MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkola przy wyższych uczelniach - dla dzieci pracowników i studentów, ale nie tylko

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przy największych łódzkich uczelniach wyższych działają przedszkola. Mają już kilkuletnią tradycję.

Przedszkolaki wśród studentów
Tak można powiedzieć o kilkulatkach, które chodzą do przedszkoli, prowadzonych przez największe uczelnie wyższe w Łodzi. Siedziby przedszkola mają właśnie tam, gdzie można studentów spotkać. Przedszkole Uniwersytetu Łódzkiego mieści się w XIII Domu Studenckim na osiedlu Lumumbowo przy ulicy Strajku Studentów w 1981 r. 13, natomiast przedszkole Politechniki Łódzkiej w gmachu przy ul. Wólczańskiej 179, należącym do kampusu uczelni. W naturalny sposób więc dzieci od najmłodszych lat oswajają się z miejscami, w których może kiedyś jak dorosną – zechcą się kształcić i pracować. Może temu sprzyjać także tradycja rodzinna – bo przedszkola przy uczelniach działają na zasadzie placówek przyzakładowych. Pierwszeństwo w przyjęciach mają dzieci pracowników oraz studentów uczelni, zarówno przypadku przedszkola Uniwersytetu Łódzkiego, jak i Politechniki Łódzkiej. Jednak – gdy zostają wolne miejsca – mogą z nich korzystać także osoby zawodowo z uczelniami niezwiązane.

- Nasze przedszkole działa od 2012 roku – mówi dr Dorota Radzikowska, dyrektor Przedszkola Uniwersytetu Łódzkiego. - Mamy 5 oddziałów, a w nich 100 dzieci. Zajmujemy parterową część akademika. Dysponujemy też ogrodem.

Dzieci są w grupach mieszanych wiekowo (3-6-latki).

- Pracujemy zgodnie z koncepcją Marii Montessori – dodaje Dorota Radzikowska. - Dzieci uczą się samodzielności i współpracy, nawiązują relacje. Miesięczne czesne wynosi 400 złotych. Działalność przedszkola finansowo wspiera też uczelnia. Dzieci mają na co dzień wiele atrakcji – wśród nich zajęcia dodatkowe – m.in. sportowe, taneczne, rytmikę, angielski, organizujemy koncerty i wycieczki. Kto chciałby zapisać swoje dziecko do przedszkola powinien zgłosić się do nas rok wcześniej - czyli we wrześniu zapraszamy tych, których dzieci zaczną u nas edukację we wrześniu 2025r.

W Przedszkolu Politechniki Łódzkiej rekrutacja w ramach miejsc wolnych trwa cały rok, a na rok szkolny 2024/25 jeszcze ich kilka zostało. Do przedszkola mogą uczęszczać dzieci, których rodzice nie są związani z Politechniką Łódzką.
Czesne tutaj wynosi 900 zł. W kwocie czesnego przedszkole zapewnia opiekę wykwalifikowanej kadry, zajęcia umuzykalniające, naukę języka angielskiego, zajęcia sensoryczne, zajęcia kulinarne. W przedszkolu działa też Klub Młodego Odkrywcy, skupiający uwagę dzieci na eksperymentowaniu oraz poznawaniu świata poprzez doświadczanie. Oprócz podstawy programowej nauczyciele wraz z dziećmi realizują projekty edukacyjne, m.in. projekt anglojęzyczny, sportowy, prozdrowotny. Przedszkole zostało otwarte w 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przedszkola przy wyższych uczelniach - dla dzieci pracowników i studentów, ale nie tylko - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki