Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Jak wypadły uczelnie z Łodzi: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Na zdjęciu kampus Politechniki Łódzkiej
Na zdjęciu kampus Politechniki Łódzkiej materiały PŁ
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021 – nowa edycja najbardziej znanego zestawienia uczelni w Polsce – ukazała się we wtorek (22 czerwca). Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim uczelnie z Łodzi.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy co roku publikuje najbardziej znaczący w Polsce ranking, spośród odnoszących się do szkół wyższych. Ta publikacja składa się z kilku zestawień, z których najważniejsze to Ranking Uczelni Akademickich. Klasyfikuje on prawie sto szkół wyższych (publicznych i niepublicznych – poza artystycznymi), które mogą nadawać tytuł doktora oraz kształcą minimum 200 studentów na swoich kierunkach stacjonarnych.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 27 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia, innowacyjność oraz umiędzynarodowienie. Tę metodologię co roku dopracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, czyli byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Ranking Perspektywy. Miejsca uczelni z Łodzi

Jak wypadły szkoły wyższe z Łodzi?

W Rankingu Uczelni Akademickich znalazło się ich pięć. Najwyżej jest Politechnika Łódzka, która w 2021 r. utrzymała 8. miejsce z edycji 2020.

Awans odnotował Uniwersytet Medyczny w Łodzi – na pozycję 11. z 14.

Uniwersytet Łódzki spadł na miejsce 23. z 15.

W najważniejszym z zestawień Perspektyw są jeszcze Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi (miejsce 38.) oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (z pozycją opisaną jako „90 +”).

Częścią publikacji Perspektyw jest także Ranking Uczelni Niepublicznych. Obejmuje on prawie 50 prywatnych szkół wyższych posiadających uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra. W tym zestawieniu także znajdziemy SAN (10.) oraz AHE (36).

Ranking Perspektywy 2021. Komentarze rektorów z Łodzi

Po ogłoszeniu publikacji Perspektyw głos zabrała dwójka rektorów.

– Miejsce w TOP 10 polskich uczelni jest potwierdzeniem, że Politechnika Łódzka się dobrze rozwija. Jest to też motywacja do jeszcze większej aktywności naukowej i dydaktycznej, tym bardziej, że w tym roku „o włos” wyprzedziła nas Politechnika Gdańska – skomentował prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

– Cieszymy się, że nasza strategia rozwoju uczelni przynosi efekty i znajduje odzwierciedlenie w rankingach krajowych i międzynarodowych – stwierdził prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki