Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punk-rockowo zwichrowane Blade Loki zagrają w klubie Luka

Łukasz Kaczyński
Ostry i nie dający się pomylić z innym wokal Agaty Polic to jeden z wyróżników stylu Bladych Loków
Ostry i nie dający się pomylić z innym wokal Agaty Polic to jeden z wyróżników stylu Bladych Loków Katarzyna Ponikowska / archiwum
Blade Loki to melodyjna mieszanka punk-rocka, reggae i ska doprawiona mocnym wokalem Agaty Polic. Wrocławska formacja nigdy "nie sprzedała się", ale na ostatniej płycie Blade Loki nie bały się sięgnąć choćby po wpływy Orientu. Rockową energią wybuchną w sobotę w łódzkim klubie Luka.

Grupa Blade Loki powstała w 1992 roku, a po trzech latach działalności i formowania się składu nagrała debiutancki, dobrze przyjęty album "Młodzież olewa" z takimi utworami jak "Manifest", "Sztajmes" czy "Pieprz mnie". Jeszcze w tym samym roku Blade Loki zawitały do katowickiego Spodka, by zagrać na Festiwalu Odjazdy '95. "Żywi muzycy, żywa muzyka, żywe słowa, przednie widowisko. Nic dziwnego, że nawet po bisach publiczność długo wywoływała zespół" - można było przeczytać po tym koncercie w branżowej prasie muzycznej.

To był dla zespołu bardzo udany rok. Redaktorzy pisma "Brum" docenili Blade Loki, obwieszczając ich pojawienie się na rynku trzecim najciekawszych i najbardziej obiecującym debiutem roku (zaraz obok rapera Liroya i Justyny Steczkowskiej).

W tym czasie pojawiła się propozycja współpracy z liczącą się w branży firmą fonograficzną z siedziba w Warszawie. Jednakże po przeczytaniu umowy i poznaniu klimatu polskiego show biznesu muzycy propozycję tę odrzucili. Wybrali własną drogę. Dwa lata później na składance "Muzyka Przeciwko Rasizmowi" ukazał się "Manifest" a dwie kolejne piosenki ("Co się stało" i "System") zostały wydane w Stanach Zjednoczonych.

Kolejne lata przyniosły muzyczny zastój w Bladych Lokach związany z roszadami personalnymi. Do ówczesnego składu dołączyła sekcja dęta (dokładnie - trąbka i puzon).

Rok 2000 to dla Bladych Loków otwarcie nowego rozdziału. Wydana zostaje płyta zatytułowana "Blada Płyta" (wydawcą jest S.P. Records). Kolejny album pt. "Psy i koty"ukazuje się po dwóch latach, a jego wydawcą jest niezależna katowicka wytwórnia W Moich Oczach. Ukazuje się on również w Czechach i na Słowacji (dzięki firmie Papagajuv Hlasatel Records) i jeszcze tym samym, 2002 roku, Blade Loki występują przed wielotysięczną publicznością na Przystanku Woodstock. To o tyle znaczące, że jeden z utworów wykonanych podczas tego koncertu trafia do filmu "Przystanek Woodstock - Najgłośniejszy Film Polski". Rok 2003 przynosi ukazanie się utworów Bladych Loków na składankach w Polsce, Czechach i Słowacji.

Kwiecień 2006 roku oznacza dla "Bladych" zaprezentowanie nowego materiału na płycie "...no pasaran". Zespół wraca też, choć nie na długo, pod skrzydła wytwórni S.P. Records. W maju 2009 roku ukazuje się kolejna płyta zatytułowana "Torpedo Los". W roku 2012 na półkach w sklepach muzycznych dostępny jest już całkiem nowy materiał zawarty na płycie "Frruuu", której wydawcą jest tym razem Lou&Rocked Boys, trzymająca pieczę m.in. nad takimi zespołami jak The Analogs, Reggae Rockers czy Farben Lehre.

"Frruuu" to muzyczny krok naprzód. Stylistyka zespołu zostaje ubarwiona m.in. wpływami muzyki orientu. Mimo to Blade Loki "nie sprzedają się", od początku istnienia zespół jest wierny pierwotnie obranej drodze. Charyzma muzyków daje gwarancję energetycznej i porywającej muzyki, o czym będzie można się przekonać w sobotę już o godzinie 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki