Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radość i pozytywna energia podczas ŁóPTA

Małgorzata Mijas
Marlena Burian otrzymała wyróżnienie aktorskie za rolę w monodramie "Wyznanie"
Marlena Burian otrzymała wyróżnienie aktorskie za rolę w monodramie "Wyznanie" Sebastian Łukasik
W niedzielę zakończył się 25. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich. Jury po obejrzeniu dziewięciu przedstawień konkursowych postanowiło przyznać najważniejszą nagrodę przeglądu, czyli tytuł najlepszego przedstawienia teatru niezawodowego w województwie łódzkim w 2012 roku, teatrowi Gęsi i Róże z Łódzkiego Domu Kultury za spektakl "Księżyc i magnolie".

Oprócz nagrody głównej, jury przyznało dwie kolejne prestiżowe, czyli nominacje do udziału w Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, dla spektakli "R&J" oraz "Księżyc i magnolie" a także nagrody aktorskie i wyróżnienia.

Nagrody za kreacje aktorskie powędrowały do Patrycji Przybylskiej za rolę w spektaklu "Goła baba" Teatru PST z ŁDK oraz Anny Ćwiklik i Remigiusza Pilarczyka za role w przedstawieniu "R&J" Teatru California, także z ŁDK. Nagrodę odebrał również Piotr Maszorek za reżyserię spektaklu "R&J".

Wyróżnienia przyznano Przemysławowi Sowie za pracę z aktorem przy spektaklu "Goła baba" Teatru PST oraz Teatrowi Tańca PRO za "soczystą akcję performatywną w "Wióry lecą!"". Jednym z aktorskim odkryć tegorocznej edycji przeglądu była 17-letnia Marlena Burian z Teatru Trzcina z Tomaszowa Mazowieckiego, która zachwyciła swoją rolą w monodramie "Wyznanie".

Podobnie jak w latach ubiegłych, spektakle prezentowane podczas ŁóPTA miały zarówno charakter performatywny (teatr Tańca PRO "Wióry lecą!"), jak i zostały oparte na tekstach dramatycznych ("Pisi" Teatru Pod Lupą, "Księżyc i magnolie" Teatru Gęsi i Róże). Były też przedstawienia oparte na twórczości Szekspira (Teatr California "Romeo i Julia").

- W tym roku mieliśmy bardzo wysoki poziom przedstawień. Jednocześnie trzeba podkreślić, że spektakle miały bardzo radosną, pozytywną energię. Chyba młodzi ludzie znudzili się już ponurymi nastrojami i chcą pokazywać spektakle, które dają ludziom nadzieję i będą w jakiś sposób ich rozweselać. Może to znak czasu, że młodzi ludzie potrzebują innej energii, czegoś, co da im odskocznię od tego, co ich otacza - mówi Marcin Wartalski, kierownik Ośrodka Teatralnego Łódzkiego Domu Kultury (organizatora przeglądu), i dodaje, że publiczność żywiołowo reagowała na przedstawienia młodych teatrów. Przedstawienia tegorocznej imprezy obejrzało blisko tysiąc osób.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki