Radomsko: powstanie wieża balonowo-widokowa z widokiem na...

  Radomsko: powstanie wieża balonowo-widokowa z widokiem na miasto?

  Jacek Drożdż

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Przygotowana jest już wizualizacja wieży balonowo-widokowej. – Koszt jej budowy to 6 mln zł – mówi pomysłodawca Jan Skubisz

  Przygotowana jest już wizualizacja wieży balonowo-widokowej. – Koszt jej budowy to 6 mln zł – mówi pomysłodawca Jan Skubisz ©Jacek Drożdż

  Czy ziści się wreszcie pomysł radomszczańskiego przedsiębiorcy o budowie w pobliżu autostrady A1 wieży balonowo-widokowej?
  Przygotowana jest już wizualizacja wieży balonowo-widokowej. – Koszt jej budowy to 6 mln zł – mówi pomysłodawca Jan Skubisz

  Przygotowana jest już wizualizacja wieży balonowo-widokowej. – Koszt jej budowy to 6 mln zł – mówi pomysłodawca Jan Skubisz ©Jacek Drożdż

  Na niecodzienny pomysł ściągnięcia turystów do Radomska wpadł tutejszy przedsiębiorca – w pobliżu trasy A1 ma zamiar wybudować 60-metrową wieżę widokowo-balonową, z której będzie można podziwiać miasto i okolice.

  - Najważniejsze, że wiem, jak to zrobić – mówi Jan Skubisz.

  Skoro Piza ma krzywą wieżę, a Paryż wieżę Eiffla, to dlaczego Radomsko nie miałoby mieć swojego charakterystycznego punktu, na dodatek widocznego z odległości kilku kilometrów?

  – Drogą krajową A1, a za chwilę autostradą, przejeżdżają tysiące ludzi. Nie tylko Polaków, ale i cudzoziemców. Niestety, nie zatrzymują się, żeby wjechać do Radomska. Wieża wzbudzi ciekawość i spowoduje, że nasze miasto nie będzie omijane przez turystów – twierdzi pan Jan. – Jestem radomsz-czaninem, z Radomskiem jest związana moja rodzina... Z pomysłem budowy wieży noszę się już od kilku lat. Uznałem, że najwyższy czas, by rozpocząć jego realizację.

  Sama wieża to wstęp do budowy większego kompleksu, który przybliżałby gościom historię Radomska, dawałby szerszą wiedzę o mieście, działających tu firmach... O takich planach wspomina nasz rozmówca. Na razie jednak musi uporać się z niejednym problemem.

  Jak będzie wyglądać konstrukcja? Będzie to wieża, na czterech wspornikach, o wysokości 60 m (to jak dwa dziesięciopiętrowe bloki ustawione jeden na drugim). By ją wybudować, radomszczański inwestor musi wykupić jeszcze licencję od francuskiego projektanta. Wewnątrz wieży, szerokiej na 8–10 m, będzie wznosił się balon z platformą widokową. – To bezpieczne rozwiązanie. Dziś balonem na uwięzi również można wzbić się w powietrze. Jednak przy niesprzyjającej aurze taka podróż już nie wchodzi w grę – wyjaśnia Jan Skubisz. – W przypadku wieży, warunki pogodowe nie mają znaczenia, balon jest zabezpieczony konstrukcją...

  Dodatkowo, jak podkreśla pomysłodawca, wieżę nocą można będzie podświetlić, co dla jadących A1 będzie dodatkową atrakcją.

  Na razie trwa przygotowanie tzw. montażu finansowego. Pomysłodawca budowy wieży zamierza skorzystać bowiem z dofinansowania unijnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Koszt budowy wieży to ok. 6 mln zł. Unia pokrywa 40 proc. kosztów inwestycji. By jednak wniosek o dofinansowanie mógł być złożony, radni miejscy powinni przyjąć „Program działań w zakresie rozwoju turystyki w mieście”. Do tego doszło w miniony piątek.

  I najważniejsza sprawa – kto postawi wieżę? Tu akurat nie będzie problemu, bo firma pana Jana, Inkomet, specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych. Z Radomska pochodzą na przykład podporowe konstrukcje stalowe dla stadionu Arena w Gdańsku, kładka dla Politechniki Łódzkiej, most w Kopenhadze czy konstrukcja Galerii Olimpia w Bełchatowie.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo