Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez wypalanie traw zginął rolnik pod Opocznem! Nietypowa wiosna przyniosła zagrożenie pożarami. Strażacy ostrzegają przed wypalaniem traw!

Konsekwencje wypalania traw będą tej wiosny bardziej tragiczne niż zwykle. Powodem jest nietypowa o tej porze roku pogoda. Rozpoczynającej się w niedzielę o godz. 16.33 astronomicznej wiośnie towarzyszy antycyklon. Przyniósł on wysokie ciśnienie i wyjątkowo ciepłą, słoneczną pogodę. W przyszłym tygodniu temperatury w regionie sięgną 15-16 stopni, na Dolnym Śląsku aż 18 stopni. A zwykle  marzec  jest dość chłodny wilgotny.- Nie padało ponad trzy tygodnie – podkreśla Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody z Wartkowic. - W południe w słońcu były aż 22 stopnie, suche trawy i chwasty się nagrzewają, a gdy rolnicy je podpalają, wiatr ze wschodu dodatkowo roznosi ogień – wyjaśnia.CZYTAJ DALEJ>>>.
Konsekwencje wypalania traw będą tej wiosny bardziej tragiczne niż zwykle. Powodem jest nietypowa o tej porze roku pogoda. Rozpoczynającej się w niedzielę o godz. 16.33 astronomicznej wiośnie towarzyszy antycyklon. Przyniósł on wysokie ciśnienie i wyjątkowo ciepłą, słoneczną pogodę. W przyszłym tygodniu temperatury w regionie sięgną 15-16 stopni, na Dolnym Śląsku aż 18 stopni. A zwykle marzec jest dość chłodny wilgotny.- Nie padało ponad trzy tygodnie – podkreśla Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody z Wartkowic. - W południe w słońcu były aż 22 stopnie, suche trawy i chwasty się nagrzewają, a gdy rolnicy je podpalają, wiatr ze wschodu dodatkowo roznosi ogień – wyjaśnia.CZYTAJ DALEJ>>>. OSP Paradyż
W pożarze traw w powiecie opoczyńskim zginął w czwartek rolnik. Strażacy ostrzegają, że wypalanie traw w tym roku będzie wyjątkowo niebezpieczne. Powodem jest nietypowo suchy początek wiosny ze słonecznymi dniami. A w najbliższych dniach ma być blisko 20 stopni!

Groźny początek wiosny. Antycyklon przyniósł pożary, pod Opocznem rolnik zginął od wypalania traw.

Konsekwencje wypalania traw będą tej wiosny bardziej tragiczne niż zwykle. Powodem jest nietypowa o tej porze roku pogoda. Rozpoczynającej się w niedzielę o godz. 16.33 astronomicznej wiośnie towarzyszy antycyklon. Przyniósł on wysokie ciśnienie i wyjątkowo ciepłą, słoneczną pogodę. W przyszłym tygodniu temperatury w regionie sięgną 15-16 stopni, na Dolnym Śląsku aż 18 stopni. A zwykle marzec jest dość chłodny wilgotny.

- Nie padało ponad trzy tygodnie – podkreśla Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody z Wartkowic. - W południe w słońcu były aż 22 stopnie, suche trawy i chwasty się nagrzewają, a gdy rolnicy je podpalają, wiatr ze wschodu dodatkowo roznosi ogień – wyjaśnia.

To sprawia, że pożary są wyjątkowo groźne. W czwartek koło południa w Klewie w powiecie opoczyńskim doszło do dużego pożaru traw na nieużytkach za zabudowaniami gospodarczymi. Ogień objął 2,5 ha, akcja gaszenia trwała kilka godzin, a ogień objął około 2,5 ha. Niestety podczas prowadzonych działań strażacy znaleźli ciało 74-letniego mężczyzny, obok mężczyzny leżały grabie, co może sugerować, że to właśnie on rozpalił ogniska.

W regionie już co drugi wyjazd strażaków jest do pożaru, zwykle pożary to jedna czwarta wezwań. Dlatego strażacy i apelują, aby nie wypalać traw i nieużytków rolnych. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale także zabronione.

-Trawy po zimie są wysuszone i palą się bardzo szybko. Pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie ludzie tracą dobytek całego życia – wyjaśnia mł. kpt. Łukasz Górczyński z Komendy Miejskiej PSP w Łodzi.

Przyniesiona przez antycyklon słoneczna i sucha aura ma utrzymać się co najmniej przez tydzień lub półtora. Ale susza rolnikom na razie nie grozi. Paradoksalnie mimo wysokiego zagrożenia pożarowego rowach i stawach jest teraz bardzo dużo wody. Nie mają one wpływu na wysychanie martwych chaszczy i ubiegłorocznych traw, ale korzystnie wpłyną na rozpoczynającą się wegetację.

Zdzisław Cyganiak podkreśla, że w tym roku na pewno nie grozi rolnikom powrót kwietniowej suszy, która nękała region dwa lata temu.

- Wilgoci mamy sporo, jest dużo wody w stawach, bagnach, mokradłach – podkreśla. - W wyniku opadów zimą i jesienią, ustąpiła susza glebowa i hydrologiczna. Leśnicy, rolnicy i sadownicy powinni być w tym roku zadowoleni – dodaje. Jego zdaniem niebezpieczeństwo suszy może pojawić się dopiero w czerwcu.

Według długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwietniu w naszym regionie opady mają być zbliżone do wieloletniej normy, temperatury mają być nieco wyższe. Za to w maj według IMGW przy normalnych temperaturach ma być wyjątkowo deszczowy. W czerwcu pogoda znów wróci do normy.

- Pogoda wiosną będzie bardzo dynamiczna, nie liczę na wysokie temperatury dodatnie – ocenia natomiast Zdzisław Cyganiak. - Kwiecień i maj będą z opadami deszczu – wylicza. Zbliżające się do letnich temperatury są jego zdaniem prawdopodobne dopiero pod koniec maja lub w czerwcu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki