscy padną ze zmęczenia i ze stresu- nauczyciele, rodzice, uczniowie. Nie da się w małym składzie ogarnąć szkoły i cokolwiek zaplanować....rozwiń całość

  Jeśli Ministerstwo i ZNP nie zakończą tego szybko, to wszyscy padną ze zmęczenia i ze stresu- nauczyciele, rodzice, uczniowie. Nie da się w małym składzie ogarnąć szkoły i cokolwiek zaplanować. Powinni dogadywać stanowisko nawet w weekend! Sytuacja jest interwencji kryzysowej. Strajk powinien być odgórny- już teraz podana data i to najlepiej najbliższe dni, bo dojdzie do jakiegoś nieszczęścia np. bójek rodzice z rodzicami albo rodzice z nauczycielami, bo co ma zrobić rodzic z dzieckiem przez dłuższy okres czasu?. Powinien być podział kto strajkuje i okupuje nawet nocami sejm a kto wspiera działania szkoły. Powinien być jakiś równy podział dopóki nie ma strajku generalnego. Bo zaraz posypią się pozwy sądowe do Ministerstwa o stwarzanie sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa i życia- są paragrafy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Nauczycieli

  Rodzic (gość)

  Zgłoś / 4 / 8

  Jestem oburzona Waszą postawą. Strajkujcie sobie ale nie kosztem dzieci i rodziców, bo my nie jesteśmy niczemu winni. Wiedzieliście, jaki zawód wybieracie. A ja nie mam możliwości wziąć z dnia na...rozwiń całość

  Jestem oburzona Waszą postawą. Strajkujcie sobie ale nie kosztem dzieci i rodziców, bo my nie jesteśmy niczemu winni. Wiedzieliście, jaki zawód wybieracie. A ja nie mam możliwości wziąć z dnia na dzień wolnego, by zająć się dzieckiem. Nasze przedszkole jest całkowicie zamknięte. A potem gadanie, że społeczeństwo Was nie szanuje. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nim

  nim (gość)

  Zgłoś

  my nigdy nie mamy możliwości wzięcia urlopu , kiedy chcemy w czasie roku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JA, NAUCZYCIEL GRUPA NA FB

  Nauczyciel (gość)

  Zgłoś / 1 / 2

  Mam wszystkie Wasze komentarze i chętnie zgłaszam do ZUS. Że nie chorujecie tylko udajecie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zapraszam

  Agnieszka (gość)

  Zgłoś / 8 / 3

  No i gitez bez problemu. Zapraszam .
  Jak zdiagnozuje problemy kardiologiczne, depresję itp.
  A jak zwolnienie nie jest "leżące" to co ???
  A jak grypa, jelitówka to jest narażanie zdrowia...rozwiń całość

  No i gitez bez problemu. Zapraszam .
  Jak zdiagnozuje problemy kardiologiczne, depresję itp.
  A jak zwolnienie nie jest "leżące" to co ???
  A jak grypa, jelitówka to jest narażanie zdrowia dyrektora.
  A czy ja mam wogóle obowiązek wpuścić do domu dyrektora ???zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Agnieszki

  Też nauczyciel (gość)

  Zgłoś / 4 / 8

  Dobry przykład dajesz dzieciom, "nauczycielko"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  teraz ini

  kolo (gość)

  Zgłoś / 8 / 1

  teraz czekam aż pracownicy ZUS u pójdą na L4 bo z powodu wzmożonych kontroli chcą podwyżek..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaangażować SANEPID

  Aga (gość)

  Zgłoś / 7 / 3

  Przy tak masowej chorobie i w zbiorowisku wskazana interwencja SANEPIDU.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żenada

  gość (gość)

  Zgłoś / 8 / 2

  ZUS jak zawsze beznadziejny...jak to pisiorski urząd.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ble,ble

  ble,ble (gość)

  Zgłoś

  ble,ble

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !!!

  ja (gość)

  Zgłoś / 4 / 4

  W Zduńskiej Woli też dyrektorzy dostali takie pisma.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pisowskie przekrętasy

  Helmut kol (gość)

  Zgłoś / 17 / 6

  A czemu zus nie kontrolował psiurów niebieskich?bardzo dobrze nauczyciele,niech dołączą jeszcze pielęgniarki, górnicy,hutnicy i kierowcy tirów i niech ten burdel jebnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pislam

  Pieniadze I Stolki (gość)

  Zgłoś / 26 / 9

  Strajkujcie, nie odpuszczajcie...pisowska grupa oligarchiczno-stolkowa oni kleja w łapach miliony. W żywe oczy idą łapówki przez knf, pensje w spółkach skarbu państwa dla rodzin i ludzi, którzy...rozwiń całość

  Strajkujcie, nie odpuszczajcie...pisowska grupa oligarchiczno-stolkowa oni kleja w łapach miliony. W żywe oczy idą łapówki przez knf, pensje w spółkach skarbu państwa dla rodzin i ludzi, którzy normalnie nie przeszliby pierwszego etapu rekrutacji w biedronce, aniolki glapińskiego bez kompetencji zarabiaja po 65tys zl, kaczynski splaca pozyczki od swojej kumpeli zarzadami w spolkach, kolesie pinokia w bankach, administracja panstwowa, ktora urosla o 25% tylko po to zeby poszerzyć koryto... hańba... rynsztok... symbol niekompetencji, łamania prawa, propagandy... nastepny rzad powinien znacjonalizowac wszystkie majatki pislamu, a partie zdelegalizowac, zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo