Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemoc wobec dzieci w Łodzi. Miasto uruchamia specjalną infolinię

Agnieszka Jasińska
Władze miasta chcą walczyć z przemocą wobec dzieci
Władze miasta chcą walczyć z przemocą wobec dzieci 123RF
Władze Łodzi uruchomiły bezpłatną infolinię, gdzie można anonimowo zgłaszać przypadki przemocy. Psycholodzy i pedagodzy będą odbierać telefony przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu.

Przypadki przemocy można zgłaszać pod numerem 800 112 800.

- Wszyscy mają prawny obowiązek reagować i informować o przestępstwie - podkreślał Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi. - Wiele mogą zrobić takie instytucje jak MOPS czy placówki służby zdrowia, jednak nie zastąpią one obywatelskiej czujności. Dlatego powinniśmy reagować.

Specjaliści, którzy odbiorą telefon w pierwszej kolejności o przemocy w rodzinie poinformują policję.

- Najważniejsze byśmy dowiedzieli się, że dziecko jest krzywdzone w rodzinie. Dzięki temu może udać się nam uniknąć takich tragedii, jakie miały miejsce w naszym mieście w ostatnich tygodniach - mówił Piątkowski.

Na uruchomienie infolinii władze miasta zdecydowały się po wydarzeniach związanych ze śmiercią małych dzieci. We wrześniu na ul. Grabowej zmarł 3-letni chłopiec. Przyczyną śmierci były rozległe obrażenia głowy. Dziecko było wcześniej bite. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci 3-latka był rozległy krwiak. Na ciele chłopca znajdowały się też liczne siniaki. Katami okazali się najbliżsi.

CZYTAJ: Tragedia na Grabowej. Czy ktoś zabił 3-letnie dziecko?

Kolejna tragedia wydarzyła się w mieszkaniu przy ul. Rewolucji. Pod koniec września zmarła tutaj 3-miesięczna Nadia. Siniaki na ciele dziecka świadczyły o tym, że nie została pobita tylko raz. Sekcja zwłok nie pozostawia żadnych wątpliwości - dziewczynka zmarła z powodu rozległych obrażeń głowy: krwiaka i obrzęku mózgu. Katem okazał się ojciec Nadii.

CZYTAJ: Tragedia na Rewolucji 1905 r. Nie żyje trzymiesięczna dziewczynka

W listopadzie ruszy kampania informacyjna przeciw przemocy wobec dzieci.

- Plakaty z numerem telefonu pojawią się w miejskich instytucjach, szkołach, pojazdach MPK i na citylightach - mówił Piątkowski. - Kampania ma potrwać miesiąc.

Pod bezpłatny numer możemy też dzwonić gdy zauważymy, że dziecko jest głodne, pozostawione bez opieki czy nie chodzi do szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki